Стисла замітка про майбутній уряд

Поділитися
Стисла замітка про майбутній уряд Сергій Терьохін
Формувати новий уряд треба не тільки новими людьми, а й нової якості. Українцям не потрібні 18 міністерств із міністрами, їхньою "челяддю", машинами та довічною пенсією для всієї гоп-компанії.

Люди кажуть, що негарно на крові "небесної сотні" політикам ділити посади. Зовні виглядає саме так. Але давайте без емоцій. Швидке призначення урядовців є логічним. Наразі фінанси дезорганізовані. Пенсійний фонд дихає на ладан. Митниця продовжує займатися махновщиною як на західному кордоні, так і в портах Чорного моря. Що діється на східному кордоні, попросту ніхто не знає. Права на власність українських компаній виводяться в офшори або в сусідні великі країни стахановськими темпами, гляньте тільки в Нацдепозитарій. Більшість міністрів утекли за кордон або заховалися в регіональних "хонках". На рахунках бюджету - щоденний мінус, Національний банк співає романси валютному резерву країни. Прогнозований дефіцит бюджету становить більше 200 млрд, а при відмові від запланованого цьогоріч продажу перлин української промисловості, які наразі перебувають у власності народу, - і всі 240 млрд. Гривня падає, і валютні борги людей та держави, відповідно, зростають.

Очевидно, що формувати новий уряд треба не тільки новими людьми, а й нової якості. Українцям не потрібні 18 міністерств із міністрами, їхньою "челяддю", машинами та довічною пенсією для всієї гоп-компанії.

У принципі, уряд будь-якої країни повинен складатися з мінімальної кількості виконавчих органів. Звертаю увагу - "виконавчих". Тих, які призначені для виконання забаганок народу.

Тому дозвольте пофантазувати щодо складу майбутнього уряду України, нібито погодженого з Майданом. Підемо за абеткою.

1) Наприклад, щодо Аграрного міністерства (Міністерства аграрної політики та продовольства України, за попередньою версією).

Кошти платників податків мають іти в аграрну промисловість виключно для збільшення конкурентоздатності українських аграрних товарів та для поліпшення якості життя селян: на інфраструктуру, дороги, школи, лікарні та ремонт сільських хат. Такі бюджетні кошти мають іти на підтримання зайнятості на селі. Питання "продовольства", як продукту переробки аграрних продуктів, визначаються іншими законами, котрі регулюють питання промислового виробництва (переробки). Отже, за формальною логікою, таке міністерство має називатися влучно: "Міністерство аграрної промисловості та якості життя селян" або щось подібне.

2) Наприклад, щодо Міністерства доходів і зборів, утвореного шляхом реорганізації Державної митної служби України та Державної податкової служби України.

Таке міністерство є штучним і підлягає розформуванню. Функції податкової служби та митної служби мають перейти до відповідних підрозділів Міністерства фінансів України. Податкову міліцію слід розпустити, а її функції - передати до міністерства внутрішніх справ.

3) Наприклад, щодо Міністерства економіки. Таке міністерство має бути перейменоване у міністерство бюджетування, промисловості, торгівлі та інфраструктури (далі - міністерство економіки).

Головними завданнями цього міністерства мають стати: бюджетування державних програм у межах, визначених бюджетом; проведення промислової політики; внутрішньої та міжнародної торгівлі. Додатково міністерство виконує різноманітні функції з реалізації державної регуляторної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, регулювання цінової політики тощо. Але головною функцією міністерства є бюджетування, отже надання згоди на витрати з державного бюджету на будь-які економічні програми (за незахищеними статтями). Будь-яка державна або місцева програма має бути захищена в такому міністерстві.

Крім того, таке міністерство має керувати правилами в авіаційному, автомобільному, залізничному, морському і річковому, міському електричному транспорті та у сферах використання повітряного простору України, туризмі, діяльності курортів, метрополітенів, дорожньому господарстві, забезпеченні безпеки руху, навігаційно-гідрографічному забезпеченні судноплавства, торговельного мореплавства. Це тому, що далі пропонується скасувати міністерство інфраструктури.

4) Наприклад, щодо Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. Таке міністерство підлягає розформуванню, оскільки його функції поглинаються міністерством бюджетування, промисловості та торгівлі (міністерством економіки) і міністерством фінансів.

Головне завдання такого міністерства полягало в розподілі бюджетних коштів. За бюджетом 2014 року - близько 14 млрд. грн. Крім того, таке міністерство постійно втручалося в роботу національних комісій із ціноутворення на монопольних ринках, - отже, чиновники могли впливати на тарифи на газ, тепло або електричну енергію для кінцевого споживача. У принципі, в такому міністерстві народжувалися схеми типу "Бойка, Фірташа, Курченка", які призводили, з одного боку, до збільшення державного боргу України, а з іншого - до боргу громадян із квартирної плати.

5) Наприклад, щодо Міністерства інфраструктури України, утвореного указом Януковича шляхом реорганізації Міністерства транспорту та зв'язку України. Таке міністерство підлягає розформуванню, оскільки його функції поглинаються міністерством економіки.

6) Наприклад, щодо Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Таке міністерство підлягає розформуванню, оскільки його функції поглинаються міністерством економіки, міністерством фінансів та органами місцевого самоврядування. Крім того, сам факт існування такого міністерства свідчить про обмеження прав територій на вирішення власних питань. Якщо регіони бажають мати більшу самостійність, то таке міністерство має бути розформованим, а його компетенція (функції) - передані місцевим громадам.

7) Наприклад, щодо Міністерства промислової політики України. Таке міністерство підлягає розформуванню, оскільки його функції поглинаються міністерством бюджетування, промисловості та торгівлі (міністерством економіки). Крім того, сам факт існування такого міністерства свідчить про намагання порушити норми СОТ у частині надання промислових субсидій, або про концентрацію промислової власності.

8) Наприклад, щодо Міністерства фінансів України. Таке міністерство має підібрати під себе податкову та митну служби. Це важливо з двох точок зору: по-перше, податкова та митна служби мають бути демілітаризованими. Ну не може на перевірку приходити аудитор з автоматом. По-друге, контроль за доходами і витратами має бути зосереджений в одних руках. У результаті будуть гармонізовані бюджетна й податкова політики, а ризики невиконання бюджету чи незбалансованості Пенсійного фонду України або інших соціальних фондів - будуть зменшені.

9) Наприклад, щодо тимчасового міністерства з питань асоціації України до Європейського союзу. Таке міністерство є координатором дій інших міністерств із питань адаптації норм законодавчих актів України до норм Угоди про Асоціацію України з Європейським Союзом.

Є низка інших міністерств, які не впливають прямо на економічне здоров'я України.

Отже, щонайменше, 5 міністерств можна безболісно скоротити. На цьому зекономити на грошах платників податків зо дві-зо три сотні мільйонів. Подивимось.

Отож, ми обиратимемо уряд, достойний України. Якщо знову більшість його членів буде з числа політиків, то отримаємо дежавю помаранчевого Майдану.

Я мрію, щоб Мінфін очолив Іван Сікора, глибокий бюджетний аналітик, а допомагав йому - Фудашкін, який у курсі кожної коми в податках. Іншим заступником - опонентом, припустімо, став би харківський Кірш.

Я мрію, щоб Мінекономіки очолив Пасхавер, який макроекономіку не тільки знає, а й відчуває. А його опонентом та заступником став би Шумило, геніальний макроекономіст. Або навпаки.

Я мрію, щоб якість життя селян піднімала чесна і обізнана людина. Але щоб вона спиралася на помічників - технократів із аграрної науки, не заплямованих політикою.

Я мрію. Як, власне, всі ми. Не дай Боже розчаруватися ще раз.

P.S. На виборах я клявся виборцям, що захищатиму їхні інтереси. Тому у жодні крісла наразі всідатися не збираюсь.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі