Чи є життя після ЖЕКів

Поділитися
Нинішня зима ще раз довела, що ЖЕКи, як посередники між мешканцями та виробниками комунальних послуг, морально себе зжили...

Нинішня зима ще раз довела, що ЖЕКи, як посередники між мешканцями та виробниками комунальних послуг, морально себе зжили. Незацікавленість їхніх працівників у чіткому виконанні своїх обов’язків призводить не тільки до профанації самої системи та деградації деяких послуг (наприклад, просто розчулювали двірники, котрі змітали мітлами сміття з крижаних брил). Дедалі нагальнішим стає пошук справді прогресивних та ефективних форм комунального обслуговування — таких, наприклад, як приватні ЖЕКи, об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

Майже десятиліття успішно діє власна модель реформування житлово-комунального господарства в місті Славутич Київської області. На думку вітчизняних і зарубіжних експертів, найкраща в Україні.

За реформування комуналки тут узялися ще в 2001 році. Головним завданням на початковому етапі стала очевидна всім необхідність переходу від традиційного монополізму до ринкової конкуренції в наданні послуг населенню. За основу було взято ідею створення служби єдиного замовника — житлово-комунального центру. А для того, щоб новостворена структура не вимагала додаткових витрат від споживачів, на неї поклали функцію єдиного розрахункового центру, послуги якого оплачують виробники з накладних витрат.

Уже перший реальний крок до реформування неабияк вразив: замість звичних усім ЖЕКів почали працювати приватні компанії, які витримали жорсткий конкурсний відбір.

По суті, реформа місцевого житлово-комунального господарства почалася з приватного підприємства «Гранд-Сервіс», колектив якого став місцевим комунальним «першопрохідником». Саме його успішна робота довела ефективність нової моделі і стала наочним прикладом для інших підприємств, які теж долучилися до надання якісних комунальних послуг жителям міста.

Згодом коло підприємств, які надають комунальні послуги, розширилося — наступним етапом реформування застарілої системи став конкурс з відбору виробників послуг на вивезення та утилізацію твердих побутових і негабаритних відходів. Наприклад, підприємство «Ресурс Еко Слав» вивозить тверді побутові відходи. Для населення та організацій згідно з чинними з 1 січня 2010 року тарифами це становить 2,18 грн./люд. на міс. і 19,84 грн./куб. м відповідно. ТОВ «Сервіс центр» здійснює захоронення твердих побутових відходів (1,20 грн./люд. на міс. для багатоквартирних будинків і 10,97 грн./куб. м — для організацій). А поточний ремонт контейнерів для сміття проводиться силами самого комунального підприємства «ЖКЦ», і це обходиться кожному жителю міста всього в 13 коп. на місяць.

Як відомо, багато коштів городяни витрачають на опалення. Населенню Славутича подача теплової енергії обходиться значно дешевше, ніж в інших містах, — 249,44 грн./Гкал. Управління економіки та соціального розвитку міста провело порівняльний аналіз комунальних показників з іншими містами Київщини. За їхньою інформацією, приміром, у м. Березань тепло обходиться в 407,38 грн./Гкал, у Фастові — 380,38, у Василькові — 332,5. Менше, ніж в інших містах, платять за тепло та інші послуги і представники славутицького бізнесу. Якщо вартість гігакалорії для цього сектору становить 580 грн., то аналогічний показник у містах області — у середньому понад 800, а в окремих містах — понад 1000 грн.

Не менш показове порівняння тарифів за водопостачання і водовідведення. Станом на 5 січня ц.р. у Славутичі за водопостачання платили 3,76 грн./куб. м (за водовідведення — 3,19). Для порівняння: у Березані водопостачання обходиться 5,81 грн./куб. м (водовідведення — 8,74), у Ржищеві — 5,72 (водовідведення — 8,59), у Фастові — 4,08 (водовідведення — 4,74).

У Славутичі діє громадська організація — «Спілка роботодавців і виробників у сфері комунальних послуг». Як розповів її голова Юрій Єгоренко, до організації входять усі підприємства, які надають комунальні послуги жителям міста. Звичайно, щоб уплинути на ситуацію в цілому, потрібен комплексний і системний підхід на державному рівні, але, зі свого боку, їхня «Спілка...» теж може внести свою лепту. Наприклад, було розроблено і направлено в комісію, що займається підготовкою галузевої угоди на 2010—2012 рр., пропозиції щодо формування системи оплати праці працівників комунальної сфери в умовах надзвичайних ситуацій. Адже зими, подібні нинішній, інакше як надзвичайними не назвеш. І до них треба бути готовими, у тому числі й фінансово.

Члени «Спілки...» позитивно оцінюють той факт, що жителі Славутича отримали можливість оплачувати всі комунальні послуги (водопостачання, водовідведення, теплову енергію та централізоване опалення, підігрів води тощо) однією квитанцією. З одного боку, споживачі не плутаються, коли і за що сплачувати, з іншого — комунальники вчасно отримують гроші за свою роботу.

Паралельно йде пошук шляхів ефективності використання енергетичних ресурсів. Місцевий виконком навіть оголосив конкурс «Модель енергоефективного міста». А проект технічного переобладнання котельні м. Славутича у зв’язку з переведенням котла на резервне дизельне паливо удостоєно звання лауреата Всеукраїнського конкурсу в номінації «Енергозберігаючий проект».

Належне утримання будинків і прибудинкових територій — важлива складова комунального життя. Тарифи на ці послуги, що діють із травня минулого року, коливаються у Славутичі залежно від району проживання і якості житла — від 1,30 до 1,83 грн./кв. м. Для порівняння: тариф за утримання будинків і прибудинкових територій у Ставищанському районі — 1,87 грн./кв. м, Вишгородському — 1,79, у Бородянському — 1,74.

Інша річ — загальноміські дороги і тротуари, внутрішньоквартальні проїзди. Їх розчищають від снігу і бруду силами транспортного відділення одного зі структурних підрозділів тутешніх комунальників — спеціалізованого цеху благоустрою, ремонту та обслуговування доріг. Цієї сніжної зими працівникам цеху благоустрою довелося задіяти всі свої ресурси — 11 одиниць важкої техніки, водії якої працювали позмінно з 5.00 до 21.00, а в сильні снігопади — взагалі цілодобово.

Певна річ, така напружена робота — це екстрим. У нормальних умовах капітальний ремонт і реконструкцію міських вулиць здійснюють за спеціальними проектами підрядні дорожньо-будівельні організації. А дрібніші види ремонту працівники цеху благоустрою виконують самотужки.

Попри те що снігу на вулицях Славутича набагато менше, ніж у Києві або сусідньому Чернігові, жителі міста вимагають від комунальників звичного рівня обслуговування, у даному разі — чистих вулиць. «Можна скільки завгодно, на всіх нарадах і телевізійних ефірах по-сімейному сварити комунальників за погане прибирання, — каже депутат міської ради Славутича Андрій Кисельов. — На жаль, доти, доки не подієш на людей грошима, усе буде, як з гуски вода. Тому питання оплати прибирання снігу — це зовсім не питання економії десяти гривень на місяць. Це тема відповідальності. Всіх нас. Якщо робота не зроблена або зроблена погано — її й оплачують відповідно».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі