— Знову найцікавіша тема — що буде зі мною, — не без іронії зауважив голова Запорізької облдержадміністрації Євген Червоненко на недавній прес-конференції. — Востаннє повторюю: є тільки одна людина, яка має право мене зняти, — це президент України. Тема закрита, я прошу її не обговорювати, тому що це принижує гідність нашої області.
Проте, всупереч проханням, поголос про те, що Червоненка з дня на день звільнять із посади голови Запорізької ОДА, гуляє ледь не з моменту його призначення. І чутки ці зовсім не безгрунтовні. Оскільки за неповні два роки роботи в Запоріжжі недоброзичливців Євген Альфредович нажив чимало. Не тільки серед «чужих», а й серед «своїх».
Те, що в нього від початку не задалися взаємини з місцевими регіоналами, цілком зрозуміло. Однак і співпартійці, м’яко кажучи, симпатіями не балують. Причому настільки, що навіть зверталися до президента з проханням звільнити Червоненка. Та й лідер блоку «НУ—НС» Юрій Луценко висловився недвозначно: «Гадаю, багато чого зміниться після виборів, зокрема і губернатор Запорізької області. Я думаю, що це неправильний політик. Люди, котрі сповідують діаметральні політичні погляди, мають бути в різних таборах. Сьогодні Запоріжжя так і не може розібратися, хто ж керує областю — сині, білі, червоні, помаранчеві, які?»
Ще у вересні минулого року опоненти Червоненка всерйоз планували вирішити кадрове питання на сесії облради. Тоді згуртована регіоналами депутатська більшість мала намір виставити обладміністрації незадовільну оцінку за підсумками реалізації програми соціально-економічного та культурного розвитку в першому півріччі з наступним оголошенням імпічменту голові. Проте реалізувати задумане завадив дзвінок із Києва, який пролунав в останній момент.
Кажуть, були плани повторити спробу, але до офіційного розголосу справа так і не дійшла. Аж до минулого понеділка, коли депутати Володимир Цимбалюк і Валерій Коваленко, які представляють відповідно Компартію і «Русько-український союз «Русь», звернулися до голови облради Олександра Нефьодова з пропозицією включити до порядку денного призначеної на 29 листопада сесії питання про недовіру голові обласної державної адміністрації Є.Червоненку.
Формальним приводом для цього стала зустріч керівництва обладміністрації з п’ятнадцятьма ветеранами ОУН-УПА, присвячена 65-літтю з дня заснування Української повстанської армії, що відбулася в середині жовтня. За словами Червоненка, цей захід він ініціював «не за вказівкою згори, а за велінням власної совісті». Як і слід було очікувати, реакція виявилася неоднозначною. Насамперед із боку ветеранів Великої Вітчизняної, котрі розцінили подію як образу. Не змовчали й політики.
— Це наруга над пам’яттю полеглих і честю живих. Ми обов’язково вживемо заходів, щоб на запорізькій землі таких прецедентів більше не було, — заявив народний депутат України, перший секретар Запорізького обкому КПУ Олексій Бабурін.
Якими саме виявляться ці заходи, не уточнювалося. Отже, нинішня пропозиція оголосити «імпічмент» цілком може зійти за підтвердження того, що комуністи слів на вітер не кидають.
До непередбаченої ініціативи керівництво облради поставилося без ентузіазму. І навіть спробувало пояснити, що подані депутатами докази не досить вагомі, попри різке формулювання проекту рішення сесії, запропонованого депутатом Цимбалюком. Мовляв, офіційний прийом, що відбувся, «є викликом не тільки запоріжцям, а, передусім, ганебним плювком у душі всіх громадян, родичі яких загинули під час Великої Вітчизняної війни від рук воїнів ОУН-УПА, знущанням над нині живими ветеранами». Проте після втручання О.Бабуріна питання все-таки включили в проект порядку денного сесії.
З цим беззастережно погодився тільки заступник голови облради Анатолій Світлицький. Тоді як перший заступник голови Олександр Клепаков і керсправами Михайло Стеценко внесення питання вважали недоцільним, оскільки проведення наради головою ОДА не є порушенням закону. Не підтримав проект рішення і заступник голови облради Леонід Анісімов, пославшись на те, що це не вирішує проблеми по суті. Він вважає, що депутатам облради слід дати політичну оцінку відповідним указам президента і зробити заяву з урахуванням думки більшості виборців краю. За цим, схоже, справа не стане. У проект порядку денного внесене питання про заяву депутатів у зв’язку з указами президента «Про присвоєння Р.Шухевичу звання Героя України» і «Про ознаменування 65-ї річниці створення Української повстанської армії».
З огляду на те, що сталося, не зайве згадати один цікавий факт. Рік тому О.Бабурін виявився одним із небагатьох регіональних партійних лідерів, які дали в інтерв’ю кореспондентові «ДТ» позитивну оцінку діяльності Є.Червоненка на посаді голови облдержадміністрації. Головне досягнення керівника області, згідно з річної давності думкою Бабуріна, полягає в тому, що «він свої політичні погляди не переніс на керівництво обласною адміністрацією». Перший комуніст Запоріжжя відзначив як позитив, що Червоненко «постарався знайти точки дотику з усіма політичними силами, присутніми в регіоні». Нині ж виходить, що формулювання «усі політичні сили» не слід розуміти надто буквально.
Є.Червоненко вважає, що справжні причини — не в ідеологічній, а в економічній площині. За його словами, саме комуністи з подачі «певних бізнес-структур із кримінальним відтінком» тривалий час чинять тиск на облдержадміністрацію.
До речі, у тому самому інтерв’ю О.Бабурін висловив думку, що «голова адміністрації має більш істотно впливати на соціально-економічні процеси в області». Начебто б цю рекомендацію враховано, зважаючи на звернення голови ОДА до прем’єр-міністра. У ньому висловлено стурбованість фінансово-економічним станом ряду запорізьких держпідприємств, які перебувають в управлінні Мінпромполітики. Призначення керівників підприємств здійснюються особисто міністром Анатолієм Головком без узгодження з облдержадміністрацією і, на думку Є.Червоненка, мають політичний, а часом і кримінальний, відтінок.
Напевно, неважко здогадатися, що таке обвинувачення креатурі комуністів (А.Головко очолив Мінпромполітики за квотою КПУ) не могло залишитися без відповіді. Втім, на думку деяких спостерігачів, це хоча й серйозний, та все-таки не головний привід. Прибічників ідей марксизму-ленінізму більше турбує невизначеність ситуації в майбутньому парламенті, яка не виключає організацію так званої широкої коаліції. А оскільки своєї присутності в ній комуністи навіть уявити не можуть, доводиться будь-якими способами протистояти союзу помаранчевих із біло-блакитними.
Те, що дана версія не марний вимисел, побічно підтверджує реакція запорізьких регіоналів на ідею «імпічменту» Червоненка. Зважаючи на все, цей намір для них нині настільки ж несподіваний, як і небажаний. Тому є всі підстави припускати, що питання про висловлювання недовіри не дістане схвалення вже на стадії затвердження порядку денного сесії. Навіть за умови підтримки фракцією БЮТ, на допомогу якої комуністи нібито мають підстави розраховувати. Проте половина депутатських мандатів в облраді — за Партією регіонів.