Запоріжжя — місто металургів та енергетиків, вони і визначають пріоритети розвитку мільйонного міста. Як, власне, і металургія — одна з базових галузей української економіки. Саме завдяки металургійному комбінату Запоріжжя перетворилося з заштатного містечка на найбільший промисловий центр країни. 2003 року ВАТ «Запоріжсталь» виповниться 70 років — а це завидний досвід. На недавній зустрічі з Президентом України Леонідом Кучмою генеральний директор ВАТ «Запоріжсталь» Віталій Сацький зазначив, що попри всі складнощі, комбінат не просто утримує, а й активно розширює свої позиції на внутрішньому та зовнішньому ринках.
Як це було
До 90-х років минулого століття комбінат «Запоріжсталь» підійшов із багатим і славнозвісним минулим, але з повністю зношеним устаткуванням, основна частина якого була введена в експлуатацію в 30-40-х роках. Перед розпадом Союзу намічалася масштабна реконструкція підприємства, але тоді вона так і залишилася в планах, а про комбінат заговорили як про потенційного кандидата на закриття. Керівництву й колективу довелося пригадати, що порятунок потопаючих залежить передовсім від них самих. І в них вийшло.
Якщо спочатку в успіх мало хто вірив, то наприкінці десятиріччя розмови про потопаючих і соломину вщухли. Заговорили про те, що вік комбінату — це насамперед свідчення стабільності та перспектив. «Запоріжсталь» стали звично сприймати як сильного, агресивного і конкурентоспроможного гравця на світовому ринку. Комбінат виробляє високоякісний прокат для автомобільного, авіаційного, сільськогосподарського, транспортного машинобудування, виробництва труб і т.п. За останні роки географія постачань підприємства охопила всі континенти: запорізький метал поставляється більш ніж у 90 країн світу. Найбільшими державами-імпортерами металопродукції комбінату є Китай, Туреччина, Філіппіни, Ізраїль, Малайзія, Італія. А список торговельних партнерів підприємства постійно збільшується.
Що рік прийдешній нам готує?
На думку директора з маркетингу ВАТ «Запоріжсталь» Юрія Сохи, наступного року українські металурги мають максимально зосередитися на вирішенні ряду зовнішньоекономічних проблем, і насамперед на європейському континенті, де різко активізуються процеси адаптації до західноєвропейських економічних правил. А це означає, що перед Україною виникає не на жарт загроза взагалі позбутися цих ринків, якщо Європа раптом захоче залишити обсяги імпорту вітчизняного металу на старому рівні після або навіть до економічного входження наших найближчих західних сусідів у ЄС. Отже, уже нині необхідно розпочати планомірну й кропітку роботу з підсумовування квот українського імпорту в держави Європи і визнанню підсумкової цифри. Цілком очевидно, що обмежувальні квоти незабаром з’являться там, де нині їх поки що немає. Непослідовна поведінка Угорщини та Польщі й підтверджує саме таку «підгонку» форматів. Недавнє вдале підписання угоди з Чехією з експорту товстолистового прокату не повинно заспокоювати: по-перше, вона далеко не всеосяжна; по-друге — тимчасова.
«Особливістю 2003 року можна назвати вже помітне роздільне позиціонування України та Росії на зовнішніх ринках, — каже Ю.Соха. — Якщо раніше обидві країни втягувалися в усі торговельні суперечки одночасно та автоматично, то нині становище помітно змінюється, на користь України грають відразу кілька чинників (відносна величина гірничо-металургійного комплексу, близькість до Середземноморського регіону споживання тощо)».
Українські металурги у новому році мають поборотися не лише за російського споживача, а й за ринки в Білорусі та Молдові. Збільшити експорт українського металу можна, відновивши постачання в держави Закавказзя і Середньої Азії. Та потрібна кропітка робота з налагодження зв’язків, для початку — через торговельно-економічні місії, спільні торговельні доми, торговельно-промислові палати тощо. Що ж до інших найважливіших для ВАТ «Запоріжсталь» та й для інших металургів ринків, то в другій половині 2003 року цілком можливе загострення проблеми експорту до Туреччини, Китаю і США.
Свій партнер надійніший
Запоріжці пам’ятають, що експортна орієнтація — палиця на два кінці, що робить українську металургію занадто вразливою від незалежних від неї чинників. Саме тому «Запоріжсталь» докладає зусиль для розвитку вітчизняного ринку збуту своєї продукції. За прогнозними оцінками, реалізація 2002 року може збільшитися майже на 9% і становити понад 900 тис. тонн. «Максимум уваги приділялося нашій основній споживаючій галузі — трубній промисловості, — зазначив Ю.Соха. — За рахунок цього вперше вдалося цілеспрямованими зусиллями змінити регіональну структуру споживання нашого прокату». За підсумками року радикально збільшиться споживання в таких областях, як Луганська (до 40 %) і Житомирська (у 3,6 разу!). Збільшилося споживання металу в Запорізькому, Донецькому регіонах і Києві. Ставка на розвиток регіонального споживання, що виправдала себе 2001 року, у році 2002-му підтвердила правоту зробленого вибору. Збільшення внутрішніх продажів у сумі з іншими чинниками призвело до деякого зниження обсягів експорту «Запоріжсталі». За межі країни за підсумками року буде експортовано близько 2,4 млн. тонн (дві третини загального виробництва) металопродукції.
Одночасно підприємство розвиває власну збутову мережу в регіонах, де знаходяться найбільші споживачі металу. Вже відкрито бази в кількох регіонах. Приміром, сервісні металобази, що реалізують продукцію ВАТ «Запоріжсталь», у Дніпропетровську, Харкові, Донецьку, Вінниці, Миколаєві й Черкасах будуть торгувати всім асортиментом продукції комбінату. Укладено договори з металотрейдерами. У Києві шляхом об’єднання Торговельного дому «Запоріжсталь» і найвпливовішого в регіоні металотрейдеру створено компанію «Запоріжсталь-Метал-Холдинг». У Запорізькій області вже рік діє металосервісний склад із широким комплексом послуг. Такий підхід дозволяє оперативно структурувати внутрішній ринок збуту комбінату, задовольняти запити всіх категорій споживачів, у тому числі розробляти й виробляти нові види металопродукції і збільшувати обсяг їхньої реалізації. Сервісні металоцентри та металосклади є невід’ємним елементом функціонування внутрішнього ринку металоторгівлі практично будь-якої країни. Їхня перевага — можливість надання різноманітного асортименту металопродукції будь-якими партіями.
У даний час «Запоріжсталь» розробляє систему управління якістю продукції. У найближчій перспективі вона має бути сертифікована за стандартами ISO 9001-2000. Міжнародний сертифікат системи якості відкриє нові можливості реалізації продукції на світовому й вітчизняному ринках.
І тільки вперед
Успішна робота завжди викликає інтерес. Як відомо, у перемоги багато батьків, та в даному випадку це справді так. Позначився і досвід легендарного керівника запоріжстальців Віталія Сацького, і зусилля трудового колективу. Основа успіху — висока якість продукції, чітке виконання договірних зобов’язань, орієнтація на потреби світового ринку й вміле впровадження сучасних технологій. Запоріжці володіють повним виробничим циклом випуску металургійної продукції. Його п’ять доменних печей щорічно виплавляють 2,6 млн. тонн чавуну високої якості. Особливість запорізького чавуна — низький вміст в ньому сірки та фосфору.
Гордістю останніх років стала реконструкція третьої доменної печі, після чого значно поліпшилися її економічні та екологічні характеристики. На цьому об’єкті вперше в Україні застосовано автоматичну систему управління технологічним процесом. Зараз на повний хід йде реконструкція доменної печі №2, що за своїми параметрами навіть перевершить нинішню гордість «Запоріжсталі» — доменну піч №3. При цьому реконструкція доменного виробництва є лише частиною програми технічного переозброєння комбінату, розрахованої до 2010 року. В її рамках модернізується сталеливарне й сталепрокатне виробництво. Взагалі з 2000 року на реконструкцію та модернізацію комбінат використав майже 1,5 млрд. грн. власних коштів.
Звичайно, ця картина ще далека від ідеальної, і застарілого обладнання на виробництві вистачає. Та в цілому Президент України схвалив програму технічної реконструкції комбінату, а також прийняв запрошення відвідати 2003 року «Запоріжсталь» і зустрітися з колективом на святкуванні 70-річчя підприємства. На той час комбінат зможе похвалитися вже новими успіхами.