"А за городом — заборы, за заборами — вожди"

Поділитися
Щоб Крим став бодай всеукраїнською оздоровницею, щоб громадяни країни тут справді оздоровлювалися в санаторіях і комфортно відпочивали на пляжі, а не ходили вздовж парканів дачників-політиків та чиновників, не потрібні титанічні зусилля.

Перші провісники весни й початку курортного сезону в Криму аж ніяк не проліски та яскраве сонце, - це в нас і в січні-лютому не новина. Погода все ще в тому примхливому стані, з приводу якого місцеві жартують: "Якщо вам не подобається погода в Ялті, приїдьте через півгодини". А ось люди в прибережних містах та селищах уже вийшли на стежку війни - шукають між парканами забудовників і ВІП-дачників проходи до так званих загальнодоступних пляжів. Войовничий настрій, можна сказати, підігрів прем'єр автономії Анатолій Могильов, який відкрив сезон тест-драйвом на Массандрівському пляжі: сівши за кермо бульдозера, генерал зніс хиткий паркан на шляху до відібраного в орендаря пляжу.

Тепер Могильов із трактором - нарозхват, щотижня жителі прибережних селищ кличуть його через ЗМІ. Алупкинці просять нарешті "розібратися з Геншафтом", який представляє фірму-орендаря пляжної зони "Вест Іст Груп". Зміцнення берега вилилося в будівництво в першій, найсуворішій охоронній зоні, велетенського двоповерхового будинку (за проектом - приміщення для зберігання пляжного інвентарю). Будівництво вже кілька років перекриває доступ до берега, по якому ланцюжком ідуть пляжі загального користування, за законом - безплатні й доступні. По підрізаному схилу в море пливуть смердючі стоки, але орендар продовжує будувати, і вже за десяток метрів від урізу води споруджують басейни...

Жителі Георгіївського, селища у складі Керчі, протестують проти встановлення паркану, який перекрив вхід на пляжі. Паркан дуже знатний - прирізає пляжі до бази відпочинку "Чорноморська", що належить дружині мера Керчі Олега Осадчого. Попри постійні скандали, пов'язані з покровительством бізнесу сина, сумнівними тендерами, дерибаном землі та наїздами на ЗМІ, Осадчий зберігає свою посаду завдяки мандату Партії регіонів. Тому жителі Георгіївського волають уже не тільки до Могильова, а й до президента Януковича. Мовляв, доки ?!

Ні, якщо подивитися на статистику Міністерства курортів і туризму Криму - вона приголомшлива. Із 2010-го кількість пляжів загального користування зросла більш ніж уп'ятеро: було 70, стало 335. І це справді досягнення Ради міністрів Криму, але його треба щогодини стерегти, і міністр А.Лієв закликає всіх сигналізувати про паркани та побори на таких пляжах.

Тим часом міністр відверто жалкує з приводу того, що нинішній курортник використовує півострів виключно для пляжного відпочинку, а сам Крим ніяк не здолає головну кризову тенденцію - деградацію у бік пляжного туризму і втрату слави всесоюзної оздоровниці. Соціологія показує, що майже 70% людей, які їдуть у Крим, кажуть, що хотіли б тут оздоровитися, але при цьому купують лише пляжний відпочинок.

"І в клінічних санаторіях вони зупиняються тільки для того, щоб вранці піти попити пива на пляжі та повалятися біля моря, гадаючи, що оздоровлюються. Люди навіть можуть думати, що оздоровлюються, коли мажуться гряззю десь у якомусь дикому озері. Вони вважають, що такий метод відпочинку - це оздоровлення", - каже міністр курортів, запевняючи, що хоч по краплі, але тенденцію вдається змінювати.

Однак сьогодні державні санаторії являють собою жалюгідне видовище: фінансування йде на 40-50 відсотків, навіть у дитячих протитуберкульозних санаторіях, а решту треба заробляти самим; будівлі обшарпані, обладнання застаріло, кваліфікований медперсонал пішов у бізнес; парки і хвойні ліси навколо - невід'ємна складова кліматотерапії - розтерзані забудовами; лікувальні пляжі пішли за паркани. Виняток в усі ці роки занепаду становили хіба що відомчі санаторії, причому відомств особливих - податкової служби, МВС, СБУ і, звісно ж, підлеглі держуправсправами президента. Коштів на оздоровлення та лікування топ-чиновників у країні вистачало й вистачає при кожній владі.

У Міністерстві курортів Криму підрахували, що санаторно-курортних об'єктів, які надають якісні послуги, близько півсотні, а таких, котрі ганьблять Крим, - удвічі більше. "І що я як міністр можу з цими об'єктами зробити? У принципі, нічого. Тільки ринок може їх вивести в ринкові відносини, довести до того, щоб їх директори або втекли , або сіли у в'язницю, або суїцидом завершили свою кар'єру, даруйте за таке припущення, бо це - люди, що вбивають санаторно-курортну сферу", - каже міністр.

Ну, крім ринку, в якого немає ні матеріальної оболонки, ні публічного прізвища, ні високої посади й широкого кола обов'язків, за які можна притягти до відповідальності, в нас є дуже багато одушевлених володарів цих прекрасних характеристик. Знизу догори і в рамках посиленої виконавчої вертикалі. Треба просто перестати красти й робити те, що потрібно за законом. Лихо тільки в тому, що він у нас починає діяти не з моменту прийняття або опублікування, а з моменту виявлення горезвісної політичної волі. Але підкреслимо: щоб Крим став бодай всеукраїнською оздоровницею (а 70 відсотків курортників - українці), щоб громадяни країни тут справді оздоровлювалися в санаторіях і комфортно відпочивали на пляжі, а не ходили вздовж парканів дачників-політиків та чиновників, не потрібні титанічні зусилля. Просто увімкніть кнопку "совість". Маленький, але дуже великий, як на нинішні часи, приклад.

Чесно скажемо: досі не знаємо, хто, де й з якої мотивувальної причини після публікації DT.UA про загрозу забудови території дитячого протитуберкульозного санаторію ім. Боброва та "дерибан" парків-пам'яток запустив механізм тотальних перевірок прокуратури щодо законності використання та відчуження майна санаторно-курортних закладів і пам'яток-парків Південного берегу Криму, але результати вражають. Про те, що дала прокурорська перевірка 120 (!) санаторіїв і пансіонатів Криму, ми докладно розповімо в наступному номері. А поки що порадіємо за дітей Бобровки - найстарішої в Європі протитуберкульозної оздоровниці в Алупці, в якої тітоньки й дядечки з депутатськими значками, у суддівських мантіях, з генеральськими погонами та зі статусом горілчаного короля спочатку відібрали лікувальний пляж, потім половину території санаторію, а потім і сам вид на море. Скільки протриває суд зі скасування договору оренди з "Консул-Україна", рішення якого або забере паркан, що закриває дітям море, або його залишить - як символ нецивілізованості суспільства, котре з ним змирилося, - невідомо. Але влада Криму знайшла можливість надати санаторію ім. Боброва власний пляж. Як повідомив DT.UA віце-прем'єр Криму Георгій Псарьов, упродовж останніх місяців, за дорученням голови Радміну Анатолія Могильова, знайшли можливість надати санаторію пляжну зону.

"Попри те, що цей санаторій - не кримського підпорядкування (він підвідомчий Міністерству охорони здоров'я України), попри те, що на ПБК складна ситуація з пляжними зонами, для уряду Криму було принциповим вирішити питання поліпшення оздоровлення дітей. І такі питання вирішуватимуться незалежно від того, яких високих заступників мають ті чи інші пляжні "самозагарбники", - каже Георгій Псарьов.

Санаторій ім. Боброва отримає дві карти пляжу "Лягушка", розташованого прямо під оздоровницею. Це колишній комунальний пляж, який дістав назву від прибережної скелі, схожої на жабу. Раніше він здавався в оренду, а недавно був переданий на баланс республіканського підприємства "Протизсувне управління". За розпорядженням А.Могильова на берегоукріплюваних спорудах пляжу проводяться ремонтні роботи, після їх завершення буде проведено відсипку пляжу. Усього ж, за словами Г.Псарьова, на роботи з підготовки майбутнього лікувального пляжу санаторію та набережної буде виділено понад 900 тис. грн. Контрольна дата - 15 травня, тож діти, які можуть спуститися до моря, матимуть можливість відпочивати на пляжі вже з початком курортного сезону.

Що ж, щасливої дороги, як кажуть. Може, резонанс навколо Бобровки, а також її порятунок усім миром (у тому числі й від власної бездіяльності) буде хорошим прикладом того, що життя можна змінювати - тут і зараз. Зауважимо, що з усіх протитуберкульозних санаторіїв Алупки та Сімеїза лікувальний пляж удалося зберегти тільки дитячому санаторію "Москва".

Але там, де одним прибуває, в інших убуває. Лікувальним, тобто, закритим, стане єдиний у цьому районі Алупки загальнодоступний пляж "Лягушка". По один бік берег забудований кооперативом "Чайка", по інший - стіна так званого "особняка Медведчука". Це територія колишнього протитуберкульозного санаторію ім. Баранова, власність на будівлі й землю якого оформлено на інвесткомпанію "Спорт-Тур", якою володіє екс-глава АП Л.Кучми Віктор Медведчук. Володіє опосередковано - через дві київські, одну лондонську та три кіпрські компанії. За словами колишніх співробітників санаторію ім. Баранова, на його пляжній території розташовувалися два кліматопавільйони, де влітку стояли ліжка для хворих, сестринська, насосна станція. За даними Мінкурортів, у "Спорт-Туру" є три пляжні карти завдовжки майже 200 м, призначення пляжу - оздоровче. Оздоровниці тут, як бачимо, немає, але відомо, що об'єкт будувався і здавався як профілакторій ФК "Динамо". Народний поголос про те, що пляжі тут уже приватизовані, не позбавлений підстав, хоча відомо, що за законом пляжі не продаються.

Згідно з документами, які має автор, 2012 р. Сімеїзька селищна рада справді продала інвесткомпанії "Спорт-Тур" пляжну зону площею в 1,2 га, що колись перебувала в суборенді (орендар ФК "Динамо", Київ). Продаж пройшов без аукціону - бо у 2010 р. виконком селищної ради оформив право власності ІК "Спорт-Тур" на побудовані нею берегоукріплювальні споруди, серед яких 5 бун. Вони, як ми розуміємо і бачимо, розташовані за межами Сімеїзької селищної ради, а тому видавати документи на право власності на ці споруди її чиновники не мали права. "З таким самим успіхом виконком міг би видати аналогічний документ на об'єкти, побудовані десь під Одесою чи Миколаєвом", - кажуть експерти, уточнюючи, що й дозвіл на будівництво таких споруд необхідно було отримувати на рівні Кабінету міністрів, а передавати споруди у власність на землях водного фонду можна тільки, якщо йдеться про закриті водойми, а не про узбережжя Чорного моря.

Та це не єдиний і не найбільший пляж в Алупці за парканом. Сім карт завдовжки 362 м передано в оренду ТОВ "Інтерстар-Ресурс-Сервіс", яке через свого засновника КАУ "Акерс Інвест" приводить нас до олігарха і народного депутата від ПР Василя Хмельницького. Це пляжі колишнього приватизованого тим самим ТОВ санаторію "Південний Урал" (тепер він називається пансіонат "Златоуст"). Але його ще немає: старі корпуси зруйновано, а всю територію сьогодні перетворено на гігантське будівництво. Але попри те, що оздоровниці вже/ще немає, призначення пляжів - оздоровчі, що дозволяє закрити їх для доступу простих смертних. Цікаво, що співзасновником фірми-орендаря є ТОВ "Суланж", засноване в Алупці жителем Москви на ім'я Гліб Якович Хор - повним тезком депутата Держдуми РФ і першого заступника голови комітету ДД з питань бюджету і податків.

Додамо також, що впродовж кількох років на пляжі в районі "Чорного бугра" тримала симпатичний ресторанчик сімферопольська сестра партнера В.Хмельницького - мільйонера Андрія Іванова. У нинішньому році цей пляж також займе фірма Хмельницького.

Найскромніший, за нашими даними, користувач алупкінських пляжів - ТОВ "Титан-Энерго-Юг". У нього лише 1,5 карти пляжу, під'їдені абразією. У засновниках фірми - двоє киян і кіпрська компанія "Крістекс Інтерпрайзез Лімітед", що заснувала разом із алупкінською "дочкою" ялтинське ТОВ "Зодіак-Центр", співвласником якого напряму стала Антоніна Лагун - рідна сестра і партнер власника "Дельта-банку" та "Сведбанку" Миколи Лагуна.

Про 30 соток пляжу для Кримської єпархії УПЦ (МП), якою користується сім'я екс-заступника глави СБУ Володимира Сацюка, ми вже писали в часи "пляжної революції". Додамо також, що фірма дружини засудженого й відразу амністованого екс-мера Алупки Андрія Харитонова отримала наприкінці 2012 р. у користування чотири карти на двох пляжах у районі Воронцовського палацу.

Ось від них, користувачів загальнодоступних пляжів, ми й маємо право з вами, шановні курортники, вимагати туалети, кабінки, підсипання пляжу, прибирання сміття та рятувальників. Не віриться? Спробуйте!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі