Украв? Сиди вдома!

Поділитися
Украв? Сиди вдома!
США готові розширити сферу застосування гучного "закону Магнітського" за межі Росії. Своєю чергою, правоохоронці Європи з подачі латвійських колег уважно вивчають матеріали справи про "вишки Бойка"

Поки що громадяни України не можуть самі знайти управи на своє чиновництво, багато хто з них сподівається, що управу на нього знайде влада інших країн. Новини про можливі міжнародні санкції проти представників владної верхівки України завжди збирають чимало захоплених коментарів. Однак на практиці як ЄС, так і США не поспішають переходити Рубікон. Поки що єдиним кроком у цьому напрямку стала резолюція сенату США, яка фактично визнала існування в Україні ручного правосуддя. Однак документ мав, скоріше, декларативний характер. Навіть відмова в американській візі українському заступникові генпрокурора Ренату Кузьміну, що здалася першим наслідком резолюції, як з'ясувалося пізніше, не була з ним пов'язана.

2013 р. може стати в цьому плані поворотним: не виключено розширення самої практики застосування санкцій до пострадянських еліт. У всякому разі, в цьому впевнений екс-нардеп Остап Семерак, котрий упритул досліджує це питання. За його словами, США готові розширити сферу застосування гучного "закону Магнітського" за межі Росії. Своєю чергою, правоохоронці Європи з подачі латвійських колег уважно вивчають матеріали справи про "вишки Бойка".

DT.UA попросило пана Семерака поділитися наявною в нього інформацією і надає читачам можливість самим її оцінити.

- Остапе Михайловичу, ви стверджуєте, що можливе поширення "закону Магнітського", зокрема, і на українських чиновників. Можете для початку описати, чому він поганий для тих, хто не збирається найближчим часом до США?

-Закон Магнітського передбачає дві речі. Чиновникам, викритим у порушенні прав людини, не тільки відмовляють у візах, а й заарештовують їхні рахунки на території США. Тут усе цікавіше, оскільки людина ніколи не знає, де це її наздожене. Припустимо, російський чиновник переганяє гроші - у доларах - з Кіпру в Латвію. Шлях цих грошей на практиці проходить не прямо між Кіпром і Латвією. Вони йдуть на кореспондентський рахунок у США й тільки потім - на місце призначення.

- І на цьому етапі їх можна перехопити?

-Саме так. Усі такі операції з доларами проходять через США, на території яких діє цей закон. І там вони просто блокуються. Зрозуміло, чиновник може переганяти кошти не під своїм іменем. Але спробуй зрозумій: розберуться чи ні? Ніколи не знаєш, дійдуть чи не дійдуть твої гроші. Ба більше: під загрозою опиняються навіть люди, яких немає в цьому списку, але які пов'язані з ними родинними або діловими зв'язками. Наприклад, дружина прокурора або бізнесмен, який надає прокуророві послуги в обмін на "дах". Можуть заарештувати кошти, перевіряючи, чи не чиновник зі списку на практиці здійснює цю операцію.

- Тобто, виходить, це як клеймо - саме співробітництво із цією людиною стає ризикованим для будь-якого бізнесмена?

-Абсолютно точно. Можеш сам втратити гроші.

- Сумно для росіян. Але як це стосується нашого чиновництва?

-Нині в сенаті йдеться про розширення цього закону. І тут з'являється Україна. Уточню, що сенат спочатку хотів поширити дію цього закону на всіх чиновників будь-якої країни світу, викритих у серйозному порушенні прав людини, потім - на країни ОБСЄ, потім - на країни екс-СРСР. Тепер довелося ще більше звузити список із суб'єктивних причин: низка середньоазіатських країн є важливими партнерами США в афганській кампанії. Найменш болісно для США включити в цей список лише Україну, Росію та Білорусь. І є сенатори, які лобіюють саме такий сценарій. Додатковим елементом напруженості між владою України і США стала недружня позиція ГПУ стосовно американських колег, наслідком якої стала візова заборона Ренату Кузьміну. Кузьмін, до слова, недавно сказав, що він одержав запрошення на молитовний сніданок 7 лютого 2013 року у Вашингтоні з участю президента Обами. Я впевнений: він туди не потрапить, візи йому не дадуть.

- А можете розкрити поняття "недружня позиція Генпрокуратури України стосовно американських колег"? За що конкретно не дали візи Кузьміну?

-Наскільки я розумію, виходячи з певної обізнаності із процесом і деякої інсайдерської інформації, йдеться про його поїздку до Сан-Франциско, під час якої він намагався проводити слідчі дії без дозволу та санкцій американської адміністрації.

- Мова про його поїздку до Кириченка й розпитування останнього у справі про вбивство Щербаня?

-Так. Я не знаю, чи вдалося їм зустрітися, але в кожному разі вийшла колізія - Кириченка включено до програми захисту свідків, а Кузьмін не звернувся до американських колег.

- У такому разі Кузьміну, за логікою речей, міг загрожувати й арешт.

- Можливо, розглядався й такий варіант. Принаймні сам Кузьмін озвучував такі побоювання, посилаючись на підказку від Миколи Мельниченка.

- Як узагалі ставляться за кордоном до "справи Щербаня"?

-За нашою інформацією, посли низки країн на передноворічній зустрічі попередили Віктора Януковича, що цю справу, з урахуванням попередніх, буде розцінено як чистої води політичне переслідування. І що керівництво їхніх країн навіть в неї не вникатиме. Тим більше що, приміром, у правоохоронних органів США немає доказів причетності Тимошенко до будь-яких справ Лазаренка в статусі співучасниці: вона в цих справах проходила як жертва його корупційних інтересів.

- Повертаючись до "закону Магнітського" - які формулювання будуть у його новій версії?

-У США відбулася еволюція підходу до закону. Замість списку конкретних осіб було вписано список критеріїв, порушення яких призводить до санкцій. Вони описують дії або бездіяльність представників влади, внаслідок яких права та свободи тієї чи іншої особи істотно обмежуються. Так, нині розглядається питання про підпадання під ці критерії всіх депутатів Держдуми РФ, які голосували за закон про заборону всиновлення російських дітей американцями. Відповідно розширюється й географія застосування - на Білорусь, до якої завжди були запитання, і на Україну, наявність "політичного правосуддя" в якій визнала резолюція сенату. Вона, звичайно, має суто рекомендаційний характер і держдеп може її ігнорувати, але...

- А хіба не це він тепер і робить?

-Не зовсім. Згадаємо недавній звіт компанії Skadden, роботу якої профінансувало Міністерство юстиції України, витративши близько 12 тис. дол. Результатом цієї роботи став 200-сторінковий документ, у якому, серед іншого, стверджується, що якби суд над Тимошенко відбувався на Заході, то вона б отримала більше часу на організацію лінії захисту - раз, і могла б запросити будь-яких свідків захисту - два. Тобто було порушено її право на справедливий суд. Це чисте влучення у визначення резолюції сенату.

- Тобто залишилося цей звіт донести до сенату США?

-Не так. Залишилося цей звіт сенату США донести до держдепартаменту, а далі той має вжити заходів. Урахуємо, що невдовзі держдеп очолить Джон Керрі, котрий раніше очолював сенатську комісію, яка, власне, і розробила цю резолюцію по Україні.

- Які обмеження на українських чиновників накладає причетність до "вишок Бойка"?

-Ще другого березня минулого року я був у генпрокурора Латвії з депутатським зверненням, де виклав свої підозри в тому, що ці кошти були викрадені з держбюджету й відмиті через латвійські банки. Прокуратура, розглянувши дані, передала їх у кримінальну поліцію Латвії. У травні було порушено кримінальну справу й заарештовано рахунки на загальну суму приблизно 80 млн дол., які були "постплатою" вишки. Там же як платилося: 80% передоплата, на рік уперед, 20% - постоплата.

Було відкрито кримінальну справу.

- Та чи означає це, що фігурантів цієї справи можуть затримати на території Євросоюзу?

- У Генпрокурорі Латвії мені пояснили, що, оскільки ГПУ ігнорує всі їхні запити, їм доведеться звернутися до правоохоронців інших країн ЄС по допомогу в затриманні підозрюваних. Є конкретний список чиновників - на жаль, латвійські поліцейські не хочуть його публікувати, оскільки він пов'язаний з таємницею слідства - але ми, у принципі, можемо здогадатися, хто туди входить. Наприклад, ви можете запитати у віце-прем'єра Бойка, коли він востаннє їздив до ЄС.

- Наприкінці - про терміни. Якщо просто: з якого моменту нашим чиновникам слід хвилюватися як щодо поїздок до ЄС, так і щодо поїздок до США?

-Латвійці вже порушили справу й уже звернулися до європейських колег. Тож фігурантам справи про вишки треба хвилюватися вже зараз. Список Магнітського, гадаю, може бути поширений на українських чиновників протягом півроку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі