Звіт ООН на форумі Cop27, який відкрився сьогодні в Єгипті, показує, що світ зараз перебуває в глибокій кліматичній надзвичайній ситуації, повідомляє the Guardian.
Згідно з звітом, останні вісім років були вісьмома найспекотнішими за всю історію спостережень. Узгоджену на міжнародному рівні межу глобального потепління в 1,5 градуса Цельсія (порівняно з доіндустріальним рівнем) нині навряд чи досягаємо.
У звіті Всесвітньої метеорологічної організації ООН (ВМО) розповідається, як рекордно високий рівень парникових газів в атмосфері піднімає рівень моря та танення льоду до нових висот та посилює екстремальні погодні умови від Пакистану до Пуерто-Ріко.
Різку оцінку опублікували в день відкриття саміту ООН з клімату Cop27 в Єгипті, коли генеральний секретар ООН попередив, що «наша планета знаходиться на шляху до переломного моменту, який зробить кліматичний хаос незворотним».
За оцінками ВМО, середня глобальна температура у 2022 році буде приблизно на 1,15 °C вище середнього доіндустріального рівня (1850–1900 рр.), а це означає, що щороку, починаючи з 2016 року, був одним із найтепліших за всю історію спостережень.
Протягом останніх двох років природне кліматичне явище Ла-Нінья фактично утримувало глобальні температури нижче, ніж вони були б інакше. Неминуче повернення антипода Ла-Нінья — Ель-Ніньйо — призведе до ще більшого підвищення температури в майбутньому, окрім глобального потепління.
У звіті ВМО також йдеться про те, що вуглекислий газ, метан і закис азоту знаходяться в атмосфері на рекордних рівнях, оскільки викиди продовжуються. Річний приріст метану, потужного парникового газу, був найвищим за історію спостережень.
Рівень моря зараз піднімається вдвічі швидше, ніж 30 років тому, а океани тепліше, ніж будь-коли.
Рекорди з танення льодовиків в Альпах були побиті в 2022 році, коли в середньому було втрачено 4 метри їхньої товщини.
Дощ, а не сніг, вперше було зафіксовано на вершині крижаного щита Гренландії заввишки 3200 метрів.
Площа антарктичного морського льоду скоротилася до найнижчого рівня за всю історію спостережень — майже на 1 млн км2 нижче за довгострокове середнє значення.
"Чим сильніше потепління, тим сильніше наслідки", — сказав генеральний секретар ВМО Петтері Таалас. — Зараз у нас такі високі рівні CO2 в атмосфері, що цільовий показник Паризької угоди навряд чи не досягне 1,5С. Для багатьох льодовиків вже надто пізно, [і] підвищення рівня моря є довгостроковою і серйозною загрозою для багатьох мільйонів жителів прибережних районів і низовин».
Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, заявив перед Cop27: «Викиди все ще зростають на рекордних рівнях. Це означає, що наша планета перебуває на шляху до переломного моменту, який зробить кліматичний хаос необоротним. Нам потрібно рухатися від переломних моментів до поворотних моментів, які дають надію».
Низка нещодавніх звітів сигналізувала про те, наскільки близька планета до кліматичної катастрофи, оскільки «немає надійного шляху до граничних 1,5 градусів Цельсія», а нинішній рівень дій спрямований на те, щоб не допустити зниження викидів та підвищення глобальної температури на руйнівні 2,5 градуси проти доіндустріальним рівнем.
Зростання глобального потепління робить екстремальні погодні явища більш суворими та частішими по всьому світу. У звіті ВМО підкреслюється посуха у Східній Африці, де кількість опадів була нижчою за середню протягом чотирьох сезонів поспіль, що є найтривалішим за останні 40 років. Близько 19 мільйонів людей нині страждають від продовольчої кризи.
Руйнівна повінь у Пакистані, яка забрала життя не менше 1700 осіб та 7,9 мільйона переміщених осіб.
Серія циклонів, що обрушилися на південь Африки та Мадагаскар через зливи.
Виняткові хвилі тепла та посухи у північній півкулі: Китай переживає найтривалішу хвилю тепла за всю історію спостережень, Великобританія вперше переступила позначку 40°C, а європейські річки, включаючи Рейн, Луару та Дунай, опустилися до критично низького рівня.
Ураган Ян завдав значних збитків і призвів до загибелі людей на Кубі та у Флориді.
"Занадто часто найбільше страждають ті, хто найменш відповідальний за зміну клімату, але навіть добре підготовлені суспільства цього року постраждали від крайнощів", — сказав професор Таалас.
Професор Майк Мередіт із Британської антарктичної служби сказав: «Повідомлення у цьому звіті навряд чи можуть бути похмурішими, оскільки різні компоненти кліматичної системи починають руйнуватися. Втрата льоду викликає особливу тривогу, оскільки вплив на людей, суспільство та економіку є величезним. Якщо це не сфокусує уми світових лідерів у Cop27, я не знаю, що буде».
Нагадаємо, у перший день роботи кліматичного форуму обговорювалася проблема підтримки багатими державами бідних, які страждають від наслідків зміни клімату.
Позитивно вже те, що "багачі" погодилися взагалі це обговорювати, тоді як і по благополучних країнах боляче вдарила енергетична криза, спричинена, у тому числі й російською агресією проти України, яка супроводжується небаченим зростанням цін на енергоносії.