Час збирати активи

Поділитися
Дмитро Фірташ до останнього часу планував нарощувати активи своєї бізнес-групи в тому числі за рахунок санкціонованого в Кремлі кредиту "Газпромбанка России".

У другій половині минулого року російський Газпромбанк і заарештований 12 березня у Відні український олігарх Дмитро Фірташ провели переговори про відкриття кредитного ліміту на кілька мільярдів доларів, призначених у тому числі й для купівлі українських підприємств. Відтоді обсяги та умови надання фінансування могли переглянути, а самі плани, з огляду на останні події, змінитися. Однак це не виключає можливості, що в недалекому майбутньому структурами Фірташа з допомогою російських грошей буде за недорого прикуплений у Курченка "Український Медіа Холдинг" (УМХ) - найбільше об'єднання друкованих видань у країні.

За інформацією DT.UA, Дмитро Фірташ до останнього часу планував нарощувати активи своєї бізнес-групи в тому числі за рахунок санкціонованого в Кремлі кредиту "Газпромбанка России". За інформацією близьких до групи джерел, у другій половині 2013 р. Фірташ домовлявся про кредитну лінію в розмірі до 7 млрд дол., яку планувалося відкрити під конкретні придбання Group DF в Україні.

За відомостями джерел, гроші передбачалося спрямувати в пріоритетні для Group DF галузі, зокрема, йшлося про збільшення пакетів групи в низці облгазів, а також про взяття під контроль холдингу "Титан України", який належить державі (перебуває в стані ліквідації за рішенням ФДМУ), але контролюється через менеджмент людьми Дмитра Фірташа. Також значний обсяг інвестицій планувалося спрямувати на придбання аграрних активів, які Group DF розглядає як диверсифіацію свого бізнесу.

З даної кредитної лінії також могло здійснюватися придбання фінансових активів. Нагадаємо, нещодавно Group DF купила 100% акцій "Правекс-Банку" (Київ) в італійської групи Intesa Sanpaolo. Вартість угоди, яка нині опинилася під загрозою зриву, становила 75 млн євро. При цьому в релізі компанії Фірташа було сказано, що купівля "Правекс-Банку" необхідна для того, щоб "підсилити свої позиції в роздрібному секторі банківського ринку".

Хоча навіть швидкий аналіз звітності банку за 2013 р. показує, що портфель кредитів фізосіб становить у "Правексу" лише 1,6 млрд грн - у вісім разів менше, ніж у банку "Надра". Тому більш ймовірною виглядає версія купівлі фінустанови для розформування резервів і збільшення капіталізації об'єднаного банку. Капітал "Правексу" становить 1,2 млрд грн і ще близько 900 млн перебувають у резервах під кредити, які можуть бути розформовані. Тоді як капітал банку "Надра" - близько 4 млрд грн і може істотно зменшитися через девальвацію гривні.

Ще одним місцем використання грошей Газпромбанку (як і інших російських держбанків, що кредитують Фірташа) може стати нарощування активів Group DF у медійній сфері, зокрема, шляхом придбання акцій "Українського Медіа Холдингу", який донедавна асоціювався з Сергієм Курченком.

За даними DT.UA, цей актив закладено в Укрексімбанку, який надав близько 200 млн грн групі СЄПЕК для придбання УМХ (також кредити надали Брокбізнесбанк і "Реал-Банк"). У прес-службі держбанку запит DT.UA проігнорували. Однак за відомостями джерел, нині менеджмент Укрексімбанку проводить низку переговорів про продаж цієї застави з портфеля банку, і Group DF з високою часткою ймовірності може виступити покупцем цього портфеля через банк "Надра", який активно фінансує медіапроекти олігарха.

При цьому, як стало відомо DT.UA, серед міжнародних кредиторів Укрексімбанку існують побоювання, що продаж кредитного портфеля, який включає в себе позику СЄПЕК на придбання УМХ і забезпечений акціями медіахолдингу, може відбутися за заниженою оцінкою, чому сприяє відкликання в УМХ ліцензії на право видавати український Forbes. При заплачених за УМХ 150–160 млн дол. заставу можуть продати лише за 10–15 млн дол. При цьому особливий інтерес для покупця можуть становити не тільки видання, які входять у холдинг, а й збутова мережа з продажу преси по всій Україні. Угода з продажу портфеля кредитів може бути здійснена через банк "Надра". Так, "Надра" є активним кредитором телеканалу "Інтер", який належить бізнесмену - рівно рік тому банк надав телеканалу кредит у розмірі 725 млн грн за ставкою 11% річних (з порушенням нормативу видачі кредиту інсайдерам, установленого НБУ в розмірі 5% від статутного капіталу). Нагадаємо, медіаексперти називали новини телеканалу "Інтер" серед тих, які найбільше викривляли революційні події, що відбувалися на Майдані та по всій Україні (за даними GFK.Nielsen, в АР Крим блок новин ТК "Інтер" є ключовим джерелом одержання інформації про події в країні для населення республіки, традиційно збираючи близько 50% усіх рейтингів телеперегляду новин).

Керуючий директор групи компаній Group DF Борис Краснянський у відповідь на запит DT.UA з проханням прокоментувати інформацію про кредитні лінії Газпромбанку та цілі їхнього залучення заявив таке: "Твердження про те, що Group DF, або якась із її компаній, або особисто акціонер позичили в Газпромбанку 7 млрд дол. наприкінці 2013-го - на початку 2014 р., є помилковим. Це неправда". Краснянський відмовився коментувати суми, строки та застави за окремими кредитами, але повідомив, що останній кредит Газпромбанку був отриманий "у вересні-жовтні 2013 р. під купівлю газу". За його словами, Group DF також одержує кредити в найбільших російських банків, таких, як "Сбербанк России", "ВТБ", "Внешэкономбанк", "Альфа-банк", а також в українських та європейських банках. "Заставами по таких кредитних лініях можуть виступати як активи, так і майбутні доходи компаній-позичальників, а також активи, що купуються", - сказав пан Краснянський. Що ж до придбання "Правекс-Банку", Борис Краснянський стверджує, що ця угода здійснюється за власні кошти групи, тому що "за українським законодавством не можна для купівлі банків залучати позикові кошти".

Заперечує керуючий директор Group DF і зацікавленість групи в придбанні УМХ. "У групи та в акціонера таких намірів немає", - каже Б.Краснянський. Він вважає, що УМХ втратив свою вартість після того, як його залишили ключові журналісти, редактори. "Відтоді, як Forbes відкликав ліцензію, там нічого купувати. Але справа більше не в ліцензії, справа в команді. Такий бізнес коштує грошей, якщо в ньому є люди, які вміють його робити", - стверджує керівний менеджер Group DF.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі