Нацбанк вважає, що в наступному році буде збережено стійкість валютного ринку. Оскільки для цього є "достатньо інструментів". Хоча, якщо чесно, то у НБУ є при цьому один і всім відомий інструмент - "міжнародні резерви", які поповнюються за рахунок донорів.
В НБУ вважають, що стійкість валютного ринку – це "важливих елементів, що разом з підвищенням облікової ставки та зовнішніми факторам дасть змогу розвернути інфляційний тренд у наступному році в бік зниження". Про це розповів заступник Голови НБУ Сергій Ніколайчук під час ефіру телеканалу "Інтер".
Тобто наступного року можна очікувати, що НБУ буде продавати валюту з резервів, за необхідності, підвищувати облікову ставку, а от чи вдасться регулятору змінити тренд щодо зростання інфляції - поки не відомо. Адже і продажі валюти, і підвищення облікової ставки поки не привели інфляцію до інфляційної цілі НБУ у 5%.
В НБУ на наступний рік прогнозують:
- поточний прогноз НБУ передбачає, що інфляція досягне піку навесні наступного року, після чого почне знижуватися. До кінця наступного року вона сповільниться до 7%, а у 2026 році – до цілі НБУ 5%.
На думку НБУ, цьому сприятимуть кілька чинників:
- по-перше, очікується, що ситуація з врожайністю сільськогосподарських культур наступного року буде кращою, оскільки несприятливі погодні умови рідко коли повторюються два роки поспіль;
- по-друге, зменшиться тиск на ціни з боку собівартості продукції, пов’язаний з оплатою праці та витратами підприємств на енергоавтономність;
- по-третє, НБУ закладає у прогноз збереження стійкості валютного ринку та заходи з процентної політики, спрямовані на зниження інфляції.
Нагадаємо, що Мінфін та Світовий банк підписали грантову угоду за проєктом PEACE in Ukraine обсягом у 15 мільярдів доларів. Ця підтримка буде отримана з використанням механізму ERA Mechanism, що передбачає спрямування Україні кредитних коштів, які будуть погашатися за рахунок майбутніх прибутків від заморожених активів Росії.