НАЦБАНК І КАЗНАЧЕЙСТВО НАСТУПАЮТЬ НА ГРАБЛІ?

Поділитися
На міжбанківському ринку в останні сім-десять днів знову спостерігалося зростання кредитних ставок і дефіцит гривневих ресурсів...

На міжбанківському ринку в останні сім-десять днів знову спостерігалося зростання кредитних ставок і дефіцит гривневих ресурсів. А на рахунках Держказначейства знову зібралося кілька мільярдів гривень (на кінець березня — 5,8 млрд.). І попри запевняння глави Нацбанку Сергія Тігіпка, що ситуація носить короткочасний характер, а проблеми не є системною кризою, повторення торішньої тенденції не може не насторожувати.

За повідомленнями інформагентств, ставки overnight на міжбанку підвищилися від 3—5% на початку квітня і до 12—15% в останні дні. Звісно, це далеко від 40—50%, що спостерігалися наприкінці листопада — початку грудня, але може свідчити про елементи нестабільності у фінансовій системі. Серед причин кризових явищ називалися: ажіотаж у зв’язку із запровадженням ПДВ-рахунків, у зв’язку з чим було куплено багато валюти; зниження з початку квітня обсягу коштів на кореспондентських рахунках банків (приблизно до 4,5 млрд. гривень проти 6 млрд. на кінець березня). На думку низки експертів, можливо, на ситуацію вплинуло і рішення Нацбанку скоротити з 10 квітня видачу банкам кредитів overnight із 15 до 10% від обсягу сформованих ними за останній місяць обов’язкових резервів у зв’язку з «надлишковою», на його думку, ліквідністю банківської системи на той момент. Але головною причиною, вочевидь, як і минулого разу, є надлишок коштів на рахунках Держказначейства.

Нагадаємо, що в грудні, за підсумками кризи, керівники і Держказначейства, і Нацбанку заявляли про необхідність виробити механізми більш раціонального використання бюджетних залишків. Так, глава Держказначейства Петро Петрашко і тоді, і сьогодні виступає за перегляд Мінфіном бюджетного розпису з тим, щоб строки надходження грошей на рахунки Держказначейства наблизити до строків бюджетних витрат. Сьогодні С.Тігіпко каже, що НБУ з Держказначейством «працює в ручному режимі» для того, щоб на його рахунках не акумулювалися значні обсяги коштів. Це означає, що нормативні механізми регулювання бюджетних залишків досі не функціонують.

За оцінкою глави Нацбанку, «нормальний поріг» для коштів, які можуть акумулюватися в Держказначействі, не справляючи негативного впливу на ліквідність банків, — близько 2 млрд. грн. Нацбанк, за словами свого голови, готовий миттєво відреагувати на погіршення ситуації на міжбанківському ринку (зниженням вимог щодо резервування або гривневою інтервенцією за рахунок додаткової купівлі валюти). Однак якщо регулятивні заходи продовжуватимуть носити ручний характер, то держфінансисти можуть не встигнути погасити чергову кризу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі