Альпійські льодовики тануть швидше, ніж будь-коли – вчені

Поділитися
Альпійські льодовики тануть швидше, ніж будь-коли – вчені Альпійські льодовики тануть з безпрецедентною швидкістю © Вікіпедія
Літо 2022 року стало найгіршим для європейських Альп.

Зміни клімату Землі призводять до того, що літо стає дедалі спекотнішим, що призводить до досить неприємних наслідків. Так, льодовики Альп цього літа танули зі швидкістю, яка перевершує всі значення, фіксовані до цього, пише в статті для The Conversation Ніл Ентвістл з Університету Салфорда.

За його словами, літо 2022 року стало найгіршим для європейських Альп. Воно завершилося і, на щастя, у горах почав випадати сніг. Вчений зізнається, що за 19 років, які він займається вивченням швейцарських Альп, він не бачив літа гірше. І «масштаби змін приголомшують».

Гляціологи використовують термін «екстремальна» для опису щорічної втрати льоду в межах 2% загальної маси льодовика. Цього ж року швейцарські льодовики втратили 6,2% льоду.

Сніг, що випадає, може сформувати захисне покриття, яке зможе відобразити 90% сонячного світла назад в атмосферу і обмежить нагрівання льоду під ним. Коли сніг випадає взимку, а потім не тане влітку, він збільшує масу льодовика. Згодом гравітація бере своє і льодовик сповзає вниз схилом.

Але минулого століття все було не так. Захисні шари снігу були не достатньо товстими, щоб компенсувати вплив літніх температур. Тому льодовики по всьому світу тануть приблизно з 1800-х років.

Попередньої зими в Альпах випало мало снігу, тому льодовики не були готові до літа 2022 року. Особливо суворою була весна, коли природні процеси принесли до Європи пил з Сахари, що вкрив льодовики. Оскільки пил поглинає більше сонячного світла, ніж сніг, крига танула швидше.

Влітку ж хвиля тепла призвела до того, що по всій Європі було побито температурні рекорди. Альпи не залишилися осторонь. Наприклад, у Церматті, знаменитому швейцарському селі в тіні Маттерхорна, де заборонено автомобільний рух, температура досягала 33 °C, незважаючи на те, що воно знаходиться на висоті 1620 метрів над рівнем моря.

Постраждали й льодовики. Вже у липні Альпи виглядали так, як зазвичай у вересні: без снігу, зі сніговими та крижаними річками, що стікали з піків. Востаннє щось подібне спостерігалося 2003 року, коли Європу також накрила екстремальна спека, яка вбила близько 30 тисяч людей. Тоді льодовики втратили 3,8% свого льоду.

Цього року Церматт уперше закрив літнє катання на лижах. Гіди перестали проводити високогірні експедиції, оскільки вічна мерзлота — мерзлий ґрунт, що зв'язує скелі разом, — відтавала і викликала майже постійні каменепади. Монблан було закрито.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі