КОНЦЕСІЮ ПЛАТЕЖІ ХВАЛЯТЬ

Поділитися
Досвід комунального підприємства «Тернопільводоканал» чомусь постійно нагадує ходіння по муках. Все, що тече, споживачі оплачують лише наполовину...

Досвід комунального підприємства «Тернопільводоканал» чомусь постійно нагадує ходіння по муках. Все, що тече, споживачі оплачують лише наполовину. А технологія постачання води, як на зло, стала — у собівартості води майже 60 відсотків займає вартість електроенергії. Ланцюжок тягнеться, і борг міських водопостачальників за електроенергію завжди коливається на рівні 3,5—5 млн. гривень.

Зі свого боку, ВАТ «Тернопільобленерго», домагаючись повернення грошей, після попереджень періодично знеструмлює насосну станцію. Поки міська влада веде з енергетиками переговори в екстремальному режимі і поспішно вишукує можливості погашення «електричного» боргу, окремі мікрорайони міста на кілька годин опиняються без води. Людей тримають у напрузі. Штрих за штрихом — і вималювалася майже містична картина: сувора правда, що без води життя стає несолодким, повторюється через рівні інтервали часу: 20 листопада, 20 лютого, 20 березня…

Та нещодавно обленерго запропонувало спосіб, в який електроенергетичні борги водоканалу мали б відійти у минуле, залишитися лише прикрим спогадом. У листі на адресу міського голови Тернополя Анатолія Кучеренка керівництво енергопостачальної компанії висловило готовність взяти КП «Тернопільводоканал» у концесію. В ідеалі цикл постачання електроенергії, виробництва і продажу води міг би замкнутися, бути зосередженим в одних руках, і тоді борг за електроенергію стає нонсенсом. Згідно із Законом «Про концесії» від 16 липня 1999 року, міській владі належить контролювати концесійну діяльність і дати гарантії капіталовкладень концесіонера.

Електроенергетики в особі в.о. голови правління ВАТ «Тернопільобленерго» Ігоря Юхимця переконують, що організація «має досвід роботи зі споживачами. Рівень розрахунків за електроенергію усіх категорій споживачів зріс помітно — з 12 відсотків на початку 1999 року до 84 відсотків станом на 1 березня 2001 року».

Практика передачі об’єктів комунальної власності в концесію поки що не має аналогів в Україні, хоча певний досвід передачі водоканалів в оренду вже набуто в Донецьку та Одесі. Міський голова Тернополя доручив службам мерії вивчити «концесійне питання» і розпорядився створити відповідну комісію. На першому засіданні новостворена комісія вирішила, що після узгодження спірних та невідомих моментів потрібно буде оголосити конкурс з передачі на умовах концесії КП «Тернопільводоканал».

У даний час ВАТ «Тернопільобленерго», як і переважна більшість обласних енергопостачальних компаній в Україні, прибутків не має. Електроенергетика сама потребує істотного оновлення основних фондів і поліпшення стану розрахунків. Чому ж обленерго хоче покласти на свої плечі не менш спрацьоване господарство водоканалу і лицем наштовхнутися на ще гірший рівень проплат за водопостачання та водовідведення? В.о. голови правління ВАТ «Тернопільобленерго» Ігор Юхимець заглядає у перспективу об’єднання технологічного циклу «електроенергія — вода», яке може ліквідувати ланцюгові борги:

— Якщо виграємо конкурс, то нам насамперед належить привести у нормальний стан господарство водоканалу. Зараз понад третина ділянки міського водогону перебуває в аварійному стані. Коштів на заміну обладнання хронічно бракує. І тому магістральні втрати води досягають 40 відсотків. Нинішній водоканал іде простим шляхом — щоб перекривати їх, встановлюються завищені норми споживання. Навіть після часткового зниження у Тернополі вони досить високі — для будинків з гарячим водопостачанням — 275 літрів на одного мешканця. Спочатку додаткові затрати ляжуть на обленерго і не виключено, що будуть іще більші збитки, але ми не маємо намірів «відобразити» їх у непосильних «водних» тарифах. Це — проблеми наші. Але коли вдасться оновити обладнання, то з’явиться можливість більш раціонально використовувати воду і знизити тарифи. Отоді почнемо більш суворо питати з неплатників і будемо доводити Верховній Раді і урядовим структурам, що забороняти відключати від водопостачання ту частину населення, яка не платить, чи бюджетні організації — це не той шлях…

Із розмов з керівниками міського управління житлово-комунального господарства стало ясно: чиновники таки усвідомлюють, що стан комунальної сфери незадовільний і тривати він довго не може. Причина одна і та ж — низький рівень оплат за послуги. Та притягувати почергово то одного, то іншого боржника до майнової відповідальності, накладати через суд стягнення на майно — порятунок, погодьтеся, короткочасний. Логічно, якщо зростають тарифи на певний вид послуг, то рівень оплати падає в геометричній прогресії.

Не так давно великі підприємницькі структури на сході України, об’єднані тепер у відомий «Индустриальный союз Донбасса», зуміли зв’язати в один фінансовий ланцюг реалізацію вугілля, коксу, металу, труб. Продаж кінцевого продукту перестав бути збитковою справою і приносить немалі прибутки. Подібна ідея зародилася в головах керівників ВАТ «Тернопільобленерго» — звести виробництво і подачу води в один цикл з електроенергією, мінімізувати витрати, дещо знизити тарифи та зробити водоканал прибутковим підприємством. Сподіваємося, що так воно й буде.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі