Ціна страху та невпевненості в завтрашньому дні

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ціна страху та невпевненості в завтрашньому дні © pixabay.com
Інвестори і центральні банки всього світу купують золото. Чи варто українцям чинити так само?

В умовах пандемії коронавірусу, яка, схоже, остаточно занурила всю світову економіку в тривалу рецесію, досвідчені інвестори дедалі частіше віддають перевагу золоту. Попит підвищує ціни, і світові котирування золота б’ють рекорди. На торговельній сесії Лондонського ринку коштовних металів 21 липня ціна золота оновила максимум, піднявшись до рекордних 1841 долара за тройську унцію. Більшість фінансових аналітиків вважають, що 2020 року золото може сягнути позначки 2000 доларів.

Звісно, зростання цін на золото пояснюється не тільки пандемією. Золото історично має звичку прирощувати в ціні. За 12 років, із 2000-го по 2012-й, золото подорожчало, практично, вшестеро — з 260 до 1900 доларів за унцію. Бувають і обвали. Коли 2012-го світ повірив у глобальне зростання економіки й інструменти фондового ринку, золото за три роки подешевшало майже вдвічі. Тільки у 2013-му світові ціни на золото опустилися на 28%. Нинішній етап безперервного подорожчання золота триває з кінця 2018 року. За цей час вартість коштовного металу зросла в півтора разу, почавши відлік із 1200 доларів за унцію. 2020 рік обіцяє бути особливо рекордним. Із початку року золото підвищилося в ціні з 1524 до 1841 долара за унцію (тобто вже майже на 21%), — на тлі економічної кризи, викликаної коронавірусом, інвестори звично використовують його як захисний актив.

У середині червня нинішнього року Goldman Sachs підвищив річний прогноз ціни золота до 2000 доларів США за унцію. Аналітики Goldman Sachs відзначили, що підвищена політична невизначеність збільшить інвестиційний попит на золото. Зростаючий прогноз аналітики обґрунтували й очікуваною у 2020 році вищою прибутковістю золота, порівняно з облігаціями. З Goldman Sachs погодилися більшість фінансових експертів. Наприклад, стратеги Bank of America також зробили висновок, що майже нульові відсоткові ставки та ризики, пов’язані з повільним відновленням економіки через COVID-19, підвищать привабливість коштовного металу.

За словами аналітиків, золото, ймовірно, підтримає й невизначеність, викликана тривалою торговою напруженістю, протестами в Гонконзі та інших місцях, а також майбутніми виборами у США. Ліпші часи золота настають у кризу, справедливо стверджують більшість фінансових фахівців. Золото вважається традиційним захисним активом — так називають інструменти, які показують стабільне зростання у кризових умовах. Вони дозволяють інвесторові уникнути можливих ризиків, захищають його капітал від інфляції та негативного впливу інших чинників. Коли підвищуються ризики на ринку, попит на захисні активи зростає. Крім золота, до них належать й інші коштовні метали, суверенні облігації, нерухомість, іноземна валюта, а також окремі види цінних паперів із високою ліквідністю та дивідендною прибутковістю.

Основна підтримка золота, яка працюватиме довгостроково, — потреба ринків капіталу в безпечних активах. Економічне відновлення проявиться, швидше за все, в неоднорідному й нерівномірному підйомі економічних систем. Усередині цього процесу можливі зриви, тому потреба в активах «тихої гавані» збережеться.

Крім того, занадто багато страхів (і небезпідставних) викликає можливе формування другої хвилі пандемії коронавірусу. Інвестиційний світ уважно відстежує інформацію про кількість нових хворих, особливо в Китаї та США. Та й статистичні дані щодо найбільших світових економік не дають поки що чітких вказівок на стабілізацію. Крім усього іншого, певне ускладнення відносин між США та Китаєм у торгових питаннях теж примушує учасників торгів триматися якомога далі від ризикових активів і робити ставку на безпечне золото. У середній і далекосяжній перспективі поліпшення економічного тла може змінити ситуацію, але відновлення світової економіки нинішнього року виключене, а в наступному — під сумнівом. Очікується, що світовий ВВП через пандемію коронавірусу втратить понад 5 трильйонів доларів. Наслідки пандемії світ відчуватиме, щонайменше, впродовж двох років, вважають на Волл-стріт.

Важливим чинником, який сприяє зростанню котирувань золота, залишатиметься дуже м’яка монетарна політика центральних банків і фінансової влади, практично, всіх країн світу. Через масштабне стимулювання економік і запуск «друкованих верстатів» зберігається ризик розгону інфляції. У березні нинішнього року Федеральна резервна система (ФРС) США опустила ключову ставку майже до нуля. Вслід за нею ставки знизили регулятори інших країн. Це послабило привабливість традиційних фінансових інструментів і примусило консервативних інвесторів звернутися до коштовних металів. Наприклад, реальна прибутковість держоблігацій США, з поправкою на інфляцію, нині нижча від нуля. Тобто інвесторам доводиться навіть доплачувати за володіння облігаціями. Сьогодні ФРС оприлюднила нові програми кредитування й розширила вже наявні у спробі надати економіці 2,3 трильйона доларів на тлі пандемії коронавірусу.

Разом ФРС і Європейський центральний банк (ЄЦБ) цього року вже влили у світову економіку понад 5 трильйонів доларів. І, ймовірно, це не межа. Через збереження низки обмежень ринок очікує подальших стимулюючих заходів. Усе це послаблює світові валюти і підвищує ціни на золото. В таких умовах коштовний метал стає ще більш затребуваним. Кошти, спрямовані на підтримку глобальної економіки, будуть підтримувати вартість золота і в далекосяжній перспективі.

Попит на золото тримається виключно через пандемію та настрої інвесторів, оскільки попит на ювелірні вироби різко знизився (на 39%) і впав до рекордного мінімуму — 325 тонн. На ринку Китаю, що є найбільшим споживачем ювелірних виробів, попит упав ще більше — на 65%, ідеться у звіті World Gold Council. Нагромаджувати коштовний метал продовжують багато центральних банків. У першому кварталі їхні запаси золота зросли на 145 тонн. Тим часом загальний обсяг пропозиції золота за перші три місяці року зменшився на 4%, причиною стали обмежувальні заходи, пов’язані з пандемією коронавірусу, які негативно позначилися на видобутку та переробці золота.

В Україні попит на золото з початку карантину перевищував пропозицію, оскільки злитки доправлялися в країну регулярними пасажирськими авіарейсами, скасування яких заморозило поставки злитків від світових виробників. Інтерес покупців при цьому не зник. Вітчизняні банкіри оцінюють зростання попиту у 2020 році в межах 10%.

Простим українським інвесторам доступна купівля золотих злитків для розміщення на депозит, а також оформлення «золотих депозитів» із прив’язкою до вартості коштовного металу без фізичної купівлі. Однак обидва інструменти невигідні, порівняно з класичними депозитами , оскільки по транзакціях із золотом є великий спред між ціною купівлі та ціною продажу, який може сягати 20% і більше від ціни, що повністю нівелює всі переваги інвестицій у золото як дохідний актив.

Зміна світових цін на банківське золото досить оперативно позначається на вітчизняному ринку. Однак нинішня середня ціна золотих злитків у наших банках усе ще відсотків на 5–10 перевищує європейську. Втім, нестачі в покупцях банки не відчувають.

За словами вітчизняних банкірів, є всі передумови до подальшого зростання вартості золота, особливо якщо ситуація з коронавірусом загостриться. Тим часом, кажуть банкіри, важливо розуміти, що настрій ринків мінливий, і рух цін на окремі види активів може швидко й істотно змінюватися. Тому інвестувати гроші в золото чи ні — кожен має вирішувати сам, розуміючи при цьому, що можливі втрати. Адже якщо раптом зараз спрацюють антикризові заходи, яких вживають усі країни, то, суто теоретично, ринок може повернутися до ціни 1000 доларів за унцію або навіть нижчої. Насправді ціна золота пов’язана не з доларом, нафтою чи війною, а з негативними очікуваннями інвесторів, які, своєю чергою, можуть породжуватися кожним із перелічених чинників, і не тільки ними. За великим рахунком, ціна золота — це ціна страху і невпевненості в завтрашньому дні.

І все-таки українцям не варто скидати золото з рахунків. Золото чудово показує себе на довгостроковому відтинку. Це інвестиції на перспективу, можливість, як мінімум, убезпечити свої заощадження. Саме в нинішній фінансовій ситуації в нашій країні золото стало найкращим інструментом для цих потреб. Фізичні особи, які мають відповідні доходи в гривні, що знецінюється, точно не прогадають, вкладаючись у золото. Адже його купівельна спроможність, на відміну від будь-якої, навіть найтвердішої валюти, не змінюється століттями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі