До чергових президентських виборів ще вагон часу, але соціологи вже активно взялися за вивчення шансів основних учасників перегонів. Днями наш колега Мустафа Найєм оприлюднив матеріали липневих досліджень компанії Research&Branding Group, що їх, за словами журналіста, виконавці й замовники вирішили приховати від громади. Згідно з цими даними, якщо вибори відбудуться у два тури, у Віктора Януковича немає шансів бути переобраним на другий термін. Оскільки в завершальному раунді він поступається не тільки Віталію Кличку, Арсенію Яценюку та Юлії Тимошенко, а й навіть Олегу Тягнибоку та Петру Порошенку, чиї шанси в'їхати на Банкову сьогодні важко вважати реальними.
Однак свіжі, вересневі дослідження ще однієї шанованої соціологічної фірми, Київського міжнародного інституту соціології, що потрапили в наше розпорядження, демонструють трохи іншу тенденцію. За даними КМІС, якби вибори відбувалися у вересні 2013 р., гарантувати собі перемогу в другому турі може тільки один опонент чинного глави держави - Віталій Кличко. Матеріали опитування свідчать, що вирішальний поєдинок лідер УДАРу виграє у гаранта з явною перевагою - 42,7% проти 24,8%. Теоретичний шанс на успіх має й Арсеній Яценюк: згідно з підрахунками кмісівців, у другому таймі головного політичного змагання п'ятирічки голова політради "Батьківщини" випередить Януковича майже на три відсотки (31,3% проти 28,1%). Однак об'єктивні (соціологічна похибка) та суб'єктивні (неминуче застосування адмінресурсу) обставини роблять таку перевагу досить примарною. Інші опоненти, за прогнозами соціологів, у "плей-офф" Віктору Федоровичу поступаються. Петро Порошенко - близько 8% (20,9% проти 28,5%), Юрій Луценко та Олег Тягнибок - близько 7% (відповідно, 23,1% проти 30% і 23% проти 29,7%). Шанси Юлії Тимошенко КМІС не досліджував, виходячи з того, що чинне законодавство не дозволить їй брати участь у кампанії.
Звісно, за півтора року уподобання виборців можуть змінитися до невпізнанності. Крім того, наведене нами опитування (як, утім, і будь-яке інше) не може претендувати на статус істини в останній інстанції. Соціологи не вибирають президентів, вони лише фіксують настрої та відзначають тенденції. З цього погляду, дослідження КМІС видається нам не тільки цікавим, а й важливим. Оскільки надає дискусії про єдиного опозиційного кандидата нового імпульсу.
Виміри соціологів підтвердили: пріоритети суспільства мають чітко виражений соціально-економічний характер. Трійка найгостріших бід, із погляду респондентів, - безробіття (70,7%), зростання цін (69,5%) і корупція в органах влади (51,8%). Політична нестабільність у цьому табелі про ранги посідає малопочесне 12-те місце, згортання демократії і свободи слова - 18-те, недостатня активність опозиційних сил -
20-те. 36,3% вважають неактуальною проблемою підвищення статусу російської мови, 35,3% - питання про звільнення Тимошенко. Такі реалії: суто політичні питання мало зачіпають більшість обивателів, сиріч виборців.
Важлива деталь: вирішення проблем, визначених респондентами як основні, перебуває у винятковій компетенції влади. З цього погляду, два головних противники Януковича - не Кличко й Тимошенко, а економічна система і... він сам. Точніше, виплекана ним державна система.
Найстрашніша для гаранта цифра: 70,3% вважають, що Україна рухається у хибному напрямку, причому 43,4% у цьому твердо переконані. Характерно, що невдоволення політикою режиму домінує навіть у базових для влади регіонах. Про неприйняття офіційного курсу заявили 36,1% жителів Півдня і 39,5% жителів Сходу. На його підтримку висловилися 29,2% й 26,9%, відповідно.
Можна припустити, що високий президентський рейтинг Кличка значною мірою обумовлений надією виборців на те, що цей кандидат зможе вирішити саме ключові соціально-економічні проблеми. Поліпшення економічної ситуації опитані однаковою мірою пов'язують і з першою особою діючої влади (17%), і з лідером опозиційного УДАРу (16,9%). 18,4% вірять у здатність Кличка подолати владну корупцію, 16,8% - створити нові робочі місця, 13,6% - стабілізувати ціни. У цьому рейтингу очікувань він випереджає і Януковича, і колег з опозиції. Причому останніх - досить істотно. Можна сперечатися про реальні можливості Віталія Володимировича викорінити перелічені біди, але те, що багато виборців сьогодні чекають від нього цього, - факт.
Є ще кілька характеристик, які вирізняють Кличка з-поміж інших здобувачів президентського звання. Мабуть, головна - додатне сальдо довіри. Він - єдиний, у кого рейтинг перевищує антирейтинг (16,5% проти 9,4%). У Януковича - 17,1/35, у Яценюка - 7,2/17,8, у Симоненка - 5,1/22,4, у Тягнибока - 4,1/21,8, у Порошенка - 3,7/9,7.
Таким чином, Янукович трохи випереджає Кличка в президентському рейтингу, але водночас є носієм значного антирейтингу: понад третина опитаних заявила, що за жодних умов не проголосує за гаранта. Справедливості ради зазначимо, що в цьому питанні Віктор Федорович - не рекордсмен. Якби до участі у виборах допустили Тимошенко, вона одержала б 14,8% підтримки. Ще 18% не виключають, що віддали б за неї свій голос. Однак 46,3% заявили про намір не голосувати за неї.
Та повернімося до Кличка. Його перевага (порівняно з колегами по "фронді") обумовлена, зокрема, і здатністю "заходити" на електоральне поле основного противника. На Сході його рейтинг із листопада
2011-го по вересень 2013-го зріс із 1,9% до 7,8%. На Півдні (за той самий період) - з 2,8% до 13%. Тільки 10% жителів південних регіонів країни заявили, що не проголосують за Кличка за жодних умов. Для порівняння: Яценюка там нізащо не підтримають 17,5%, Тягнибока - 27,3%. Арсенія Петровича на Сході підтримують 3,3%, на Півдні - 2,5%, Олега Ярославовича - 0,2% і 1,2%, відповідно.
КМІС звертає увагу і на стабільне зростання загального рейтингу Віталія Володимировича (2% - жовтень 2010-го, 9% - червень 2012-го, 17% - вересень 2013-го).
Ще одна "фора" Кличка - найвищий потенціал збільшення підтримки (8%). За нього потенційно готові віддати свої голоси 42% прихильників Тягнибока, 37,6% симпатиків Яценюка, 18,6% - "фанів" Порошенка і навіть 10,4% виборців Симоненка. Якби Віктор Янукович не брав участі у виборах президента, 8,2% його електорату проголосували б за вождя УДАРу.
Втім, соціологи вказують і на слабкі місця в електоральній позиції Кличка. Його симпатики не настільки впевнені в перемозі, як прибічники Януковича. 84,1% потенційних виборців гаранта переконані у його перемозі. З тих, хто планує голосувати за Кличка, у його вікторії не сумнівається значно менше половини - 41,6%. Специ з КМІС вважають, що електорат Кличка менш стабільний і гірше мобілізований, і як доказ наводять підсумки останніх парламентських виборів, коли УДАР отримав менше того, що показувала соціологія. Докладні дані демонструють: понад третина (34,3%) потенційних виборців Кличка - громадяни віком від 18 до 29 років, тобто так звана група ризику (можуть прийти на дільниці, а можуть - і ні). Тоді як у Януковича майже половина гіпотетичного електорату (49,4%) - виборці віком від 50 і вище - найдисциплінованіші голосувальники. 41,4% тих, хто готовий віддати свій голос за насельника Банкової, - пенсіонери, зразкові виборці.
Крім того, соціологи вважають, що з-поміж тих, хто ще не визначився, наважаться зробити вибір на користь Кличка не дуже багато.
Чи дає така соціологія привід до негайних переговорів про визначення єдиного кандидата від опозиції? І чи можна стверджувати, що Віталій Кличко де-факто вже є таким?
Ми б рекомендували не квапитися з висновками. Попереду - маса часу і маса соціологічних досліджень. Однак опитування КМІС, із яким ми ознайомили читача, на нашу думку, має спонукати політиків більш тверезо оцінити свої можливості. Політичні сили - подумати про іншу якість співпраці, інший рівень координації дій. А політтехнологів - замислитися над переглядом гасел і уточненням програм. Цілком очевидно не тільки те, що країна потребує оновлення, а й те, що громадяни країни цього оновлення чекають. Соціологічні дані переконують, що твердою гарантією перемоги противників діючого режиму (з курсом якого абсолютна більшість незгодна) є чітка командна гра. Правила якої передбачають гранично зрозуміле формулювання завдань, жорсткий розподіл обов'язків і відповідальності, позначення меж можливих компромісів. Пошук відповідей на запитання "Хто?", "Що?", "Як?" і "Коли?" опозиція має розпочати сьогодні, щоб післязавтра не битися над ритуальним "Хто винен?" і "Що робити?".
Можливість визначення Віталія Кличка єдиним кандидатом у президенти від опозиції сьогодні здається допустимою. Але при дотриманні, як мінімум, трьох умов. По-перше, всі сили, які опонують режимові, мають добровільно і свідомо погодитися з таким вибором (що вочевидь відбудеться не сьогодні). По-друге, всі команди-учасники зобов'язані розподілити права та обов'язки, домовитися не тільки про розподіл майбутніх трофеїв: хто конкретно і яку конкретно політику проводитиме в ГПУ, МЗС, ПЕК, АПК, МОН, СБУ, МВС і т.д... По-третє, Віталій Кличко має надати і електоратові, і політичним союзникам залізобетонні докази того, що він пройде юридичну перевірку на 10-річний ценз осілості. Те, що ЦВК перевіряв його на цей предмет двічі (2006-го і 2012-го) і не знайшов порушень, не повинно присипляти пильність. Мають право - перевірять ще раз. Захочуть - знайдуть. Якщо відшукають переконливий доказ - біда. Якщо "намалюють" - інша історія. І цю історію можуть написати самі громадяни. Соціологія КМІС фіксує досить високу готовність прибічників опозиційних кандидатів до участі в акціях протесту і вкрай низьку схильність до таких дій - з боку симпатиків влади.
Але можна обійтися і без потрясінь. Влада не ризикне грати на межі фолу, якщо побачить стрункість лав і не зможе знайти в цих лавах "слабку ланку". Хоч би хто в підсумку став єдиним кандидатом від тих 70% громадян, які вважають, що країна йде не туди.