ПРОСТОТА — ГІРШЕ ВІД ЗЛОДІЙСТВА ГРОШІ ЗА КРАДЕНИЙ ГАЗ КРАЩЕ ПОВЕРНУТИ ДОБРОВІЛЬНО

Поділитися
Совдепівські ілюзії та звички воістину незнищенні. Скільки гуль уже набито через прагнення усе спростити, звести до примітиву, а підходи ніяк не змінюються...

Совдепівські ілюзії та звички воістину незнищенні. Скільки гуль уже набито через прагнення усе спростити, звести до примітиву, а підходи ніяк не змінюються. У справах, великих і малих, системна робота часто-густо підміняється рецептами простих рішень.

У Кіровограді, втім, як і в інших регіонах, застосування лічильників у комунальній сфері, чи то для води, гарячої або холодної, чи то газу, здавалася панацеєю. Достатньо, мовляв, встановити індивідуальні прилади обліку послуг — і всі проблеми вирішено. Будуть задоволені комунальники, котрі отримають за свої послуги точний еквівалент у грошових знаках. А що стосується споживачів, то вони перетворяться на просто-таки щасливих людей. Бо не платитимуть за численні втрати води, газу й інших благ, що так і не надійшли в їхні квартири, «загубившись» по дорозі з вини комунальників.

На жаль, загальна «лічилізація» виявилася справою складною та неоднозначною. І річ не тільки в тім, що відкритих і прихованих противників цього процесу виявилося предосить з обох боків. До звичайних труднощів, викликаних дорожнечею приладів обліку як для наших громадян, і без того обтяжених боргами за комунальні послуги, так і для комунальників, котрі явно не прагнуть особливо напружуватися в сенсі організації стимулювання цих робіт, додався і зовсім несподіваний нюанс.

Річ у тім, що ряд наших громадян, які звикли до постійної економічної війни з рідною державою і набили руку на різного роду хитрощах, і в нових умовах не думають втрачати набуту кваліфікацію. Першими переконалися в цьому газівники, які виявили, що в ряді випадків не тільки електро-, а й газові лічильники здатні «крутитися» в зворотному напрямі, і з таким розмахом, що вже не споживач, виявляється, заборгував енну суму за використаний газ, а зовсім навпаки.

Масштаби цієї діяльності виявилися настільки значними, що ВАТ «Кіровоградгаз» було вимушене всерйоз зайнятися цією проблемою. Вже перші рейди виїзних бригад показали, що немає такого газового лічильника, до якого народні умільці не підібрали б ключик. За словами заступника голови правління АТ Валерія Ніколаєнка, щодня контролери виявляють до десяти випадків шахрайств споживачів із газовими лічильниками. Внаслідок цього суспільство зазнає величезних збитків.

Переконавшись у розмаху такої діяльності, газівники, котрі, виявляється, теж дечого навчилися, вжили заходів. У їхньому розпорядженні з’явився новий переносний прилад для проведення експрес-контролю. Перевірка його «на місцевості» показала: умільцям, якщо вони не хочуть великих неприємностей, доведеться згортати свою діяльність. Принаймні, як запевняють газівники, за допомогою приладу вдалося розібратися з різними хитромудрими пристосуваннями, що фальсифікували істинне споживання газу, і встановити, скільки в кожному випадку його було вкрадено.

Масштаби крадіжок за допомогою комбінацій із газолічильниками виявилися настільки значними (деякі споживачі примудрилися вкрасти від 3 до 5 тис. грн. кожен), що рішенням правління ВАТ «Кіровоградгаз» лише в обласному центрі створено сім виїзних бригад. За добу вони проводять експрес-контроль, перевірку достовірності показань у двох сотень споживачів. Кілька подібних бригад працює й у районах області.

Таким чином, глобальній перевірці за півроку будуть піддані на предмет чесності обліку всі газові лічильники. При цьому відомство не збирається штрафувати тих споживачів, які розкрутили прилади обліку і зробили відповідне «регулювання». «Умільцям» пропонують повернути гроші за вкрадений газ. Ну, а оскільки час «раціоналізації» індивідуальних лічильників встановити неможливо, то відлік процесу дармового використання газу газівники ведуть із дня встановлення лічильника. А це означає, що маніпуляції з приладами обліку можуть обійтися набагато дорожче, аніж імовірна економія сімейних коштів.

Як бачимо, навіть із, здавалося б, найблагополучнішою категорією споживачів, оснащених приладами обліку, у газівників є проблеми. Що вже казати про решту. Такої критичної ситуації з оплатою енергоресурсів на Кіровоградщині ще не було. Загальний борг перед газівниками всіх споживачів області становить майже 180 млн. грн. Особливо складне становище з платою за тепло. Тут ситуація із наближенням холодів не тільки не поліпшується, а й навіть погіршується. Лише населення заборгувало за спожите в минулому опалювальному сезоні тепло 8,5 млн. грн. Показово, що на початку року цей борг був на 1,3 млн. грн. менший.

У відповідь на жорстке попередження НАК «Нафтогаз України», що «компанія приведе рівень споживання газу в області до його фактичної оплати, з урахуванням існуючих боргів», тут розробили схему погашення заборгованості. Відповідно до неї щодня необхідно сплачувати 177 тис. грн. Отож, після розробки й затвердження цього графіка за перші 15 днів на рахунки газовиків не надійшло жодної копійки. А згодом кошти хоч і пішли, але далеко не в намічених розмірах.

Щоб у таких умовах опалювальний сезон усе ж почався, необхідна стовідсоткова оплата за газ, спожитий 2000-го і 2001 р.

І в даному випадку не допомагає ні встановлення індивідуальних лічильників, які, виявляється, нескладно й «обдурити», ні інші прості рішення. Втім, викрити технічні махінації, визначити збитки ще не означає змусити «умільців» платити за наново визначеними рахунками. Статистика примусового стягнення коштів через суди невтішна.

Скажімо, кіровоградцям, які заборгували за тепло, нинішнього року виписали близько 9 тис. попереджень. І що ж? На них відреагували, сплативши борги на суму близько 120 тис. грн., лише трохи більше 200 абонентів. Не дали належного ефекту й звернення до суду. Навіть за тими 48 позовами, котрі суди задовольнили (на 67 тис. грн.), комунальники поки нічого не одержали.

Враховуючи все це, газівники більше сподіваються на те, що несумлінні клієнти розплатяться добровільно. Інакше не уникнути санкцій із боку дуже впливового відомства-монополіста, яке останнім часом навчилося дуже рішуче впливати на неплатників, позбавляючи винуватців своїх послуг.

Складна ситуація не тільки в місті, а й у ряді районів. За нинішніх темпів вирішення питань цієї зими без тепла ризикують залишитися лікарні та школи Світловодського, Знам’янського, Долинського, Новгородківського районів. За лічені дні до початку опалювального сезону у найбільшого постачальника тепла — підприємства «Кіровоградтеплоенерго» зберігаються напружені взаємини з постачальниками газу, електроенергії. І хоча його керівники стверджують про більш аніж 90-відсоткову готовність устаткування, у це теж не дуже віриться. Оскільки відключені від електроенергії комунальні господарства просто не можуть перевірити істинну готовність устаткування.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі