Бумеранг політобіцянок

Поділитися
У листопаді — на початку грудня підприємства комунальної теплоенергетики зіграли з ДК «Газ України» злий жарт: знизили рівень оплати за спожитий газ у середньому до 39—40 відсотків...

У листопаді — на початку грудня підприємства комунальної теплоенергетики зіграли з ДК «Газ України» злий жарт: знизили рівень оплати за спожитий газ у середньому до 39—40 відсотків. Дочірня компанія «Нафтогазу України» заявила, що не має наміру поставляти голубе паливо в борг. І почала діяти жорстко. В середині грудня припинилася подача газу в котельні ряду міст, незалежно від політичного кольору останніх. У Миколаєві, Кіровограді, Вінниці, Дніпропетровську, Чернівцях населення залишилося без гарячої води і мерзло у напівхолодних квартирах, де температура повітря стала нижчою за 18 градусів.

У Тернополі, як, зрештою, в багатьох інших обласних центрах, оплата за тепло і гарячу воду тісно пов’язана з фінансовою дисципліною жителів міста. Бо у загальному обсязі понад 85% згаданих «благ цивілізації» споживає саме населення.

Торік КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» поділило тариф на теплоенергію для населення на абонентську плату та плату за спожите тепло, яка нараховується під час опалювального сезону. І вже в листопаді, коли городяни постали перед необхідністю платити майже учетверо більше, розрахунки різко знизилися. Ситуація повторилася і цього року, але з певними особливостями. Бо місяць тому до погіршеної платіжної дисципліни населення велику ложку дьогтю вніс уряд.

На заявлену можливість розраховуватися в 2005 році по боргах за житлово-комунальні послуги частиною заощаджень в Ощадбанку СРСР тернополяни зреагували досить швидко. І до того ж активно. Живі гроші, вирішили вони, пригодяться пізніше. То ж не треба поспішати вносити їх в касу. «Навіщо мені працювати на бандитів ще й зараз, — щиро зізнався мій знайомий, людина середнього віку. — Нехай і далі користуються моїми «спаленими» заощадженнями і з ощадкнижки знімають гроші за комунальні послуги».

Директор КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Василь Штопко спад розрахунків ілюструє цифрами. Коли, наприклад, у літні місяці населення оплачувало тепло і гарячу воду ще й у рахунок майбутнього опалювального сезону та при цьому погашало старі борги, рівень оплати сягнув 103—105%. А в листопаді платежі знизилися до 70%. Схожий рівень проплати був і в листопаді 2003-го. Шкода тільки, що борги мають природну властивість нагромаджуватися.

На сьогодні побутові споживачі заборгували міській комунальній теплоенергетиці 15 млн. гривень. Ця сума значно більша за обсяг коштів, недоданих бюджетними та госпрозрахунковими організаціями (понад 1 млн. грн.). І вервечка боргів потягнулася.

Більш як половину у собівартості тепла і гарячої води займає природний газ. Як уже здогадався читач, розрахунки КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» за голубе паливо теж відповідно знизилися. І хоча, за інформацією ДК «Газ України», такі самі підприємства комунальної теплоенергетики Одеської, Миколаївської областей у листопаді оплатили лише 14% спожитого газу, Донецької —24, Запорізької —25, оплата тепловиків Тернополя на рівні 61% так само втішати не може.

Газопостачальники надіслали міському голові Тернополя Богдану Левківу грізного листа, в якому висунули суворі вимоги: комунальна теплоенергетика має повністю здійснювати поточну оплату, а до кінця року погасити цьогорічний борг. Керівництво міських тепломереж прогнозує, що до половини заборгованості можна повернути через постійні нагадування споживачам про їхні обов’язки та через судові рішення, але це перспектива кількох місяців. І ніхто не гарантує, що ДК «Газ України» ще в грудні цього року не припинить подачу газу в котельні.

В інших містах та селищах області понад половину обсягів теплової енергії споживають бюджетні організації. І за рівнем розрахунків вони поступаються населенню. Директор «Тернопільоблтеплокомуненерго» Владислав Горніцький повідомив, що у листопаді — на початку грудня бюджети оплачують тепло гірше, ніж в інші місяці, і знизили розрахунки до 75%. Інші енергоносії — газ, електроенергію — вони оплачують дещо краще. А лідерами неплатежів є місцеві бюджети, і деякі з них будуть боржниками ще досить довго.

В ар’єргарді — середньонаселений Гусятинський район, де бюджетні організації в різний час нагромадили борги за теплоенергію на суму понад 150 тис. гривень. А на початку грудня в бюджетах на ці потреби залишилося лише 79 тис. гривень. Менше, але все-таки бракує коштів на оплату природного газу та електроенергії. Заступник начальника управління промисловості, енергетики, транспорту та зв’язку облдержадміністрації Лев Камінський запевняє, що обласна влада «знайшла шляхи, якими місцеві споживачі повинні розрахуватися за електроенергію, газ, тепло. Будуть зроблені ще й авансові платежі на січень 2005 року, чого вимагає уряд. Ситуація в області — контрольована…»

Проте погашення боргів за тепло у чотирьох інших районах — Лановецькому, Монастириському, Козівському Підволочиському — теж виглядає проблематичним. «Теплових» коштів у тамтешніх бюджетах на 2004-й закладено недостатньо, і доведеться частково залізати в кишеню року наступного.

Договірні зобов’язання слід виконувати! Ця вимога була закріплена ще в римському праві. І додамо: виконувати незалежно від політичної кон’юнктури. Бо якщо змушувати уряд обслуговувати обіцянки одного з кандидатів у президенти, то неважко знову допустити некерованість ситуацією в паливно-енергетичному комплексі, яку ледве здолали у 2000—2001 роках...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі