Глобальні викиди парникових газів досягли рекордно високого рівня — дослідження

Поділитися
Вчені закликають до більш рішучих дій, щоб зупинити зміну клімату.

Викиди парникових газів досягли історичного максимуму, погрожуючи підштовхнути світ до «безпрецедентного» рівня глобального потепління, попереджають вчені. Про це повідомляє The Guardian.

Світ швидко вичерпує «вуглецевий бюджет» - кількість вуглекислого газу, яку можна викинути в атмосферу, якщо людство хоче утримати глобальну температуру на рівні 1,5°C вище доіндустріального рівня, йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Earth System Science Data.

Зараз можна викидати лише близько 250 млрд тонн вуглекислого газу, щоб уникнути накопичення CO2 в атмосфері, яке призведе до підвищення температури на 1,5°C. Це менше порівняно з 500 мільярдами тонн лише кілька років тому, і за нинішніх щорічних темпів викидів парникових газів, що становлять близько 54 млрд тонн на рік, цей ліміт вичерпається задовго до кінця цього десятиліття.

«Це критично важливе десятиліття для зміни клімату. Рішення, прийняті зараз, вплинуть на те, наскільки підвищиться температура, а також на ступінь і тяжкість наслідків, які ми побачимо», - заявив директор Центру кліматичного майбутнього Прістлі в Університеті Лідса і провідний автор дослідження професор Пірс Форстер.

За його словами, темпи щорічного збільшення викидів сповільнилися, але потрібні значно рішучіші дії.

«Ми повинні змінити політику і підходи на тлі останніх даних про стан кліматичної системи. Час вже не на нашому боці», - додав він.

Уряди країн зустрічаються в Бонні, щоб підготуватися до великого саміту ООН з питань клімату Cop28, який відбудеться в листопаді цього року в ОАЕ. Cop28 розглядається як одна з останніх можливостей для світу стати на шлях досягнення цілей Паризької кліматичної угоди 2015 року і втриматися в межах 1,5°C.

Призначений президент Cop28 Султан Аль Джабер прибуде в Бонн у четвер, 8 червня, на тлі тиску з розробки плану переговорів, який забезпечить «корекцію курсу».

Очолюючи переговори, Аль Джабер зберіг за собою роль керівника національної нафтової компанії ОАЕ Adnoc, яка планує збільшити свої потужності з видобутку нафти і газу.

Раніше Аль Джабер заявив в інтерв'ю Guardian, що його подвійна роль є перевагою для переговорів, оскільки він принесе «ділове мислення» і активізує приватний сектор. Основні фігури на переговорах, включаючи Джона Керрі від США і Франса Тіммерманса від ЄС, схвально відгукнулися про Джабера.

Проте учасники кампанії залишаються незадоволеними і планують у четвер провести в Бонні акцію протесту проти передбачуваного конфлікту інтересів у ролі Аль-Джабера.

На Cop28 країни вперше з часу підписання Паризької угоди у 2015 році проведуть «глобальний аналіз», щоб оцінити, чи дотримуються вони своїх зобов'язань щодо скорочення викидів парникових газів.

Цей аналіз, ймовірно, показує, що світ далеко відійшов від запланованого шляху. Викиди парникових газів продовжують зростати, незважаючи на різке падіння в 2020 році, коли в багатьох країнах були запроваджені карантинні обмеження через коронавірус.

Міжурядова група експертів з питань зміни клімату підрахувала в 2018 році, що світ повинен майже вдвічі скоротити викиди парникових газів до 2030 року порівняно з рівнем 2010 року, щоб залишитися в межах порогу в 1,5°C і досягти «чистого нуля» до 2050 року. Але цей розрахунок ґрунтувався на припущенні, що світ скорочуватиме викиди приблизно на 7% на рік протягом 2020-х років.

Оскільки викиди продовжують зростати, щорічні темпи скорочення викидів тепер повинні бути значно вищими, щоб світ залишився в межах 1,5°C.

Співавтор звіту, професор Імперського коледжу Лондона Йорі Рогелль наголошує, що світ повинен робити більше.

«Це означає або перенесення дати досягнення глобальної мети чистого нуля викидів CO2 до приблизно 2050 або 2035 року, або набагато глибше скорочення до 2030 року», - каже Рогелль.

Раніше цього року Міжнародне енергетичне агентство виявило, що викиди від енергетики демонструють ознаки виходу на плато. Але лише 18 країн продемонстрували стійке скорочення викидів.

Один з головних помічників Аль Джабера Маджид Аль Сувайді сказав Guardian, що ОАЕ не будуть використовувати глобальний звіт для того, щоб вказати на країни, які не виконують своїх зобов'язань за Паризькою угодою або не скорочують викиди достатньо швидко.

«Зміна клімату - це одна з тих речей, де ми всі взаємопов'язані. Ми не можемо вирішити проблему індивідуально. Ми повинні вирішувати її як колектив. Це те, що робить її складною. Тому в цій дискусії немає простого поділу на поганих і хороших. У кожного є свої рішення. У кожного є свої ідеї. І якщо ми можемо об'єднати людей навколо таких спільних рішень і просувати порядок денний, це стає справді потужним моментом. І це те, чого ми намагаємося досягти на Cop28», - пояснив він.

Раніше повідомлялося, що війна РФ проти України поглиблює кліматичну кризу в той час, коли глобальні викиди парникових газів вже досягають рекордно високого рівня, йдеться у звіті експертів з обліку викидів вуглекислого газу.

Згідно зі звітом, який має бути оприлюднений на полях кліматичного саміту ООН у Бонні, перші 12 місяців війни призведуть до чистого збільшення викидів парникових газів на 120 мільйонів тонн, що еквівалентно річному виробництву такої країни, як Бельгія.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі