Війна РФ проти України поглиблює глобальну кліматичну кризу — Reuters

Поділитися
Війна РФ проти України поглиблює глобальну кліматичну кризу — Reuters
Ця війна є катастрофою, коли йдеться і про викиди вуглецю, кажуть експерти.

Війна РФ проти України поглиблює кліматичну кризу в той час, коли глобальні викиди парникових газів вже досягають рекордно високого рівня, йдеться у звіті експертів з обліку викидів вуглекислого газу. Про це повідомляє Reuters.

Згідно зі звітом, який має бути оприлюднений цього тижня на полях кліматичного саміту ООН у Бонні, перші 12 місяців війни призведуть до чистого збільшення викидів парникових газів на 120 мільйонів тонн, що еквівалентно річному виробництву такої країни, як Бельгія.

Група дослідників на чолі з експертом Леннардом де Клерком проаналізувала низку факторів, що сприяють збільшенню викидів: від палива, що використовується транспортними засобами, до лісових пожеж, змін у використанні енергії в Європі, а також майбутньої реконструкції будівель та інфраструктури.

«Ми не очікували, що викиди внаслідок війни будуть настільки значними, і це не самі лише бойові дії, а й майбутня реконструкція зруйнованої інфраструктури», - сказав де Клерк.

Облік викидів вуглецю буде в центрі уваги на кліматичному саміті COP28 в Дубаї цього року, коли країни оцінюватимуть прогрес у досягненні кліматичних цілей, узгоджених у Парижі в 2015 році. Де Клерк заявив, що вкрай важливо, аби зростання викидів унаслідок війни також обговорювалося.

«Викиди внаслідок конфліктів і військові викиди часто залишаються поза увагою», - сказав він в інтерв'ю Reuters.

«Мета, яку ми всі повинні поставити, - це досягти чистого нуля до 2050 року, включно з військовими викидами, але якщо ви не знаєте, що таке військові викиди, дуже важко почати роботу над політикою щодо їх скорочення», - пояснив де Клерк.

Звіт «Шкода, завдана клімату війною Росії проти України» був профінансований Європейським кліматичним фондом та Ініціативою з розвитку екологічної політики та адвокації в Україні.

Витоки газу та бомби

Згідно зі звітом, з яким ознайомилося агентство Reuters, майже половина чистого збільшення викидів із початку війни РФ проти України в лютому минулого року пов'язана з очікуваною реконструкцією будівель, доріг і заводів, пошкоджених під час бойових дій.

Близько 19% викидів припадає на військову діяльність, таку як спалювання палива в транспортних засобах, виготовлення та використання боєприпасів, а також будівництво бетонних укріплень.

Загальний підрахунок включає викиди парникових газів за межами України, пов'язані з війною, такі як витоки газу під час диверсії на газопроводі «Північний потік», зміна маршрутів міжнародних авіарейсів, а також переміщення біженців.

«Якщо поглянути на екологічні наслідки того, що відбувається в Україні, то ця війна є катастрофою, коли йдеться про викиди вуглецю», - сказав заступник помічника генерального секретаря НАТО з питань нових викликів безпеці Джеймс Аппатурай.

У звіті визнається, що через війну відбулося падіння внутрішньої економічної активності в Україні, але зазначається, що викиди, пов'язані з цією діяльністю, в основному перемістилися в інші країни.

Автори звіту також дійшли висновку, що скорочення викидів у Європі через зменшення потоків російського газу і падіння використання електроенергії через підвищення цін на енергоносії було майже повністю компенсовано збільшенням використання нафти, вугілля і зрідженого природного газу.

Автори зазначили, що доповідь відповідає керівним принципам звітування про військові викиди, розробленим організацією Conflict and Environment Observatory, і спирається на джерела даних, включаючи інформацію про споживання викопного палива, дистанційне зондування через супутники і публікації у відкритих джерелах.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України заявило, що важливо ініціювати дискусії про вплив конфліктів на клімат.

«На жаль, вплив війни РФ проти України не був і не буде відображений у звітах та оглядах викидів парникових газів, які щорічно готує секретаріат Рамкової конвенції ООН про зміну клімату», - йдеться у заяві Міністерства.

Відомо, що урядові звіти про викиди парникових газів унаслідок військових дій та конфліктів, які подаються до ООН, важко піддаються розшифровці.

Непрозорі дані про військову діяльність, винятки щодо викидів, які здійснюються арміями, коли ті перебувають за кордоном, та анексовані території, які іноді враховуються двічі, - все це заплутує картину, каже експерт з обліку викидів вуглецю де Клерк.

Інші дослідження вже намагалися підрахувати викиди від конфліктів. Військові дії США за кордоном у 2001-2018 роках, у тому числі в Пакистані, Афганістані, Іраку та Сирії, спричинили 440 мільйонів тонн викидів, згідно з проектом «Ціна війни» в Університеті Брауна.

Під час війни у Перській затоці 1990-1991 років було зафіксовано близько 133 мільйонів тонн викидів, коли Ірак підпалив сотні нафтових свердловин, відступаючи з Кувейту, згідно з доповіддю Міжнародного інституту прикладного системного аналізу.

Збитки України у цій війні не можна вимірювати лише людськими, фінансовими чи інфраструктурними втратами, адже наша екологія також зазнала нищівного удару агресора. «Не допустити екологічного «відступу» закликає Ольга Попова.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі