Китай проти Америки: торгівля без довіри — The Economist

Поділитися
Китай проти Америки: торгівля без довіри — The Economist
Колективним Заходу варто діяти спільно, щоб знайти спосіб вести бізнес з авторитарним Китаєм, якому він не довіряє.

Дев'ятнадцять років тому невідома китайська компанія відкрила свої перші європейські офіси продажів в передмісті Франкфурта, а також у невеликому англійському містечку і запустила тендер на будівництво телекомунікаційних мереж. Сьогодні Huawei символізує лякаюче зростання China Inc, глобальної торгової системи, довіра до якої сильно впала. З оборотом у 123 мільярди доларів, компанія відома своїми неймовірно гострими цінами і відданістю промисловим цілям китайського уряду. З 2018 року Америка піддає китайську компанію юридичному тиску, що робить її гарячою точкою в торговій війні. Тепер Великобританія заявила, що заблокує доступ Huawei до своїх мереж 5G. Інші європейські країни можуть вчинити так само. Але ця історія не тільки показує рішучість Заходу, але і демонструє відсутність послідовної стратегії. Якщо відкриті суспільства і авторитарний Китай хочуть зберегти свої економічні зв'язки і уникнути спаду в анархію, необхідна нова торгова архітектура, пише The Economist.

Глави американських служб безпеки завжди турбувалися про те, що обладнання Huawei було розроблено для допомоги у шпигунстві і зробить своїх клієнтів залежними від субсидованих китайських технологій. Але більше 170 інших країн вирішили, що ризики є керованими. Великобританія, яка тісно співпрацює з Америкою в галузі розвідки, створила "ячейку" кібер-експертів для контролю за обладнанням Huawei в 2010 році, а потім обмежила його використання у менш чутливих частинах мережі. Інші країни скопіювали цей підхід. Що створило середній шлях між наївним попаданням в обійми китайського державного капіталізму і холодною війною.

Таке точно збалансоване судження виявилося неспроможним. Адміністрація Трампа закликала світ відмовитися від Huawei і ввела одностороннє ембарго відносно своїх постачальників, запобігаючи продажу деяких компонентів, а також мікросхем, виготовлених за кордоном з використанням американських інструментів. Вимушена вибирати між союзником і постачальником, Великобританія неминуче була залучена до рішення на цьому тижні. Для будь-якого актора стало ризиковано вести справи з фірмою, яку дядько Сем хоче підірвати. Huawei, зі свого боку, не змогла заспокоїти британських кібер-експертів, які скаржилися на те, що її програмне забезпечення стає все важче відстежувати або реформувати непрозоре управління і правоволодіння. Будь-які ілюзії про те, що китайські лідери поважають верховенство закону, коли це дійсно має значення, були зруйновані подіями в Гонконзі.

Прямі витрати на вилучення Huawei з європейських мереж прийнятні - додається менш 1% до телефонних рахунків європейців при амортизації протягом 20 років. Ericsson і Nokia, два західних постачальника, можуть наростити виробництво, і може виникнути нова конкуренція, оскільки мережі все більше залежать від програмного забезпечення та відкритих стандартів.

Цей тягар не має нічого спільного з антенами, а обумовлений розпадом світової торговельної системи. Можливо, дюжина країн може в кінцевому підсумку заборонити Huawei – Німеччина поки що сидить на двох стільцях. Але технології Huawei все ще будуть використовуватися в більшій частині світу, що розвивається, прискорюючи розкол технологічної індустрії. Торгівля спирається на загальні правила, але рішення Британії було прийнято на тлі бурхливого лобіювання та загроз. Складно виявити принцип, який може бути корисний для більш широкого застосування. Якщо проблема в тому, що обладнання зроблено в Китаї, то Ericsson і Nokia теж виробляють свої компоненти в Китаї. Якщо китайські фірми будують системи, які з'єднують пристрї (у разі 5G, роботів і машин), то подібна логіка може бути застосована в цифровій економіці світу. Німецькі автомобілі і телефони Apple, що продаються в Китаї, оснащені програмним забезпеченням, даними і датчиками. Чи має право Китай заборонити їх?

Це підживлює зростаюче почуття беззаконня. Середній тариф на китайсько-американську торгівлю становить 20%. За даними дослідницької компанії Rhodium, прямі інвестиції Китаю до Європи скоротилися на 69% в порівнянні з піком 2016 року. Інші фірми потрапили під перехресний вогонь. TikTok загрожує заборона в Індії та Америці. Китай планує ввести санкції проти Lockheed Martin за продаж зброї Тайваню. Тепер, коли президент Дональд Трамп позбавив особливого статусу Гонконгу, HSBC, банк з величезними інтересами в Гонконзі, може бути підданий покаранню з боку Китаю та Америки. Деяким китайським кредиторам може бути заборонено працювати в доларах.

Логіка заборони Huawei полягає в роз'єднанні і стримуванні. Але це не буде працювати, якщо вона буде застосована до всіх економічних відносин. Останній великий авторитарний конкурент Заходу, Радянський Союз, був дрібним торговцем. На Китай припадає 13% світового експорту і 18% капіталізації світового ринку, і він є домінуючою економічною силою в Азії.

Замість цього необхідний новий торговельний режим, який визнає природу Китаю. Це не легко. Світова організація торгівлі (СОТ), яка прагне встановити універсальні правила, не змогла розвиватися разом з цифровою економікою. СОТ також не була готова до того, що президент Сі Цзіньпін прагнув посилити вплив держави і комуністичної партії на приватні китайські фірми, такі, як Huawei, мотивуючи це тим, що компанії перебувають у спільній власності робітників. Розчарувавшись в СОТ, учасники переговорів адміністрації Трампа в односторонньому порядку намагалися змусити Китай лібералізувати свою економіку і скоротити субсидії, використовуючи загрозу тарифів та ембарго. Це було фіаско.

Отже, як повинна працювати торгова архітектура в епоху недовіри? Мета повинна полягати в максимізації торгівлі у відповідності зі стратегічною безпекою обох сторін. Це означає, що огорожа від "гарячих точок", таких як технології, створює більше напруженість, і менше торгівлі: наприклад, третина продажів західних фірм в Китай ґрунтується на аналізі даних Morgan Stanley. Ці сектори потребують ретельної перевірки та сертифікації міжнародної безпеки, подібної до тієї, яку Британія провела з Huawei. Це може не спрацювати. Але, принаймні, торгівля в інших областях може процвітати. Китайські фірми також повинні бути зобов'язані приймати відкрите управління своїми великими дочірніми компаніями на Заході, включаючи місцевих акціонерів, іноземних директорів і менеджерів, що володіють реальною автономією, а також розкриття інформації, що в комплексі допомагають створити певну ступінь незалежності від держави. Це не складно: транснаціональні корпорації, такі як Unilever, роблять це десятиліттями. TikTok може бути піонером.

Кінцевий мережевий ефект

Відкриті суспільства сильніші, коли вони діють в унісон. Європа може відчути спокусу піти на це самостійно, поклавши край десятиліттям трансатлантичного співробітництва. Проте в якийсь момент, незабаром, якщо Трамп не зможе виграти президентські вибори, Америка активізує свої альянси, тому що без них США були менш ефективними. Захід не може принципово змінити Китай або проігнорувати його. Але, діючи спільно, він може знайти спосіб вести бізнес з авторитарною державою, якій він не довіряє. Huawei приклад невдачі в цьому. Час починати все спочатку.

Раніше повідомлялося, що нова холодна війна між США і Китаєм, можливо, вже почалася. У Конгресі США вже хочуть збільшити витрати на штучний інтелект і квантові обчислення.

Нагадаємо, США хочуть заборонити в'їзд представникам Компартії Китаю. Це ж може стосуватися і військовослужбовців Народно-визвольної армії Китаю з сім'ями.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі