Вибори по-харківському

Поділитися
Запитання: «За кого ви голосуватимете на виборах Віктора Януковича?» у Харкові та області сприймається не як анекдот, а як щось звичне...

Запитання: «За кого ви голосуватимете на виборах Віктора Януковича?» у Харкові та області сприймається не як анекдот, а як щось звичне. Інших кандидатів у регіоні практично не видно. Є тільки «Я», що заполонило вітрини магазинів і вікна маршруток, рекламні щити вздовж доріг і оріфлами над дорогами.

Всупереч очікуванням, з офіційним стартом виборчої кампанії Харків та околиці впали у сплячку. Комуністи, соціалісти й активісти «Нашої України», які регулярно знаходили приводи для пікетів та мітингів, звели вуличну активність практично до мінімуму. Здавалося, все політичне життя в регіоні звузилося до підтримки Януковича всіма і вся. Для цього об’єднувалися за різними ознаками: віковою (молодь), статевою (жінки), професійною (підприємці, роботодавці, медики, працівники освіти, діячі мистецтв тощо) і навіть цілими територіями. Спочатку виникла коаліція «Харківщина — за Януковича», а потім аналогічні об’єднання почали розмножуватися по районах. Містом і областю прокотилася хвиля «мітингів усенародної підтримки», кількісний і якісний склад яких наводив на думку про адмінресурс.

Місцева влада бере активну участь у виборчій кампанії. Євген Кушнарьов, не чекаючи, поки Конституційний суд роз’яснить йому, «чому закон про вибори обмежує конституційні права чиновників брати участь у виборчій кампанії», агітує за Януковича-кандидата як голова обласної організації НДП, а як губернатор — повсякчас хвалить результати роботи уряду під керівництвом Януковича-прем’єра. Чиновники, що курирують політико-правовий блок питань, постійно курсують з обласної адміністрації до будинку навпроти — в один із виборчих штабів Януковича — і назад. За даними обласного відділення Комітету виборців України, держслужбовці беруть участь і в роботі районних штабів, і в агітації за Януковича.

«У Нововодолазькому районі до районної лікарні приїхали куратори з обласного управління охорони здоров’я, у білих халатах і з бейджиками «Я — за Януковича!», — розповідає голова обласного відділення КВУ Михайло Камчатний. — Після спілкування з цими кураторами персонал лікарні отримав вказівку прийти з паспортами для збирання підписів на підтримку Януковича. У місті Лозова підписи збирали в кабінеті дільничного, який особисто обходив територію ринку і «запрошував» підприємців із паспортом прийти до нього «на прийом», щоб підтримати своїм підписом «єдиного кандидата». У нас є дані про те, що до збирання підписів залучали і соціальних працівників, і вчителів. Бувало, для збирання підписів придумували «легенду». Наприклад, у селі Малинівка Чугуївського району жителям пропонували підписатися начебто під зверненням стосовно ремонту дороги. Люди активно підписувалися, потім виявилося, що за Януковича.

Або інший випадок. На заводі «Світло шахтаря» працівників підприємства запрошували у відділ кадрів буцімто підписатися в картках медогляду, а виявилося, що це списки на підтримку кандидата від влади. Загалом з підписами в прибічників прем’єра проблем не було. На початку вересня коаліція «Харківщина — за Януковича» відрапортувала про збір понад 756 тисяч (!) підписів на підтримку свого кандидата. (Це при тому, що в Харківській області всього неповних три мільйони жителів.)

Зате в штабі Симоненка скаржаться, що під час нинішньої передвиборної кампанії працювати складно як ніколи: «Люди залякані, особливо в селах. Перед нашими агітаторами практично скрізь пройшли люди Януковича, вони категорично забороняли підписуватися за будь-якого іншого кандидата. Чимало таких, хто взагалі ні за кого не хоче підписуватися». На чинник страху нарікають і в штабі Ющенка: «У всіх начальників районних штабів, особливо в області — напружена боротьба за людей. У селах дуже важко підібрати тих, хто пішов би працювати в комісії, тому що на них тиснуть. Усі прибічники Ющенка перебувають під колосальним тиском адміністрації, тим паче в селах, де всі одне одного знають».

Ще один важливий чинник, через який у ющенківців виникають проблеми з кадрами та з ефективністю роботи в цілому, — затримка фінансування. За деякими даними, гроші з центру до обласного штабу надходять із дуже істотним запізненням. Як наслідок людей просто перекуповують. За не дуже великі гроші вони погоджуються працювати на більш забезпеченого конкурента. За словами ющенківців, перекуплені нерідко чесно повідомляють про перехід до іншого табору, але обіцяють, що в день виборів у кабінці «голосуватимуть серцем».

У цілому ж кампанія Ющенка в Харкові поки що зводиться до нечисленних агітпунктів «Так, Ющенко!» і до кількох візитів його прибічників із-поміж парламентаріїв. У харківських прибічників Януковича арсенал інструментів ведення передвиборної боротьби помітно багатший. В обласному штабі Ющенка існує версія: Віктор Андрійович не приїжджає через те, що в його команді створено певний стереотип Харківського регіону як прокомуністичного (на президентських виборах 1999 року в першому турі область проголосувала за Симоненка, а в другому — перемога Кучми тут була абсолютно символічною, розрив між кандидатами не дотягнув навіть до одного відсотка). Крім того, після парламентських виборів-2002 за областю закріпилася стійка репутація вотчини адмінресурсу: провладні кандидати перемогли в усіх чотирнадцяти мажоритарних округах, а блок «За ЄдУ» набрав понад 15%. Це друге місце в області (перше з майже дворазовою перевагою отримали все ті ж таки комуністи) і третій результат по Україні після Донецька та Сум.

З усього цього, мовляв, напрошується висновок: не варто витрачати сили й час на боротьбу за явно провальний регіон. Переломити цей стереотип дуже складно. В оточенні Ющенка лише один харків’янин — Володимир Філенко. За великим рахунком, крім нього, нікому переконувати Віктора Андрійовича в тому, що не слід здавати регіон без бою.

Втім, може бути й інше пояснення, чому Ющенко поки що ігнорує Харків і фактично не веде тут кампанію. Не виключено, що, знаючи можливості місцевого адмінресурсу, ющенківські технологи до певного часу вирішили не протидіяти йому. Нічим не стримувана агітація за Януковича повинна викликати в людей відповідну протидію. Не бажаючи голосувати ні за Януковича, ні «проти всіх», вони віддадуть свої голоси комусь третьому. На думку голови Харківської обласної організації Всеукраїнської асоціації політичних консультантів Валерія Дудка, за нинішнього стану речей в області є всі передумови для того, щоб багато харків’ян вирішили голосувати саме так: «Область проголосує не за червоних і не за білих, попри все те, що робить Євген Петрович (Кушнарьов. — О.Л.). Постає запитання, а чи не пересолив він цей борщ і чи їстиме його населення? «Симпатичний такий», якого вони розвісили на кожному розі, просто викликає абсолютно протилежну реакцію... Найімовірніше, люди віддадуть свій голос третій особі».

Для Ющенка було б краще, щоб цим третім виявився Олександр Мороз. Ті, хто віддасть свої голоси лідерові соціалістів 31 жовтня, у другому турі практично точно проголосують або за Ющенка, або «проти всіх». І в першому, і в другому випадку їхні голоси не підуть до Януковича, як цілком може статися з голосами прибічників Симоненка.

На перший погляд — абсолютно логічно. Особливо якщо врахувати, що Мороз справді не обділяє область своєю увагою. Він перший і поки що єдиний з усіх кандидатів у президенти приїжджав сюди двічі і збирається приїхати ще раз у жовтні, ближче до виборів. Водночас сам Мороз заперечує будь-які домовленості з Ющенком, крім об’єднання зусиль з контролю за виборами. Контактів між обласними штабами соціалістів та лідера «Нашої України» також не помічено. Інформації про рейтинг Мороза на території Харківської області теж немає. За даними соцопитування, проведеного на замовлення координаційної ради коаліції «Харківщина — за Януковича!» Східно-Українським фондом соцдосліджень та соціологами Харківського національного університету, рівень довіри до Януковича в регіоні зростає. Порівняно з травнем, він зріс на 8%. У серпні Януковичу довіряли 28% із понад двох тисяч опитаних. У його найближчих конкурентів Петра Симоненка та Віктора Ющенка, за даними того самого соцопитування, рейтинг, порівняно з травнем, знизився і становив відповідно 12% і 9%. (Одна цікава деталь: Східно-Український фонд соцдосліджень безпосередньо пов’язаний із ректором Харківського національного університету Вілем Бакіровим, членом НДП і активним прибічником Януковича.) Даних альтернативних соцдосліджень поки що немає. Штаб Мороза щойно розпочав власні дослідження. У штабах Симоненка та Ющенка від послуг соціологів відмовилися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі