Подорожчання хліба та хлібо-булочних виробів навесні-влітку 2007 року могла спровокувати не сильна весняна засуха, а давні проблеми, що накопичилися у недореформованому сільському господарстві.
Зокрема, хлібозаводи Київської області купували муку через посередників, що призвело до збільшення ціни хліба як мінімум на 7-10 копійок за кілограм. За словами експертів, купуючи муку безпосередньо з держзапасу, пекарі піддаються ретельнішій перевірці щодо її цільового використання. Натомість, працюючи через посередників, пекарі можуть уникнути додаткових перевірок.
До того ж, окремі підприємства Київської області застосовують подвійну торгову націнку: перший покупець хліба підвищує його ціну на 15%, а торгова мережа при реалізації продукту здійснює цю операцію повторно. Аналогічна ситуація характерна і для Тернопільщини – торговці хлібобулочними виробами накручували на продукті від 14 до 25% від ціни виробника, ігноруючи граничний рівень торгових надбавок.
Також на вартість хліба впливають транспортні витрати пекарів, які поставляють продукцію до інших областей. Через транспортні витрати кожен буханець дорожчає приблизно на 0,11-0,37 гривень. Разом із тим деякі хлібовиробники штучно підвищували ціни на хліб, збільшуючи витрати на паливо й електроенергію, а також дозволяючи собі працювати з рентабельністю до 10%.
Крім того, чиновники Тернопільської області звинувачують засоби масової інформації у нагнітанні обстановки навколо засухи, що, на їхню думку, призвело до підвищення цін на хліб. За словами начальника Головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрія Хоми, зернотрейдери скористалися панікою і підняли ціни на зерно.
Детальніше читайте у статтях Надії Гоцуєнко «Тінь» на хлібному ринку» і Романа Якеля «Заспокійливе для цінової лихоманки» у свіжому номері «ДТ».