Пологи після сорока: норма, виправданий ризик чи егоїзм?

Поділитися
Пологи після сорока: норма,  виправданий ризик чи егоїзм?
Імовірність народити після 40 років дитину із синдромом Дауна становить 1:110, а в 45 років - 1:30. Незалежно від способу зачаття, якщо вагітність настала в жінки віком після 35 років, вона повинна пройти пренатальну діагностику.

Перші пологи - як перше кохання. Забути неможливо. На початку 90-х пологовий, у якому мені довелося лежати на збереженні, був напівпорожнім. Середній вік породілей становив 23 роки, найстаршій виповнилося 30. Вона здавалася нам дуже дорослою доти, доки не з'явилася 40-річна Надя. Пам'ятаю наше юне здивування: "Хіба в сорок можна народжувати?" Сивочолий лікар, дивлячись на велику, рум'яну Надю, захоплено казав: "Ось, що значить здорова жінка! Не те що ви, анемічні!" Санітарки перешіптувалися: "Треба ж - надумала на старості років. Вже й дорослого сина має!" Але Надію всі ці розмови й підвищена увага не бентежили. Невдовзі вона благополучно народила доньку.

Відтоді минуло майже 20 років, багато чого змінилося, але суперечки про те, чи варто народжувати в "постбальзаківському" віці, тривають і досі. Ось два жіночі погляди, що узагальнюють "народні" аргументи противників і прибічників пізніх пологів:

"Я не стала б ризикувати, народжуючи після 40. Можливо, відразу після пологів відчуття будуть піднесеними. А що потім, коли мине ейфорія? На жаль, наш організм не молодшає, з'являються нові болячки. Коли в дитини почнеться пубертатний період, мамі буде 55–60 років. Час відпочити й підлікуватися, а натомість доведеться працювати й терпіти всі принади юнацького максималізму. Ще добре, якщо здорова народиться, а якщо з відхиленнями? Треба думати насамперед про дитину, а не про те, щоб народити на догоду своїм страхам і егоїзму".

"Якби всі були виключно раціональними, діти б узагалі перестали народжуватися. А хто гарантує, що будуть сили й можливості в молодих? Скільки в нас нещасних дітей, покинутих юними, легковажними матерями! Я сама переконалася в тому, що Бог дасть дитину - Бог дасть і на дитину... Мені 42 роки, нашому малюку виповнився рік. Це велике щастя й стимул жити довше, бути активною і здоровою!"

А що з цього приводу думають фахівці?

Статистика і шанси

- З погляду фізіології оптимальним віком для народження дітей вважається 18–28 років для першої вагітності і до 35 років - для другої. Варто також зважати на стан здоров'я, спадковість, спосіб життя, тобто підходити до вирішення питання індивідуально, - радить акушер-гінеколог медичного центру "Академія вашого здоров'я" Катерина СОКОЛОВА. - Якщо раніше жінка, яка народжувала у 28 років, вважалася старою породіллею, то у наш час такого поняття не існує. Тепер стало нормою народжувати під тридцять років. Приміром, в 1961 р. вік першого материнства серед британських жінок становив 24 роки, а сьогодні - 31.

Для чоловіків оптимальним віком для зачаття вважається від 18 до 45 років. Щоправда, вони здатні на це і після 60, але з віком погіршується якість і рухливість сперматозоїдів, підвищується ризик генетичних дефектів. Проведені останнім часом клінічні дослідження виявили зв'язок між віком батька і такими генетичними відхиленнями, як синдром Дауна і шизофренія. Також не варто забувати про чоловічий клімакс, що позначається на статевій функції, гормональному фоні та психічному стані, а також загрожує різними патологіями передміхурової залози.

На думку професора Шермана Сілбера, фахівця з питань безплідності й автора чотирьох книжок на цю тему, після 40 років шанси завагітніти під час менструального циклу становлять 5%. При активних спробах протягом року ймовірність завагітніти становить 40–50% (порівняно з 75% для жінок після 30). До 43 років шанси завагітніти знижуються до 1–2%. Це пов'язано з дозріванням яйцеклітини. З початку пубертатного періоду, коли в жінки близько 300 тис. яйцеклітин, з віком втрачається приблизно 13 тис. яйцеклітин за рік. До 37 років в організмі їх залишається близько 25 тис., і з цього моменту їхня кількість стрімко зменшується. До 43 років, на жаль, запас практично вичерпується, відповідно, шанси завагітніти дуже малі.

Крім того, після 40 років зростає ймовірність викидня. У 40–44 роки вона становить 34%, а після 45 - 53% (для порівняння: у 20 років цей показник становить 10%, у 30 - 12%).

Учені з університету Британської Колумбії зацікавилися, наскільки чоловіки й жінки поінформовані в питаннях, пов'язаних зі здатністю мати дітей. І були шоковані, коли 50% опитаних жінок дали правильну відповідь лише на 6 із 16 запропонованих запитань про фертильність, а чоловіки відповіли в середньому на 4 запитання з 16. Більш як 90% опитаних помилково вважали, що до настання менопаузи штучне запліднення допомагає більшості жінок народити дитину з використанням їхніх власних яйцеклітин, а 81% чоловіків і 73% жінок вважають, що після
30 років здоров'я та фізична форма жінки вказують на її високу здатність до запліднення, що також далеко від істини.

Планування пізньої вагітності

- Вагітність у будь-якому віці має бути усвідомленою і плановою. Але в 40 років до цього треба підійти особливо серйозно, - каже Катерина Соколова. - За три місяці до передбачуваної вагітності слід відвідати гінеколога і за необхідності здати аналізи (ЗПСШ, TORCH-інфекція), а також проконсультуватися у фахівців. Жінкам - у мамолога, ендокринолога, кардіолога і терапевта, чоловікам бажано відвідати уролога. Визначити овуляторний резерв жінки і здатність яєчників до овуляції допоможуть аналізи на антимюллерів гормон, ЛГ (лютеїнізуючий гормон) і ФСГ (фолікулостимулюючий гормон). З допомогою цих показників можна визначити, наскільки близький клімакс. Коли загальна картина проясниться, можна буде ухвалити остаточне рішення.

Імовірність народити після 40 років дитину із синдромом Дауна становить 1:110, а в
45 років - 1:30. Незалежно від способу зачаття, якщо вагітність настала в жінки віком після 35 років, вона повинна пройти пренатальну діагностику.

Тобто при строку до 16 тижнів робиться УЗД, аналіз крові на ХГ (хоріонічний гонадотропін) і АФП (альфа-фетопротеїн). Дані УЗД та аналізу крові вводяться в програму розрахунку ризику. Якщо програма показує, що ризик народження дитини з хромосомним дефектом великий, то генетик рекомендує другий етап пренатальної діагностики - амніоцентез (прокол плодового міхура) з наступним дослідженням клітин, отриманих з амніотичної рідини. На підставі цього дослідження робиться висновок про стан генетичного здоров'я плода і даються рекомендації виношувати або перервати вагітність. Ризик викидня після амніоцентеза становить менше ніж 2%.

Останнім часом намітилася тенденція проводити пренатальну діагностику на більш ранніх строках вагітності, починаючи з 7–8 тижнів (у I триместрі). У цьому випадку виконується не амніоцентез, а біопсія хоріона (плаценти). Ризик мимовільного викидня в цьому випадку ще менший, а наслідки штучного переривання вагітності (за наявності хромосомного захворювання в дитини) значно легші, ніж у II триместрі вагітності.

Якщо для зрілих батьків вагітність стала повною несподіванкою, не треба панікувати. Ретельно обстежтеся, зважте всі "за" і "проти". Якщо немає протипоказань, ви відносно здорові і хочете дитину - сміливо народжуйте. Багато генетичних порушень ніяк не пов'язані з віком матері чи батька, і перевіритися абсолютно на все неможливо.

Під час вагітності треба змінити своє ставлення до харчування. Раніше вважалося, що вагітна жінка може ні в чому собі не відмовляти. Це помилка. Ідеальний набір ваги становить 10, максимум 15 кілограмів протягом вагітності. Перевищення цієї цифри може призвести до патологій, набряків, різких перепадів тиску. Намагайтеся, щоб у вашому раціоні переважали натуральні продукти, сезонні овочі та фрукти.

Харчування має бути збалансованим. Уникайте продуктів із підвищеними алергенами (мед, апельсини). Що стосується вітамінів, то за три місяці до планованої вагітності необхідно ввести у свій раціон фолієву кислоту в таблетках і продовжувати її приймати до дванадцятого тижня вагітності включно, поки не закінчиться закладка нервової трубки плода. У зимово-весняний період можна приймати спеціальні полівітаміни для вагітних. Підтримати гарну форму і не набрати зайвих кілограмів допоможуть заняття плаванням, йогою або пілатесом.

- Налаштовуйтеся на природні пологи: після них організм швидше відновлюється і рідше виникають проблеми з грудним вигодовуванням, - рекомендує гінеколог. - Раніше, навіть якщо вагітність проходила без ускладнень, жінкам після 40 років у 43% випадків робили кесарів розтин, оскільки жінок цього віку відносили до "групи підвищеного ризику". Тепер питання переглянули, і вік не є показанням для такої операції. Видано спеціальний наказ МОЗ, у якому чітко прописано, що кесарів розтин застосовують лише у випадку важких патологій. Навіть якщо жінці робили кесарів під час перших пологів, це не означає, що вдруге вона не народжуватиме сама. Слід розуміти, що кесарів розтин у 12 разів підвищує ризик ускладнень і для жінки, і для дитини.

Популярні запитання

Про спіраль "Мірена"

- Сьогодні застосовуються протизаплідні спіралі, зокрема гормональна спіраль Мірена. Але багато жінок хвилюються, що після її використання важко завагітніти, - говорить Катерина Соколова. - Хочу розвіяти їхні сумніви. Саме в перші півроку після видалення спіралі ймовірність завагітніти підвищується. Вона показана і як лікувальний засіб при таких захворюваннях, як ендометріоз, полікістоз. Але дуже важливо її правильно встановити (у жодному разі не на фоні запальних процесів) і правильно видалити. Нещодавно винайшли і вже зареєстрували в Японії і Китаї нове покоління Мірени. Нею зможуть користуватися навіть жінки, які ще не народжували.

Про захворювання
щитоподібної залози
і вагітність

- Якщо в жінки порушений менструальний цикл, фіброміома і мастопатія, то в 90% випадків діагностуються захворювання щитоподібної залози, - стверджує лікар. - В 50% жінок різного віку виявляють аутоімунний тиреоїдит. При цьому захворюванні завагітніти і народити здорову дитину теж реально, якщо правильно провести гормональну терапію щитоподібної залози. Таку вагітність обов'язково планують і ведуть разом з ендокринологом.

Про вплив пологів
на жіночий організм

- Пологи - своєрідне гормональне перезавантаження. Після вагітності можна позбутися деяких захворювань, таких як склерокістоз яєчників, ендометріоз, поліпоз ендометрія, - продовжує Катерина Соколова. - Але в період вагітності відбувається велика витрата мікроелементів, а також загострення хронічних захворювань. Тому я б не стала говорити про пологи як про спосіб омолодження. Це природний і необхідний процес для нормального функціонування жіночого організму. Молочна залоза повинна лактувати хоча б двічі протягом життя жінки, матка призначена для зачаття й виношування дитини - а інакше починаються різні патології цих органів.

Про стать
майбутньої дитини

Як відомо, за стать дитини відповідає чоловік, оскільки в нього два види хромосом - Х і У, а в жінок тільки Х. "Сперматозоїди-хлопчики" більш рухливі, але менш живучі (до трьох діб), а "сперматозоїди-дівчатка" навпаки - менш рухливі, але більш живучі (понад п'ять діб).

- Звичайно, стверджувати, що є стовідсотковий спосіб прорахувати стать майбутньої дитини, я не беруся, - каже лікар. - Можна спробувати скористатися емпіричним методом. Для цього необхідно, щоб сума порядкового числа місяця і повних років жінки становила непарне число для народження дівчинки і парне - для народження хлопчика. Наприклад, жінці 42 роки, вона хоче народити дівчинку. Отже, зачаття має відбуватися в непарні місяці (березень, травень, липень і т.д. 42 + 3 = 45). Але такий метод працює тільки за умови регулярного циклу. Якщо в жінки нормальний менструальний цикл тривалістю 28 днів, то овуляція зазвичай настає на чотирнадцятий день.

Надія є

Багато пар сподіваються на штучне запліднення. Але фахівці попереджають: що старша жінка (і її партнер), то менше шансів на успіх. Після 30 років імовірність запліднення власної яйцеклітини в лабораторних умовах з наступною імплантацією в матку становить близько 30%, а от після
40 років шанси знижуються до 10%. У 42 роки вам можуть відмовити в ЕКЗ, якщо ви захочете запліднити власну яйцеклітину, оскільки її якість буде низькою. Але ваші шанси на успіх при використанні донорської яйцеклітини залишаються високими: 28% випадків закінчуються народженням здорової дитини. Для жінки після 40 років, що використовує донорську яйцеклітину 20-річної або 30-річної жінки, рівень ризику невиношування і хромосомних дефектів відповідає віку жінки-донора.

Ті ж, хто будь-що хоче народити в пізньому віці біологічно рідну дитину, можуть скористатися методикою вітрифікації ооцитів (яйцеклітин). Вона дає змогу здійснювати кріоконсервацію жіночих статевих клітин на тривалий строк з можливістю подальшого застосування. Тобто жінка може заморозити свою яйцеклітину в 30, а використати її для запліднення та народження дитини в 40.

Перед процедурою проводиться контрольована стимуляція яєчників з допомогою репродуктивних гормонів. Яйцеклітини збирають під загальним наркозом і перевіряють на зрілість. Заморожують тільки зрілі яйця, використовуючи техніку вітрифікації. Процес триває всього кілька хвилин і має вищі показники життєздатності біологічного матеріалу після розморожування.

Американське співтовариство репродуктивної медицини рекомендує жінкам заморожувати яйцеклітини замолоду. У США кількість таких яйцеклітин становить уже близько 15 тис., у Великобританії - трохи більше ніж 6,5 тис. Бізнес досить дохідний, оскільки сам цикл заморожування (якщо тільки він не проводиться з онкологічними хворими за рахунок держави) оцінюється в 5 тис. фунтів, а зберігання - ще в 200 фунтів за рік. Запліднення обійдеться додатково в 2 тис. В українських клініках також використовується цей метод. Вартість становить приблизно 10 тис. грн. плюс щомісячний внесок за зберігання замороженої яйцеклітини. Не забувайте, що народження дітей, починаючи зі здавання аналізів і закінчуючи самими пологами, - дороге задоволення, особливо якщо знадобиться проводити безліч додаткових маніпуляцій і застосовувати медикаменти.

Однак не варто сподіватися виключно на науку, адже народження дитини - це і Божий промисел. Інколи ми почуваємося жертвами обставин, чогось чекаємо, забуваючи, що самі створюємо свою долю. Час минає, і деякі процеси необоротні. Дуже важливо розуміти, хто ти є і що потрібно саме тобі. Навчитися визначати життєві пріоритети й приймати рішення, не піддаючись тиску громадської думки, комплексів чи страхів. І ні про що не шкодувати.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі