Уже не перший рік продукт першої необхідності — хліб — на Тернопіллі б’є цінові рекорди. Згідно з інформацією Державної інспекції з контролю за цінами, у другому півріччі 2006 року середні роздрібні ціни на хліб пшеничний з борошна вищого гатунку зросли на 27,5% — з 2,18 до 2,78 грн. за кілограм, тоді як у масштабах України середня ціна — 2,56 грн. Хліб житньо-пшеничний подорожчав ще більше — майже на третину, в середньому з 1,56 до 2,06 грн. за кілограм (по країні середня ціна — 1,91 грн.).
Область, де щороку збирають до 200 тис. тонн продовольчої пшениці за потреби 85,5 тис. тонн, вартістю хліба заткнула за пояс сусідні регіони. Наприклад, у сусідній Хмельниччині кілограм різних видів хліба дешевший аж на 33—37 коп. Загалом в Україні ціна духмяного теж нижча на 18—25 коп.
У «стрибках із хлібними цінами» Тернопільська область прогресує майже щомісяця, здобуваючи в масштабах держави призові місця. Найбільший тутешній виробник хліба та хлібобулочних виробів — товариство «Тернопільхлібпром» —задав тон ще наприкінці липня, підвищивши ціни на продукт першої необхідності на 12—25%. Його дії стали прикладом для інших виробників.
Невдовзі подорожчав хліб у другого за обсягами продажу підприємства — «Надзбруччя-хліб». За ним потягнулися малі та середні хлібопекарні. А вже згадуваний лідер підвищував ціни на основні види хліба ще й у вересні та жовтні — загалом до 19%.
Здавалося б, підвищення вартості хліба — явище закономірне. Чого дивуватися, коли ціни на борошно, яке у собівартості виробництва займає левову частку — до 50% (а в житньо-пшеничному — до 60!), теж «неслухняні». Лише у вересні-жовтні три основні постачальники борошна для хлібопекарських підприємств області — Тернопільський, Чортківський та Бучацький комбінати хлібопродуктів — підвищили відпускні ціни на борошно вищого гатунку на 11,7—17,4% — до 1240—1350 грн. за тонну. Ще більше подорожчало борошно першого гатунку — на 14,9 —23,6%, до 1034—1150 грн. за тонну. Зростання зарплат пекарів, подорожчання газу та електроенергії — ну хто ж заперечуватиме достатність аргументів, які обгрунтовують підвищення цін на хліб та обміління гаманців у більшості жителів області?
Та якщо добре вникнути у підхід формування цін, то видно приховані камені. Товариство «Тернопільхлібпром» займає монопольне (домінуюче) становище на ринку хліба та хлібобулочних виробів області. Територіальне відділення Антимонопольного комітету України встановило, що його частка, хоча й знижується, та все ще залишається значною — 37—38%. Попри те, що конкурентне середовище в області сформоване і доволі розвинуте. Тут діють понад сто малих і середніх пекарень.
Ситуація на ринку хліба вийшла з-під контролю, і це стало приводом для створення за дорученням голови облдержадміністрації тимчасової комісії, яка повинна «приструнити» ціни. Комісія дослідила п’ять підприємств, що випікають хліб, та три комбінати хлібопродуктів. І що ж накопали перевіряючі? «Цікавинки» є.
Встановлено: якби велике приватне підприємство «Хлібодар» у Тернопільському районі розраховувало оптово-відпускні ціни відповідно до чинного законодавства, то вони були б нижчими. Хліб пшеничний з борошна вищого гатунку (620 г) коштував би не 1,32 грн., як зараз, а 1,23 грн.; на 12 коп. дешевшим був би 700-грамовий буханець хліба житньо-пшеничного подового. Але ж, подумав цей пекар, чом би не підтримати штани за рахунок подорожчання кінцевого продукту? Так і зробив.
Ще більше знущання над споживачами, тобто над усіма нами, відбувається тоді, коли хлібина дорожчає і водночас худне у вазі. У вересні—жовтні ц.р. працівники ДП «Тернопільдержстандартметрологія» перевірили 16 суб’єктів підприємницької діяльності. І з’ясувалося: дев’ять із них порушують державні стандарти, норми та правила при виробництві хліба та хлібобулочних виробів. Наприклад, один із найбільших виробників — ТОВ «Бучачагрохлібпром» — занижував масу одного виду хліба та не дотримувався стандартів зовнішнього вигляду. На колишньому великому хлібозаводі у селищі Товсте Заліщицького району (нині він належить ПП «Дністер-хутро») зовнішній вигляд хліба та органолептичні показники викликали сльози...
Тернопільська облдержадміністрація направила до Кабінету міністрів пропозицію внести зміни до постанови №1548 від 25 грудня 1996 року і надати повноваження місцевим адміністраціям запровадити регулювання цін на борошно, хліб та хлібобулочні вироби через встановлення граничних рівнів рентабельності на виробництво зазначених видів продукції.
На сьогодні облдержадміністрація регулює «хлібні» ціни лише в частині торговельних надбавок і обмежує їх 10% до ціни виробника у місті та 13% — у сільській місцевості. Але для чималої кількості підприємців — фізичних осіб ці рамки нічого не означають. Вони діють безжально, прагматично, в інтересах власної кишені, грубо порушуючи урядову постанову і відповідне розпорядження голови облдержадміністрації.
Скажімо, одного листопадового дня фахівці держінспекції перевірили шість магазинів і кіосків Тернополя та виявили, що в усіх надбавки на хліб перевищують гранично допустимі і коливаються в межах від 10,7 до 60%. Якщо наприклад, відпускна ціна батона «Подільського» (400 г) — 1 грн., то в кіоску на ринку «Дружба» його продають уже за 1,6 грн. Симптоми тривожні: ціни на хліб зростають більше необгрунтовано, ніж об’єктивно, і при цьому вартість борошна залишається однією з найнижчих в Україні.
Словом, Тернопільщина прогресує. Дуже шкода, що лише в такому найбільш болючому питанні, як ціни на хліб.
P.S. Коли статтю вже було підготовлено до друку, стало видно перші результати діяльності комісії. «Хлібні» ціни в магазинах Тернополя «відступили» на 8—15 коп.