Вчені NASA заявили про те, що надалі інтенсивність стихійних лих, пов'язаних з водою, від сильних посух до руйнівних повеней, лише зростатиме. І пов'язано це буде з посиленням кліматичної кризи, повідомляє CNN.
Дослідження вчених показало, що інтенсивність стихійних лих посилювалася в усьому світі за останні десятиліття, оскільки глобальні температури піднялися до рекордних рівнів. За словами дослідників, ці стихійні лиха більше пов'язані з підвищенням середньої температури, ніж з природними погодними умовами, такими як Ель-Ніньо та Ла-Нінья. І, швидше за все, ці екстремальні події посилюватимуться.
Метью Роделл, провідний автор дослідження та гідролог з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA вивчив дані, зібрані супутниками з 2002 по 2021 рік. Він проаналізував силу, тривалість і серйозність пов'язаних з водою стихійних лих у всьому світі.
У ході дослідження він виявив 505 екстремально вологих явищ і 551 екстремально посушливе явище протягом цього періоду, приблизно 70% з яких тривали шість місяців або менше, а близько 10% більше року. Аналіз даних показав, що з 2015 року, коли розпочалася тенденція до підвищення температури, інтенсивність цих подій зросла.
«Ми подумали, що, можливо, це пов'язано з глобальним потеплінням, тому що ми знаємо, що останні сім або близько того років були найспекотнішими за всю історію спостережень. Звичайно ж, існувала значна кореляція між загальною інтенсивністю цих подій у всьому світі та температурним рекордом», - заявив Роделл CNN.
Для того, щоб бути впевненим у правильності висновків, вчений включив до аналізу інші кліматичні індикатори, включаючи Ель-Ніньо. Цей аналіз показав, що клімат змінювався сильніше, ніж відчувався вплив інших індикаторів.
За словами Роделла, у міру нагрівання світу інтенсивність посух та повеней збільшуватиметься. Тобто вони будуть більш частими, масштабними та серйознішими в цілому.
У дослідженні вчених йдеться про те, що найсерйозніша подія, пов'язана з надлишком води, була зареєстрована у 2020 році в країнах Африки на південь від Сахари. Тоді місяці сильних дощів спричинили підвищення води в озері Вікторія до рекордного рівня. Затопленими опинилися будинки та об'єкти критичної інфраструктури, ускладнивши доступ до питної води, медичної допомоги та об'єктів гідроенергетики.
Найінтенсивніша посуха, зафіксована дослідженням, сталася у Бразилії та Венесуелі з 2015 по 2016 рік. За словами Роделла, вона «була приблизно вдвічі інтенсивнішою», ніж посуха на південному заході США наприкінці 2021 року. Вона поставила під загрозу гідроенергетику, осушила важливі водоймища та знизила врожайність.
Вчені ООН нещодавно дійшли висновку, що в міру зміни клімату посухи, які могли траплятися лише раз на 10 років або близько того, тепер трапляються на 70% частіше; тоді як зливи, які раніше траплялися раз на 10 років, тепер трапляються на 30% частіше.
2022 не був включений у дослідження, але минулого року в усьому світі були зафіксовані екстремальні явища. Так, у Європі відбулася сильна посуха, вода у водоймах опустилася до історичного мінімуму, а в Пакистані, наприклад, сталася сильна повінь, яка затопила третину країни.
Раніше вчені заявили про те, що останні вісім років були найспекотнішими в історії спостережень.