Очікується, що цього року кількість нових потужностей відновлюваної енергетики у світі зросте на третину, що зумовлено занепокоєнням щодо енергетичної безпеки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про це йдеться у звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), повідомляє KYODO NEWS.
Загальна додаткова потужність відновлюваної енергетики, ймовірно, збільшиться на рекордні 107 гігават із 2022 року до більш ніж 440 гігават, завдяки активному розгортанню сонячних і вітрових електростанцій, що відображає стійкий попит на альтернативу викопним видам палива.
Зростання відновлюваної енергетики в Європі прискорюється у відповідь на енергетичну кризу: війна РФ проти України, що розпочалася в лютому минулого року, посилила глобальну інфляцію, спричинивши різке зростання цін на сиру нафту та інші сировинні товари.
Нові політичні заходи також сприяють значному розширенню відновлюваної енергетики в США та Індії протягом наступних двох років, в той час як Китай, ймовірно, зміцнить свою передову позицію, забезпечивши майже 55% світового приросту потужностей відновлюваної енергетики як у 2023 році, так і наступного року, прогнозує МЕА.
У 2023 році дві третини приросту потужностей відновлюваної енергетики припадатиме на сонячну енергетику, в той час як вітрова енергетика, за прогнозами, різко зросте майже на 70 відсотків порівняно з попереднім роком після повільного розвитку протягом останніх двох років.
МЕА пояснює швидше зростання вітроенергетичних потужностей завершенням проектів, які були відкладені через обмеження, спричинені поширенням COVID-19 у Китаї, та перебої в ланцюгах поставок у Європі та США.
"Глобальна енергетична криза показала, що відновлювані джерела енергії мають вирішальне значення для того, щоб зробити енергопостачання не лише чистішим, але й більш безпечним та доступним", - заявив виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль
Очікується, що загальна потужність відновлюваних джерел енергії продовжить зростати протягом наступного року до 4 500 гігават.
В окремому звіті МЕА йдеться про те, що глобальні інвестиції в технології чистої енергії цього року, як очікується, значно випереджатимуть витрати на викопні види палива.
З $2,8 трлн, які планується інвестувати в енергетику в 2023 році, понад $1,7 трлн підуть на чисті джерела енергії, включаючи відновлювані джерела та ядерну енергетику, в той час як дещо більше $1 трлн призначені для вугілля, газу та нафти, йдеться в звіті.
Раніше повідомлялося, що глобальні викиди вуглекислого газу (CO2), пов'язані з енергетикою, досягли рекордного рівня минулого року, хоча більш чисті технології, такі як сонячна енергетика та електромобілі, допомогли обмежити вплив збільшення використання вугілля та нафти.
За словами вчених, якщо світ хоче досягти цілей щодо обмеження глобального підвищення температури і запобігання зміні клімату, то в найближчі роки необхідне глибоке скорочення викидів, головним чином від викопного палива.