ПРОМИСЛОВІСТЬ ДОНБАСУ НАПЕРЕДОДНІ ВИБОРІВ

Поділитися
Хоча політична складова Донецької області щосили готується до виборів, було б неправильно не звернути увагу на те, як працювала економіка регіону торік, заробляючи гроші для вирішення багатьох питань...

Хоча політична складова Донецької області щосили готується до виборів, було б неправильно не звернути увагу на те, як працювала економіка регіону торік, заробляючи гроші для вирішення багатьох питань. Отож, 2001 рік в області ознаменувався зростанням обсягів виробництва. Щоправда, ця приємна для ока та слуху тенденція не торкнулася вугільної галузі. Спад у ній триває, бо не працюють на повну потужність об’єднання, які видобувають енергетичне вугілля. Якщо 1999 року вони видобули приблизно 17 млн. тонн, то минулого — не дотягли й до 12 млн. Відсутні мільйони намагаються компенсувати за рахунок впровадження в життя програми, яка передбачає поліпшення якості «чорного золота». Аби, своєю чергою, заощаджувати газ і мазут на електростанціях.

Обсяг коштів, отриманих шахтарями від реалізації вугільної продукції, збільшився на 28%. Оплачено практично все вугілля, поставлене на електростанції. Це дозволило зменшити заборгованість із зарплат на 80 млн. грн. і збільшити її середню величину до 511 грн.

На стадії закриття перебувають майже 40 шахт. Для проведення на них відповідних робіт передбачалося виділити 3,2 млрд. грн. А реальне фінансування становило 1 млрд. грн., що не дозволяє зняти соціальну напруженість у містах і селищах, яких закриття шахт торкнулося безпосередньо.

На думку фахівців, розвиток галузі можливий за умови залучення приватного капіталу, впровадження інвестиційних проектів і приватизації, що в принципі передбачено програмою «Вугілля України». Торік загальна сума недержавних інвестицій досягла 900 млн. грн., за рахунок їх створено 2000 нових робочих місць і збережено 3000. Зараз в облдержадміністрації розглядають пропозицію від представників німецької общини — вона хоче взяти в оренду шахту й оснастити її устаткуванням із німецьких шахт, які закриваються.

Ще 2000 року було стабілізовано роботу енергетики області. Це дозволило галузі відпрацювати з невеликим прибутком. Позитивні тенденції було закріплено через рік. Дві ТЕС — Зуївська й Кураховська — придбані ТОВ «Техремпоставка». Не маючи ліцензії на виробництво електроенергії, це підприємство передало станції в оренду їхньому колишньому власнику — ВАТ «Донбасенерго». На думку фахівців облдержадміністрації, ніяких революційних кроків у цьому питанні більше не буде. Стосовно платежів за електроенергію, то якщо 1999 року «живих» грошей було 19%, через рік— 38%, а 2001-го — 61%. Стовідсоткової оплати досягнуто в промисловому комплексі (крім вугільної галузі) й сільському господарстві.

Проте енергетикам доведеться і далі вирішувати питання з населенням та підприємствами житлово-комунального господарства.

Завдяки вдалій роботі впродовж останніх трьох років металурги змогли провести реконструкцію підприємств. Але події останніх місяців змушують і їх серйозно замислитися про майбутнє. Зросли ціни на газ, коксівне вугілля, тарифи на залізничні перевезення. Це ті прикрощі, які трапилися з ними в Україні. Окрім цього, слід враховувати запровадження Росією квотування на труби й початок антидемпінгових процесів щодо українського оцинкованого листа, а також — падіння на світовому ринку ціни на металопрокат. Відтак дохідність металургійних підприємств зменшилася, а деякі з них взагалі мають негативний баланс. Про процеси у вітчизняній металургії найкраще говорять такі цифри. 2000 року її працівники одержали 2 млрд. грн. прибутку. Торік — 1,3 млрд. грн., а прогноз на нинішній рік становить 700 млн. З огляду на нинішню ситуацію, металурги області 2002 року спрямовуватимуть зусилля на збереження досягнутих позицій на ринках металопродукції. У впровадження заходів програми розвитку метпідприємств Донеччини буде інвестовано приблизно 270 млн. грн. їхніх власних коштів.

Позитивні моменти в роботі металургів і вугільників відразу позначилися на досягненнях машинобудівників Донецької області. 2001-го вони досягли найвищих темпів зростання обсягів виробництва за останні три роки — 50,7% до 2000-го, що не в останню чергу пов’язано з освоєнням нових видів продукції, які повніше відповідають вимогам споживачів.

І на завершення кілька слів про роботу хімічної промисловості. Незважаючи на те, що через кон’юнктуру ринку обсяги виробництва трохи знизилися, показники роботи сільського господарства області за минулий рік дозволяють хімікам дивитися в майбутнє з оптимізмом і прогнозувати зростання обсягів продажів на внутрішньому ринку. Хліб їстимуть і після виборів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі