Трудове підпілля Донбасу, або Ласкаво просимо в реальність!

Поділитися
«Хто ти і з чого ти живеш?» У діда я спитав, I все, що він відповідав, Я мимо вух пускав. Льюїс Керролл....

«Хто ти і з чого ти живеш?»

У діда я спитав,

I все, що він відповідав,

Я мимо вух пускав.

Льюїс Керролл.
«Аліса в Задзеркаллі»

Українські officials, яким раптом доводиться зіштовхуватися з дійсністю в усій її непривабливій повноті, являють собою захопливе видовище. Такому етюду «Шок і здивування» запросто повірив би сам Станіславський. До вітчизняного чиновника, який побачив хоча б фрагмент справжньої картини всього, що відбувається, хочеться підкрастися ззаду, зі співчуттям поплескати по плечу і страшним голосом сказати на вухо: «Ласкаво просимо в реальність, Нео!» У реальність, яка відрізняється від цифр «парадних» звітів так само, як результати виборів зазвичай відрізняються від намальованих кишеньковими соціологами рейтингів...

Кинути гасло «Зарплаті в конвертах — НІ! » — легко і просто. Це може будь-який патріот України з дипломом ВПШ. Тим більше що, як казав старий Мюллер, «великому начальству добре — у нього немає конкретної роботи». А от побачити справжній масштаб проблеми і тихо випасти в осад — доля тих, на кого покладуть потім реалізацію зроблених заяв і (за сумісництвом) складання тих самих «парадних» звітів, якими козиряють згодом на великих нарадах.

У часи загального економічного зростання, коли долар був по п’ять, газ — по п’ятдесят, ВВП зростав, як на дріжджах, і життя здавалося прекрасним і надзвичайним, проблема нелегальної зайнятості серед пріоритетів влади не значилася. Понад те, навіть більш-менш точний облік громадян і їхніх доходів вівся, як з’ясувалося згодом, недбало.

У 2008 році в Донецькій області вперше здогадалися звірити бази даних різних відомств, де кожна людина враховується індивідуально, з ідентифікаційним кодом і ксерокопією паспорта. Знайшли понад 270 тис. осіб, які платили прибутковий податок ДПА, але при цьому не значилися в Пенсійному фонді як майбутні одержувачі пенсії. І навпаки — близько 56 тис. жителів регіону готувалися одержувати пенсію, проте не платили прибуткового податку.

Ще більш дивно було виявити в Донецькій області — регіоні, якому країна зобов’язана появою оказіоналізму «азаровщина» як визначенню прагнення податкової служби контролювати все, що дихає, і оподатковувати все, що ворушиться, — понад мільйон... підпільних «заробітчан»! За даними, оприлюдненими ДПА в Донецькій області, 1 млн. 95 тис. 143 жителі області не мають ніяких офіційних доходів. І нічого, живуть якось. Тепер місцеві податківці збираються, засукавши рукава і залучаючи до цієї роботи місцеву владу, МВС, митників і службу зайнятості, шукати зниклий мільйон потенційних платників податків.

«Тепер, завдяки нашим аналітикам, ми можемо хоча б мати уявлення про масштаби проблеми і майбутні обсяги роботи. Звичайно, масив інформації, який доведеться перевірити і відпрацювати, величезний, але я все одно ставлю завдання — дійти до кожного громадянина і привести його трудову діяльність у відповідність із законом», — вимагав від своїх підлеглих новий голова ДПА в Донецькій області Олександр Клименко.

Втім, авторські права на сенсацію оскаржує губернатор Донецької області Анатолій Близнюк. «Цю тему Близнюк озвучив уже давно. Вона озвучена в питанні детінізації економіки. Ми дійсно бачимо, що на сьогодні 1,1 млн. чоловік працюють підпільно. Можливо, і не працюють, але 100% не платять жодної копійки на те, щоб їх лікували в лікарнях. Адже вони теж ходять у лікарні і скаржаться, що їх погано лікують. Я, бачачи ці процеси, поставив завдання усім — звернутися до цих людей і попросити їх задекларувати свої доходи. Ми будемо працювати, щоб виявляти цих осіб і робити все, як належить за законом», — зазначив губернатор.

Працювати, треба сказати, доведеться довго і наполегливо. За дев’ять місяців 2010 року податківці виявили в Донецькій області 10949 нелегальних працівників на перевірених підприємствах (на 735 більше, ніж за аналогічний період минулого року). Набагато більший прогрес спостерігається у ловлі підпільних підприємців: таких знайшли цього року 1938 громадян, які здійснювали підприємницьку діяльність без державної реєстрації (на 1035 більше, ніж за аналогічний період минулого року).

Також на 711 платників податків за порушення трудового законодавства і приховування інформації про найманих працівників податківці подали матеріали до прокуратури (у т.ч. за фактами встановлених прихованих трудових відносин — 379 матеріалів та інформацій). За наданими матеріалами було порушено 70 кримінальних справ.

Крім того, під час спільних заходів з органами соцзахисту, Пенсійним фондом і інспекцією праці виявлено 1513 неоформлених найманих працівників, притягнуто до оподаткування 539 громадян, які займалися підприємницькою діяльністю без державної реєстрації.

Як свідчить нескладний підрахунок, якихось сто років — і в Донецькій області влада перевірить кожну людину зі зниклого мільйона на предмет законності її доходів та їх оподаткування...

Оприлюднена статистика показує очевидне: ступінь тінізації економіки (принаймні у Донбасі, що пройшов горно «азаровщини») сягає 50%.

Трохи більше мільйона працівників — це офіційна штатна кількість найманого персоналу на підприємствах регіону, включаючи промгіганти, які належать бюджетоутворюючим фінансово-промисловим групам. Ще 160 тис. трудяться в малому бізнесі, приблизно стільки ж — вирішили не працювати «на дядька», а заробляють самі як приватні підприємці.

Хай там як, а більш як півтора мільйона офіційно працевлаштованого народу не набирається. Тим часом Донецьке обласне управління статистики видає цифри, які також відкривають масштаби тіньової зайнятості: усього працездатного населення — 2,8 млн. осіб, економічно активного (у 2010 році) — 2,1 млн.

Експерти говорять, що в оцінках рівня тіньової економіки «від 37 до 50%» схилятися слід усе ж таки до останнього показника. Доктор економічних наук, професор Донецького національного університету Юрій Макогон у коментарі нашому кореспонденту на запитання «чи можна стверджувати, що в Донецькій області пласт тіньової економіки практично дорівнює офіційній?» відповів однозначно і ствердно: «Безсумнівно».

Заробітчан учений радить шукати здебільшого у прикордонних регіонах Російської Федерації. «Завжди є «маятникова міграція» у прикордонній зоні — 25—50 кілометрів від кордону. На таку міграцію цифри по країні давалися на рівні 7 млн. чоловік. Якщо взяти, що у нас проживає десята частина населення, то ми й одержуємо 700 тис. тих, хто регулярно виїжджає на заробітки в Росію. Це приблизно корелює з цифрами, наведеними податковою адміністрацією», — говорить професор Макогон.

Іншими «схронами» найманих працівників, які ховаються від податкових органів, експерт вважає діючі підприємства, де працюють «мертві душі», а також малий бізнес, насамперед у сфері сільського господарства, послуг і роздрібної торгівлі.

Місцева влада Донеччини подекуди намагається боротися з цією напастю, але не завжди успішно. «У місті постійно працює відповідна комісія. При переоформленні земельних відносин, наприклад, ми наполегливо рекомендуємо підприємцям реєструвати найманих працівників. Ну не може бути в ресторані двоє у штаті із зарплатою в
350 грн.! Це жодною мірою не тиск на бізнес, це — постановка недбалих підприємців у рамки», — зазначає, зокрема, мер Донецька Олександр Лук’янченко.

За його словами, ресторатори на подібні вмовляння реагують по-різному. «Одні розуміють і виправляються. Інші починають шукати покровителів. Покровителі потім теж звертаються до мене та йдуть ні з чим», — стверджує Лук’янченко.

Треба зазначити, що не скрізь і не завжди покровителі лишаються ні з чим. Прикладів — чимало... Тому слід одразу враховувати, що у всій масі підприємств тіньової економіки є величезна частка тих, хто працює в тіні з дозволу Серйозних Людей. Ну, або, як мінімум, Правильних Пацанів.

Проте, незважаючи на всі труднощі і можливі підводні камені, донецькі податківці заявляють про готовність серйозно «прошерстити» місцеві підприємства. «Ви знаєте, що останній закон №2275 дав нам право саме за цим напрямом виходити до суб’єктів підприємницької діяльності і перевіряти на місці. І цей наш пріоритетний напрям на четвертий квартал. Ця кількість людей була озвучена для того, щоб нашим шановним платникам сказати: ми зараз будемо працювати з кожною конкретною людиною і будемо дивитися, де вона бере доходи», — розповіла кореспонденту «ДТ» заступник голови ДПА в Донецькій області Валентина Левченко.

За її словами, насамперед ДПА хоче викреслити зі списків «підозрюваних» службовців бюджетних організацій і працівників підприємств, чиє начальство платить прибутковий податок централізовано — у Києві. «Це, наприклад, військові частини або міліція. Або ті підприємства, що мають тут тільки філії», — пояснила Левченко.

«Потім ми підемо по підприємствах. Насамперед по тих, у кого є об’єкти, але там не значаться люди. Відпрацюємо ці «порожні» об’єкти. Ще важливо знайти тих, хто виїхав за межі країни. Інших шукатимемо за непрямими даними: земля, квартира, машина...» — поділилася планами заступниця голови ДПА в Донецькій області.

Вона наголосила, що до тих, хто добровільно задекларує свої доходи, жодних санкцій не застосовуватимуть. «У нас відбувається декларування доходів, щороку з 1 січня по 1 квітня. Але платник має право до кінця року прийти і задекларувати свої доходи. Ми йому скажемо «спасибі»... І все. Тому платникам нічого боятися. Просто кожен має зрозуміти, що це треба зробити», — зазначила Валентина Левченко.

Та чи так легко дійти думки, що це «треба зробити»? Особливо будучи пов’язаним із своїм роботодавцем круговою порукою. Задекларуєш доходи, а там запитають: де взяв? І закриють бізнес роботодавця — торгову точку або заклад громадського харчування — за дві секунди. От і залишиться «маленький українець» без роботи, зате з почуттям виконаного громадянського обов’язку…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі