Втрати електроенергії в електромережах Тернопільської області нині істотно перевищують нормативні. У Борщівському і Бучацькому районах в минулому році загальні втрати перевищили 50 %. Проте майже половину «вивітрювань» струму забезпечує безоблікове використання електроенергії, простіше кажучи — крадіжки. Скажімо, коли за перших чотири місяці нинішнього року природні втрати становили 21,23 %, то фактичні втрати — 32 %. Струм на кругленьку суму — понад 10 млн. грн. — пішов ніби в пісок.
Крадіжки електроенергії стали звичним явищем. Використовують її, як заманеться, різні категорії споживачів — і населення, і суб’єкти малого бізнесу — ресторани, кафе, автостоянки, заправки, міні-пекарні, середні підприємства, зреформовані господарства на селі. Струм втікає наліво щороку. І, як виявляється, в дедалі більших масштабах. За даними ВАТ «Тернопільобленерго», лише за підсумками першого кварталу 2002 року маємо 2013 випадків крадіжок. Юридичні особи теж не відстають. 2001 рік подарував 1020 фактів необлікованої електроенергії (збитки — 1 млн. 590 тис. грн.), а впродовж перших трьох місяців нинішнього року вкрадений струм уже обчислюється в 394,8 тис. грн.
Причини крадіжок електроенергії давно зрозумілі. Населення пускає струм поза обліком для того, щоб менше платити. В індивідуальних будинках найчастіше вмуровано приховані електропроводи, і частину спожитої електроенергії лічильник не фіксує. Крім того, застарілі лічильники з механічним приводом, які є у переважної більшості побутових споживачів області, дозволяють гальмувати диск лічильного механізму або «відмотувати» його у зворотний бік. Підприємства, логічно, хочуть і менше платити за спожиту електроенергію, і мати дешевшу продукцію. Вони теж крадуть електроенергію по-різному, але способи досить типові.
У Бучацькому комбінаті комунальних підприємств контролери РЕМ нинішнього року виявили змінену схему увімкнення приладів обліку електроенергії. Задумано це було для зменшення кількості облікованої електроенергії. Як наслідок, проведено донарахування використаного струму на майже 7 тис. грн.. Приватне агропідприємство «Урожай» використало інший, теж традиційний, спосіб — занизило показання лічильника. Обсяг прихованої електроенергії становив 12,5 тис. грн. А в селі Білобожниця Чортківського району один із приватних підприємців поза приладами обліку приєднав до мереж електрообладнання макаронний цех. За виявленим фактом йому донараховано 4429 гривень.
Споживачі масово крадуть електроенергію. Але чого їм боятися, коли покарання зовсім не страшні. Правила користування електроенергією, затверджені НКРЕ ще в 1996 році, не дають права у випадку безоблікового використання застосовувати штрафні санкції. Діють так: відключають крадія від електроенергії і проводять перерахунок за спожиту поза обліком електроенергію. Щоб крадіжки не повторювалися, електропостачальна компанія мала б істотно змінити технічні умови постачання електроенергії. А що вона робить насправді?
Якщо спіймали на гарячому індивідуального споживача, йому виносять прилад обліку назовні, за межі будинку. Спеціальний кабель, який під’єднується до лічильника, вже не дає змоги красти струм. Протягом останнього року в області винесено за межі будинків 1200 трифазних і 1545 однофазних лічильників. Але фактів крадіжок — у кілька разів більше.
Керівництво ВАТ «Тернопільобленерго» переконує, що роботи з виявлення крадіжок саме в розпалі: упродовж двох останніх років збільшилася кількість контролерів, інспекторів — з 387 до 940 осіб — і кількість техніки. А щоб більше зацікавити контролюючий персонал, встановлено преміювання у розмірі від 10 до 40 % виявленої суми крадіжки.
Та при кожному крадієві контролера не поставиш. Директор з енергозбуту ВАТ «Тернопільобленерго» пропонує як більш ефективний інший шлях усунення крадіжок — у приватному секторі широко впроваджувати системи електронного обліку електроенергії з дистанційним передаванням інформації в район електромереж. Та це потребує чималих коштів. У Тернополі встановлено лише 380 таких лічильників.
Набагато реальнішою може бути заміна традиційних лічильників на прилади вищого класу точності і збільшення принаймні удвічі частоти перевірок діючих лічильників.
Наведення елементарного порядку в традиційній енергетиці нині набуло особливої ваги. Дуже промовиста ситуація: навіть у періоди, коли ВАТ «Тернопільобленерго» майже на всі сто відсотків розраховується з енергоринком, ліміти електроенергії для області збільшувати не поспішають. Мінпаливенерго заявляє: «Працюйте над зменшенням втрат». Можна сумніватися у правильності загальної позиції міністерських чиновників, але один аспект її таки правильний. Бо чим більше зростають втрати електроенергії та її неекономічне споживання, тим частіше з’являється привид негайної добудови компенсуючих потужностей-енергоблоків. Надто вже неформальна логіка компенсації.