Людина слова й людина справи — далеко не завжди одна особа

Поділитися
Серпневе рішення Л.Кучми про створення вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК), за ідеєю, покликано стабілізувати вітчизняний ринок нафтопродуктів...

Серпневе рішення Л.Кучми про створення вертикально інтегрованої нафтової компанії (ВІНК), за ідеєю, покликано стабілізувати вітчизняний ринок нафтопродуктів. Але не встигла об’єднана компанія запрацювати, як у неї відразу з’явилися противники. Серед сьогоднішніх опонентів створення державної ВІНК передусім називають представників фінансово-промислових груп, котрі очікують істотних втрат у результаті концентрації держактивів вітчизняної нафтогалузі.

Найпомітнішим гравцем у полку опонентів ВІНК виявився недавно усунутий з посади голова правління ЗАТ «Укртатнафта» (Кременчуцький НПЗ) Павло Овчаренко. Колишній керівник підприємства спробував перешкодити створенню державної ВІНК, схоже, у дуже своєрідний спосіб. Мало того, що на захист звільненого глави «Укртатнафти» виступили топ-менеджери провідних операторів українського нафторинку (так би мовити, цехова солідарність підписантів меморандуму з урядом, котрі пообіцяли одне одному підтримку у важку хвилину). Пану Овчаренку цього явно видалося недостатньо. Не стверджуватимемо, що це, як кажуть, справа саме його рук, але голова спостережної ради ЗАТ «Укртатнафта» Равіль Муратов заявив: йому й іншим членам спостережної ради загрожували, у результаті чого (від гріха подалі) голосування із приводу П.Овчаренка перенесли до Москви.

Як заявив Р.Муратов, нині — перший віце-прем’єр Республіки Татарстан, котрий представляє у спостережній раді «Укртатнафти» інтереси татарстанських акціонерів, тиск на членів спостережної ради є безпрецедентним випадком і свідчить про «низький рівень корпоративної культури в «Укртатнафті» й у країні в цілому». На його думку, менеджмент ЗАТ має підкоритися волі власників компанії.

У відповідь П.Овчаренко відкинув усі висунуті на його адресу обвинувачення. Одночасно пообіцявши, що в жодному разі не опиратиметься волі акціонерів і не втручатиметься у процес усунення його з посади: «Якщо акціонери в особі Татарстану й «Нафтогазу» вирішать, що я непотрібний, вони можуть у будь-який момент мене усунути, і я не перешкоджатиму цьому».

Проте насправді все виявилося інакше. Тоді, коли П.Овчаренко запевняв усіх у своїй лояльності до рішення акціонерів, за збереження його на посаді голови правління «Укртатнафти» вже відбувалася судова тяжба. Із позовом у суд звернулося ТОВ «Незалежність». Суть позову полягала в тому, аби заборонити спостережній раді усувати з посади голову правління ЗАТ П.Овчаренка. І знаєте, хто боровся в суді за усуненого з посади пана Овчаренка? Компанія, із якою він пов’язаний. До того ж ТОВ «Незалежність-1» — один із акціонерів АКІБ «УкрСиббанк»; їй як юридичній особі належить 9,86% акцій харківського банку.

Ось такі різночитання між обіцянками й діяннями екс-голови правління ЗАТ «Укртатнафта». Утім, це не перший випадок, коли дії Овчаренка розходяться із обіцянками.

Візьмімо, приміром, оцінку діяльності «Укртатнафти» за останні півтора року. Пан Овчаренко запевняє: із його приходом в «Укртатнафту» компанія почала працювати ефективніше. Насправді фінансові показники Кременчуцького НПЗ останнім часом значно погіршилися: доход компанії із 1,827 млрд. грн. 2002 року збільшився до 4,86 млрд. грн. у 2003-му, а прибуток за той самий період скоротився із 195,5 млн. грн. до 95,3. Рентабельність «Укртатнафти», за даними Мінекономіки, 2002 року становила 10,7%, а через рік — лише 1,9%.

Ось такі реальні показники роботи «Укртатнафти» при П.Овчаренку.

Далі. Як відомо, 13 вересня основні оператори нафторинку підписали з Кабміном України меморандум про збереження стабільних роздрібних цін на нафтопродукти. Із боку уряду підпис під цією угодою поставив перший віце-прем’єр Микола Азаров. Від імені «Укртатнафти» цей документ підписав Павло Овчаренко. Меморандум, зокрема, передбачає, що вартість бензину марки АІ-76 на заправках «Укртатнафти» не перевищить 2,6 грн. за літр; АІ-95 — 2,9 грн., дизпалива — 2,5 грн. за літр. Проте автозаправні станції «Укртатнафти» торгують дизпаливом за ціною 2,6—2,7 грн. за літр; бензином АІ-76 — по 2,7—2,75 грн., а бензин марки АІ-95 продається узагалі по 3,1 грн. за літр.

На багатьох інших станціях ціни такі самі. Але в тім-то й річ, що ті АЗС належать приватним компаніям, котрі можуть самі визначати рівень своєї рентабельності та прибутку. «Укртатнафта», на відміну від них, наполовину належить державі, і саме інтереси держави, за логікою, у ній представляв П.Овчаренко. А насправді?..

Цілком зрозуміло, на такому тлі представники України в спостережній раді «Укртатнафти» підтримали відставку П.Овчаренка.

Історія взаємин «Укртатнафти» з УкрСиббанком у період керівництва компанією П.Овчаренком також вельми цікава. Екс-голова «Укртатнафти» розпочав із того, що перевів на обслуговування до УкрСиббанку основні рахунки Кременчуцького НПЗ.

Після усунення Овчаренка відразу ж виникли проблеми з банком. Як повідомив 24 вересня представник прес-служби «Укртатнафти», компанія видала УкрСиббанку доручення перерахувати до бюджету акцизний збір на нафтопродукти на 9 млн. грн. Проте за станом на 27 вересня це доручення не було виконане. «Нам ніхто нічого не повідомив. Просто не перераховують гроші», — кажуть у прес-службі. В «Укртатнафті» зазначили: такі неправомірні дії УкрСиббанку не лише дестабілізують роботу Кременчуцького НПЗ, котрий виробляє понад 30% автомобільного палива в Україні, а й створюють напруженість на ринку нафтопродуктів, що сьогодні, як ніколи, потребує стабільності. «Це вже боротьба не за окреме крісло менеджера, а й проти державного управління в галузі в цілому», — заявили в прес-службі.

Не дивно тому, що Головне контрольно-ревізійне управління України найближчими днями має намір розпочати комплексну ревізію фінансово-господарської діяльності ЗАТ «Укртатнафта» за 2003—2004 роки. Як повідомило УНІАН джерело в керівництві ГоловКРУ, основною причиною звільнення колишнього голови правління ЗАТ «Укртатнафта» П.Овчаренка стало невиконання умов підписаного з Кабміном меморандуму про фіксування цін на нафтопродукти, а також недопоставки дизельного палива за пільговими цінами аграріям.

Тепер ГоловКРУ має намір з’ясувати долю цих неврахованих коштів. «Треба зрозуміти, скільки грошей колишній менеджмент заробив із допомогою різноманітних схем і куди вони пішли», — цитує УНІАН джерело в ГоловКРУ. Він також назвав причиною перевірки використання в 2003 і 2004 роках сумнівних фінансових схем отримання компанією кредитів на закупівлю сировини: «Ми припускаємо, що в цей період завод фактично працював не на державу, а на одну фінансово-промислову групу, близьку до міноритарного акціонера заводу».

Ви ще не здогадалися, кого мав на увазі представник ГоловКРУ? На дату усунення Овчаренка з посади заборгованість «Укртатнафти» за кредитами комерційних банків становила 167,6 млн. грн. Чи варто говорити, що всі ці гроші компанія винна... УкрСиббанку. Нині компанія змушена публічно запевняти групу «УкрСиб» у своїй обов’язковості й у тому, що кредити буде повернуто.

Так чи інак, а звільненому топ-менеджеру П.Овчаренку саме час замислитися, чим може обернутися для нього «слава» людини, чиї слова розходяться з ділом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі