Великі вітроенергетичні проекти переживають кризу саме тоді, коли світ їх найбільше потребує — Bloomberg

Поділитися
Великі вітроенергетичні проекти переживають кризу саме тоді, коли світ їх найбільше потребує — Bloomberg
Розробники проектів морських вітрових електростанцій зіштовхнулися з проблемами на тлі інфляції.

Морські вітроенергетичні проекти зіштовхнулися з економічною кризою, яка цього тижня викреслила мільярди доларів США запланованих витрат - саме тоді, коли світ потребує чистої енергії більше, ніж будь-коли. Про це повідомляє Bloomberg.   

Підрозділ іспанської компанії Iberdrola SA погодився розірвати контракт на продаж електроенергії із запланованої вітроелектростанції біля узбережжя штату Массачусетс.   

Компанія з Данії Orsted A/S програла тендер на забезпечення морської вітроенергетики для Род-Айленду, головне комунальне підприємство якого заявило, що зростання витрат зробило пропозицію надто дорогою. Державна компанія Швеції Vattenfall AB відмовилася від планів будівництва вітрової електростанції біля узбережжя Великої Британії, посилаючись на інфляцію.

Зростання витрат зводить нанівець морські вітроенергетичні проекти, навіть попри те, що попит на відновлювані джерела енергії зростає. Екстремальна спека, спричинена зміною клімату, призводить до перенапруження електромереж по всьому світу, що підкреслює необхідність збільшення виробництва електроенергії - і додає нагальності закликам до швидшого переходу від викопних видів палива. У Європі прагнення зменшити залежність від російських нафти і газу також надало імпульс проектам чистої енергетики.

"Енергія, що надходить від цих проектів, вкрай необхідна. За нових ринкових умов немає сенсу продовжувати", - заявила керівник вітроенергетичного бізнесу компанії Vattenfall Хелен Бістром.      

Разом три проекти, що постраждали, мали б забезпечити 3,5 гігават потужності - понад 11% від загальної кількості морських вітрових установок, що наразі розміщені у водах США та Європи. І незабаром ці цифри можуть зрости. Щонайменше 9,7 гігават американських проектів знаходяться під загрозою, оскільки їх розробники хочуть переглянути або розірвати контракти на продаж електроенергії за цінами, які, за їхніми словами, зараз занадто низькі, щоб інвестиції окупилися, повідомляє BloombergNEF. 

Згорнуті проекти є останніми ознаками стресу для морських вітроелектростанцій, які використовують турбіни, більші за хмарочоси, для збору енергії з морського повітря, де вітри найпотужніші і найпостійніші. Зростання цін на матеріали, особливо на сталь, змусило виробників турбін підвищити ціни. Вартість інших ключових послуг, таких як спеціалізовані судна для встановлення турбін, також різко зросла. А зростання відсоткових ставок означає, що брати в борг стає все дорожче.

Це не означає, що інвестиції повністю зупинилися. Деякі проекти в США і Великій Британії все ще продовжуються, попри зростання витрат. А на початку цього місяця нафтові компанії BP Plc і TotalEnergies SE запропонували 12,6 мільярда євро (14 мільйонів доларів) на розвиток морських вітрових електростанцій у Північному морі. Але скасовані та відкладені проекти показують, що якщо уряди зацікавлені у морській вітроенергетиці, їм доведеться платити більше, аби отримати її.    

Капітальні витрати і ціни на турбіни, кабелі та інше обладнання "різко зросли", каже головний виконавчий директор компанії Orsted Мадс Ніппер. 

"Це означає, що ціни на відновлювану енергію, на жаль, повинні тимчасово зрости після років різкого падіння", - додав він. 

Хоча деякі проекти все ще можуть бути реалізовані в майбутньому, вони повинні мати можливість забезпечити вищі ціни на електроенергію, щоб зробити інвестиції життєздатними. Будь-які затримки означають більшу залежність від генераторів на викопному паливі, які сприяють зміні клімату, що робить цілі зі скорочення викидів ще більш недосяжними.  

Морська вітроенергетика має вирішальне значення для досягнення цілей декарбонізації. Величезні розміри морських турбін роблять їх одним із найефективніших способів виробництва відновлюваної електроенергії. За даними BloombergNEF, у США кожен мегават встановленої потужності морських вітроелектростанцій може виробляти втричі більше електроенергії, ніж сонячні електростанції. У хмарній Британії вітрові електростанції виробляють у п'ять разів більше електроенергії, ніж сонячні аналогічного розміру.  

Це змусило уряди в усьому світі поставити амбітні цілі щодо збільшення масштабів розгортання вітроенергетики. Президент США Джо Байден має на меті встановити 30 гігават морських вітрових електростанцій у США до кінця десятиліття, що є практично нульовим показником на сьогодні. В Європі країни, включаючи Велику Британію, Німеччину і Нідерланди, на початку цього року пообіцяли досягти сукупної потужності вітроенергетики у 120 гігават до 2030 року, що більш ніж в чотири рази перевищує нинішню потужність.    

Але оскільки уряди все ще прагнуть, щоб їхні "зелені" цілі забезпечували зниження витрат для споживачів, незрозуміло, як вони можуть досягти такого розширення.      

"Заява компанії Vattenfall про припинення будівництва вітроелектростанції Norfolk Boreas сигналізує про початок того, що може стати справжньою кризою. Політики повинні взяти це до відома і вжити швидких заходів, щоб інші компанії-розробники і вітрові електростанції не пішли тим же шляхом", - вважає заступник директора з питань морської вітроенергетики Carbon Trust Меган Сміт. 

Згідно з прогнозом Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), цього року кількість нових потужностей відновлюваної енергетики у світі зросте на третину, що зумовлено занепокоєнням щодо енергетичної безпеки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 

Однак повідомлялося, що глобальні викиди вуглекислого газу (CO2), пов'язані з енергетикою, досягли рекордного рівня минулого року, хоча більш чисті технології, такі як сонячна енергетика та електромобілі, допомогли обмежити вплив збільшення використання вугілля та нафти.

За словами вчених, якщо світ хоче досягти цілей щодо обмеження глобального підвищення температури і запобігання зміні клімату, то в найближчі роки необхідне глибоке скорочення викидів, головним чином від викопного палива.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі