У ІІ кварталі близько 90% фінансово-кредитних установ, опитаних експертами Національного банку, зазначили, що загальний обсяг їхнього капіталу за останніх 12 місяців зріс. Однак відбувається і зворотна тенденція. “Третій квартал поспіль респонденти зауважували про зниження вартості капіталу впродовж останніх 12 місяців”, – вказано у звіті НБУ з опитування про банківське фондування за ІІІ квартал 2024 року.
За спостереженнями експертів, які опитували представників банків, найближчі 12 місяців 3/4 українських банківських установ вважають, що загальний обсяг їхнього капіталу буде зростати. Крім того, більшість представників банків вважають, що визначальним фактором зростання обсягу капіталу фінансово-кредитної установи є прибутковість та поліпшення показника прибутковості. Такі тенденції в оцінці роботи банків спостерігаються починаючи з ІІІ кварталу 2022 року.
Водночас не всі банківські установи вважають, що ситуація є настільки оптимістичною. На зростання обсягів капіталу можуть вплинути незалежні від діяльності банків фактори. “Окремі банки повідомили, що скорочення обсягу капіталу можливе внаслідок зміни регуляторних вимог, погіршення макроекономічних прогнозів чи зміни ризик-апетиту банку”, вказано у інформації НБУ.
Наразі спостерігається тенденція про те, що акціонери банків не мають наміру збільшувати обсяг капіталу в наступні 12 місяців. Відповідну позицію підтвердила кожна десята фінансова установа, яка була опитана. Крім того, таку тенденцію опитані представники фінансово-кредитних установ вважають реальною і в наступні більш тривалі періоди. “Про зниження вартості капіталу впродовж останніх 12 місяців респонденти повідомили третій квартал поспіль. Банки очікують зменшення вартості капіталу і надалі”, – вказують експерти НБУ.
У лютому 2024 року Fitch Ratings опублікував оцінку діяльності банківського сектору України. Майже всі українські банки капіталізовані згідно з секторальною оцінкою Національного банку України та мають відповідну стійкість. Оцінка не виявила значних потреб у рекапіталізації для сектора, і лише один із семи банків з рейтингом Fitch, “Укрексімбанк”, потребує збільшення капіталу для виконання вимог щодо цільового рівня капіталу. Водночас експерти Fitch Ratings зазначають, що ризики для капіталу залишаються високими через відомі фактори: продовження війни та вплив війни на банківський сектор та економіку в цілому.