Чи є привід говорити про феномен Кличка?

Поділитися
У Києві за Кличка готові проголосувати 22,8% виборців, тоді як за Порошенка -10,5%, а за Януковича - всього 8%. Причому жителі столиці віддали б 56,3% голосів за перемогу Кличка в другому турі президентських виборів, тоді як за Януковича - усього 8,5%.

Цього тижня було опубліковано дані соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), що вперше зафіксували випередження Віталієм Кличком Віктора Януковича у президентському рейтингу. Якби подібні дані оприлюднила невідома компанія, то їх появу можна було б "списати" або на піарників Кличка, які взялися привчати громадськість до думки про лідерство свого клієнта, або на штабні заходи Андрія Клюєва, котрий вирішив таким чином привернути увагу свого патрона до загрози, створюваної Віталієм Кличком і його спонсорами. Інших причин, здатних спричинити ривок рейтингу одного й опускання іншого, за період дослідження, яке проводилося з 21 по 30 травня, методом інтерв'ю у 2030 громадян України, - не спостерігалося.

Однак КМІС - компанія авторитетна й серйозна. І, мабуть, має свої пояснення отриманих результатів.

Отже, якби президентські вибори відбулися найближчим часом, а в бюлетень для голосування були включені Віталій Кличко, Петро Симоненко, Олег Тягнибок, Віктор Янукович і Арсеній Яценюк, то з усіх громадян віком від 18 років за Віталія Кличка проголосували б 16%, за Віктора Януковича - 14%, за Арсенія Яценюка -10%, за Олега Тягнибока - 6%, за Петра Симоненка - 4%.

Ні результати соціологічної компанії "СОЦІС", яка проводила дослідження у той самий час, що й КМІС, ні дані Центру Разумкова, що заміряв електоральну температуру двома тижнями раніше, приводу для суджень про тотальне (а не тільки в опозиційному секторі) лідерство Кличка не дали.

Що ж видатного зробив нещодавно Віталій Кличко, щоб вийти в лідери електоральних уподобань, і на чому "проколовся" Віктор Янукович?

- До сенсації цьому факту ще далеко, - коментує генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто. - До виборів іще два роки, і ніхто не знає, якими будуть списки претендентів на президентську посаду. На минулих виборах у списку було 18 кандидатів, на майбутніх, напевно, - не менше, і якщо серед них буде багато опозиційних кандидатів, то відбудеться "розпорошення" голосів. За результатами партійної частини минулих виборів можна стверджувати, що за опозицію в нас у країні виступає близько 55% населення, а 45% - за комуністів і Партію регіонів. Однак варто звернути увагу на велику кількість громадян на Півдні і Сході країни, які заявили, що проголосують проти всіх. Багато хто не хоче голосувати за Януковича, але, ймовірно, буде змушений, не бачачи альтернативи.

Зрозуміло, що в другий тур виборів Янукович пройде - і конкуренцію йому складе хтось з опозиційних кандидатів: за нашим даними, нинішнього президента переможуть Кличко і Яценюк, але програє йому Тягнибок.

Характерно, що голоси "за" Кличка найрівномірніше розподілені по регіонах - його успіх пов'язаний з тим, що якась частина Сходу і Півдня за нього проголосувала б, тоді як за інших кандидатів від опозиції відсоток там нижчий. За рахунок чого Кличко вибився в лідери? У мене таке враження, що він не висловлювався щодо складних конфронтаційних питань, які ділять країну на два табори, та й влада з ним не бореться так жорстко, як з іншими. Він сприймається людьми як хтось новий, як "третя сила" - за ним немає історій із корупцією, зі скандалами. З іншого боку, третина його електорату - молодь, а це означає, що досить високий відсоток з тих, хто його підтримує, на вибори не прийде. В інших кандидатів цей відсоток менший.

Тож річ не в тому, що Кличко зробив зараз щось таке, що дало йому більше голосів виборців - головне в тому, що у складеному нами списку - тільки три кандидати від опозиції, а результати дослідження більше залежать від списку, ніж від динаміки рейтингу того чи іншого лідера. До речі, у нашого дослідження не було замовника - це наше регулярне опитування громадської думки: у цьому списку всі ті, хто з найбільшою імовірністю взяв би участь у виборах, якби вони відбулися найближчим часом. Тепер замовники разом із соціологами складають свої списки, які здаються їм найбільш імовірними, щоб провести "праймериз" між претендентами на вищу владу від своєї політичної сили.

...Мабуть, на сьогодні електорат Віталія Кличка справді більше нагадує велику бульбашку розгубленої масової свідомості. Кристалізувати своїх прибічників - і в цьому Володимир Паніотто абсолютно правий - Кличкові поки що не вдалося. Та й список кандидатів дійсно впливає на розподіл голосів опитаних. Судіть самі.

З 17 по 22 травня соціологічна служба Центру Разумкова спільно з Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва провела дослідження виборчих настроїв громадян щодо виборів президента. 2010 респондентам пропонувалися два списки - у першому з них серед кандидатів була представлена Юлія Тимошенко, а в другому її не було (див.табл.1).

У випадку, якби Юлія Тимошенко брала участь у виборах, вона посіла б друге місце (16,3%) після Януковича (23,4%) серед громадян, які збираються прийти на вибори і голосувати. За Віталія Кличка проголосували б 15,5% респондентів.

Характерно, що у випадку, коли Тимошенко не брала б участі у виборах, спостерігається зростання рейтингів опозиційних кандидатів - Віталія Кличка і Арсенія Яценюка (див.табл.2).

Показовим є певне зниження рейтингу Януковича серед респондентів, які мають намір проголосувати, порівняно з квітнем (з 27,1 до 23,1%), у той час як зростання рейтингу спостерігається у Віталія Кличка (з 17,5 до 17,9%) і в Арсенія Яценюка (з 12,8 до 15,9%). Щоправда, тепер соціологи, за
ідеєю, мають одержати роз'яснення від "Батьківщини" з приводу перспектив кандидатства на майбутніх президентських виборах від цієї партії. Адже на об'єднавчому з'їзді було ухвалено і оголошено рішення про те, що від "Батьківщини" на вибори йде Юлія Тимошенко. Чий же рейтинг відслідковувати? Яценюка, який представляє партію на волі, чи Тимошенко, яка перебуває під арештом?

Регіони -
за свою правду

Центр соціальних і маркетингових досліджень "СОЦІС" спільно з Інститутом політичних та етнонаціональних досліджень ім. І.Кураса НАН України з 21 травня по 3 червня провів загальнонаціональне моніторингове соціологічне дослідження "Україна і українці". Було опитано 2004 респонденти.

Були готові і швидше готові прийти на президентські вибори 70,9% опитаних.

Відповіді на запитання: "Якби вибори президента України відбулися найближчим часом, як би ви проголосували?" - мали такий вигляд (див.мал.).

За два роки до виборів Янукович на 4% випереджає Кличка. І якщо останньому вдасться "відтягнути" на себе голоси інших опозиціонерів, які йдуть потихеньку "у розпорошення", або ж викликати симпатії тих виборців "м'якого" Сходу і Півдня, для яких більш прийнятний "інший" кандидат, то шанси на президентство в нього будуть досить високі.

У Києві за Кличка готові проголосувати 22,8% виборців, тоді як за Порошенка -10,5%, а за Януковича - всього 8%. Інші задовольняються своїм традиційним "набором" відсотків: 6,8% киян віддали б свої голоси Яценюку, 5,8% - Тягнибоку, 2% - Тігіпку, 1,8% - Симоненкові. Причому жителі столиці віддали б 56,3% голосів за перемогу Кличка в другому турі президентських виборів, тоді як за Януковича - усього 8,5%. Та й Порошенко, і Тягнибок, і Яценюк, на їхню думку, упевнено перемогли б Януковича в другому турі виборів.

Що стосується громадської думки регіонів, то гаряча електоральна "земля" відчутно підпікає Януковичу п'яти. У Центрі країни Кличку віддають свої голоси 19,5% громадян, тоді як за Януковича - 16,5%. Яценюку надали перевагу 8% громадян, а Симоненку - 6%. На Заході за Кличка готові проголосувати 23,3%, за Яценюка - 21,5%, за Тягнибока - 14,8%, за Порошенка - 4%, за Януковича - усього 3,8%. Так само впевнено всі опозиціонери перемогли б Януковича в другому турі виборів. На Півночі за Кличка виступили 23,3% опитаних, за Яценюка - 14,8%, за Януковича - 12,3%, за Тягнибока - 5,5%, за Порошенка - 4%. Так само без запитань опозиціонери перемогли б Януковича в другому турі виборів.

Основні прибічники Януковича - і це аксіома - проживають на Сході (за нього в Харківській, Дніпропетровській і Запорізькій областях виступають 24,8% респондентів, тоді як за Кличка - 12,3%; а в Донецькій і Луганській областях за нинішнього гаранта готові віддати голоси 34,8% опитаних, у той час як за Кличка - 5,5%). На Півдні Януковичу надають перевагу 23,8% громадян, а Кличкові - 13%. У Криму за Януковича виступають 22% громадян, і 5,5% - за Кличка.

Чи можна зараз говорити про Кличка як про новий політичний феномен? Мабуть, поспішати не варто: шлях іще довгий, досвід куций, нерозкритих чорних скриньок вистачає. Єдине, що наразі можна поставити в заслугу Віталієві Кличку, - то це відсутність грубих помилок і, подеколи, досить виграшні технологічні обгони конкурентів на поворотах. Наприклад, як з відмовою йти "ламати шапку перед царем" на Банкову. Справді, він не виступає на теми, які дратують більшість "електоральних гусей", - але чи означає це, що він готовий розв'язувати їхні проблеми? Він поки що "не замішаний", "не перебував" і "не притягувався" - але чи відбувся, чи має намір надолужити своє політичне становлення в дорозі? Кличко піднімається вгору на хвилі масової розгубленості й розчарування в убогості дій політиків. Народ, звичайно, може затратити всю силу своїх легень на те, щоб видути величезну мильну бульбашку навколо політика, який поки що роздає надії. Але, щоб не стати цією "мильною бульбашкою", Віталієві Кличку доведеться дуже багато працювати, нарощуючи компетентність, про весь обсяг нестачі якої ми ще навіть не знаємо.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі