Посол України в Греції Валерій Цибух: У масових заворушеннях українці участі не брали

Поділитися
У Греції ось уже цілий тиждень не вщухають заворушення. В Афінах та інших грецьких містах групи радикально налаштованої молоді закидають поліцейських камінням і пляшками із запалювальною сумішшю...

У Греції ось уже цілий тиждень не вщухають заворушення. В Афінах та інших грецьких містах групи радикально налаштованої молоді закидають поліцейських камінням і пляшками із запалювальною сумішшю. Розгромлено магазини та офіси, спалено десятки машин. У відповідь поліція застосовує сльозогінний газ. Заарештовано сотні протестантів.

Ці заворушення стали наймасовішими виступами з 1974 року, коли в Греції від влади було відсторонено військову хунту. Шкода від них уже оцінюється в десятки мільйонів євро. Насамперед постраждала туристична індустрія: багато пам’яток історії закрито для відвідування, а туристи більшу частину часу проводять у готелях.

Приводом для заворушень стала смерть 15-річного анархіста, який загинув минулої суботи від поліцейської кулі. За попередніми даними слідства, поліцейський не вів прицільної стрільби: куля потрапила в підлітка рикошетом. Проте масові виступи в столиці Греції та інших містах країни не припиняються. Хвиля протестів прокотилася й іншими країнами Європейського Союзу.

Демонстранти заявляють, що не зупиняться, допоки не доможуться відставки уряду і покарання винних у загибелі підлітка. Крім того, студенти та молоді радикали протестують проти корупції, реформ в економіці та освіті.

Одночасно з виступом студентів і радикальної молоді профспілки провели 24-годинний загальний страйк. Минулої середи не працювали державні установи, банки, школи. Лікарні надавали допомогу лише в екстрених випадках. Члени профспілок виступали проти приватизації, пенсійної реформи та зростання вартості життя. Вони також вимагали підвищення зарплат та істотних асигнувань на підтримку малозабезпечених сімей. У свою чергу основна опозиційна Соціалістична партія Греції (ПАСОК) закликала уряд піти у відставку й провести в країні парламентські вибори.

Учора «ДТ» звернулося до посла України в Греції Валерія ЦИБУХА з проханням розповісти про ситуацію в країні.

— Пане посол, на ваш погляд, які причини заворушень у Греції? Адже загибель підлітка — це тільки привід...

— Справді, це був привід. Причина в економічній ситуації: дається взнаки світова криза, яка охопила і Грецію. Свою роль відіграли й реформи уряду в галузі освіти. Студентство негативно ставиться до них. До того ж загибеллю підлітка скористалися анархістські групи. А про те, що комусь вигідно розпалити цю ситуацію в країні, заявила не тільки правляча партія «Нова демократія», а й комуністи.

— Кому ж було вигідно «розпалити» Грецію?

— Я б утримався від коментарів, оскільки не в компетенції посла оцінювати роль тієї чи іншої партії в країні перебування. Щоправда, ні «Нова демократія», ні Комуністична партія не називають тих, кому це було вигідно. Однак я вважаю, що вони, напевно, мають для цього підстави.

— Який ваш прогноз подальшого розвитку ситуації в країні?

— Слава Богу, протести пішли на спад, ситуація стабілізується. Після загального страйку в країні спокійно. Справді, минулими днями від актів вандалізму постраждало багато бізнесменів і простих людей. Були випадки мародерства. В офісі нашого «АероСвіту» розбили вікна. Але вже в четвер, наскільки мені відомо, у центрі міста не було фактів вандалізму.

— Протестуючим удасться домог­тися відставки уряду? Це вимога, до речі, й опозиційної Соціалістичної партії...

— Справді, опозиція скористалася цими заворушеннями і зажадала відставки уряду та проведення чергових виборів. Однак, повторюю, головні причини заворушень пов’язані з економічною ситуацією. І уряд робить висновки.

Прем’єр-міністр Константинос Караманліс як глава правлячої партії провів консультації з усіма партіями, зустрівся з президентом. Усі партії, крім ПАСОК, висловилися за проведення курсу реформ, що його намітив нинішній уряд, і виступили проти чергових виборів. Хочу звернути увагу й на інший факт. Як пишуть грецькі газети, більшість громадян не вірить, що гострі соціальні проблеми в суспільстві зникнуть із заміною однієї партії на іншу.

Грецію вважають батьківщиною демократії. Проте ви знаєте, що в цій країні не існує поняття «коаліція». Впродовж 1992—1993 рр. тут тричі проводили дострокові вибори в парламент. Після чого було внесено поправку: партія, яка виграла вибори, отримує всі бонусні місця в парламенті. (Нагадаю, що в Україні бонус ділиться між усіма партіями, які пройшли до парламенту.) Таким чином, правляча партія відразу бере на себе відповідальність за ситуацію в країні. Як на мене, цей приклад свідчить про те, що наше законодавство є недосконалим і не дає можливості партії, яка виграла, стати справді правлячою.

— Наскільки серйозно постраждала туристична індустрія Греції?

— Поки що немає статистичних даних. Але я переконаний, що, на жаль, їй завдано серйозної шкоди, оскільки подібні дії впливають на імідж країни. А це, у свою чергу, може позначитися на наступному туристичному сезоні.

— А чи були українці серед учасників акцій протесту?

— Певен, що ні. Крім того, я розмовляв з керівником української студентської громади, і він запевнив мене, що ніхто з наших не бере участі в цих заворушеннях.

— Українці постраждали під час заворушень?

— Ні. Не підтверджено жодного факту. Постраждав тільки офіс «АероСвіту».

— Чи зверталися українські громадяни за сприянням до посольства?

— Так, і ми допомагали їм виїжджати на батьківщину, як це було, наприклад, у Салоніках. В Афінах же заздалегідь попередили, що на десяте грудня намічено загальний страйк, і літаки, у тому числі й «АероСвіту», цього дня не літатимуть.

— Як ви вважаєте, українці через ці події відмовлятимуться від поїздок на популярні грецькі курорти?

— Це складне запитання. Безумовно, ці події позначаться на всіх. Але на відвідування Греції українцями впливають інші чинники. Насамперед це візові проблеми: в консульських установах Греції в нашій країні існують великі обмеження для українців, і кількість туристів зменшується саме через візові бар’єри.

Так, якщо росіянин подає для оформлення візи три документи, то український турист — 15. При цьому порушуються права людини. Наприклад, від українського громадянина вимагають копію трудової книжки, рахунки фірми, де працює людина, численні гарантії (наприклад, залишити свій паспорт у посольстві до повернення) тощо. Про це ми неодноразово інформували і МЗС, і громадськість. Адже порушується угода між Україною та Європейським Союзом про спрощення візового порядку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі