Справедливість полягає в тому,
щоб воздати кожному своє
Цицерон
Торік, відрекомендовуючи нового губернатора, Президент України, всупереч переможним реляціям місцевої влади, різкувато висловився про незадовільний рівень інвестицій у Дніпропетровську область. Леонід Кучма знав, про що говорив, оскільки щорічні інвестиційні вливання в область не дотягували й до 300 млн. дол. Та й то спрямовувалися вони переважно у великі промислові об’єкти.
Утім, за кілька останніх років на території Дніпропетровська отримали прописку відомі велетні торгівлі та громадського харчування на кшталт «Білли», «Кеш енд Керрі», «Макдональдс», бутики престижних іноземних фірм. Останнім часом інвестиційний бум на торговельно-громадськохарчувальній ниві пішов на спад, зате увагу групи нечисленних інвесторів привернула індустрія розваг, центри краси і здоров’я. Цілком логічно, що такі заклади мають міститися у престижних, бодай відносно екологічно чистих зонах міста, якими є парки та сквери мегаполісу. Ось саме тут на інвесторів, котрі задовольнили численні вимоги місцевої влади, чекають неприємні сюрпризи.
За великим рахунком, десяток дніпропетровських парків, за поодинокими винятками, останніми роками стали не зоною відпочинку городян, а кримінальним заповідником, де в темний час доби краще не з’являтися. Хіба що вигуляти службового барбоса, який принаймні захистить не гірше за охоронця правопорядку.
Так, через недостатнє фінансування дитячий сквер імені юного героя-партизана Володі Дубиніна в центральній частині Дніпропетровська за останні десять років перетворився на туалет для четвероногих друзів людства. Що, взагалі-то, влаштовувало певну частину мешканців кількох «хрущовок» та багатоповерхівок, які оперізують парк. Саме їхнє неприйняття змін стало каменем спотикання на шляху перетворення «убитого» скверу на сучасний об’єкт відпочинку.
Потішно, але й місцева влада міста виставила кілька років тому такі редути перепон на шляху капіталовкладень у реконструкцію парків та скверів, що інший інвестор, грубо кажучи, просто «звалив» би. Судіть самі. Наприкінці травня 2001 (!) року підприємство з іноземними інвестиціями «Прудхом Лімітед», яке зареєстроване в Дніпропетровську й чесно «відстібає» податки в казну міста, звернулося в мерію з ідеєю перетворити занедбаний сквер. Через місяць ГоловАПУ видало висновок лише про попереднє узгодження на розміщення в означеному об’єкті культурно-розважального центру (КРЦ). Через рік, у липні 2002 року, влада затвердила архітектурно-планувальне завдання на будівництво центру. Минуло ще 14 місяців, і «Зеленбуд» у парі з Головним управлінням екології і природних ресурсів Дніпропетровської області видав «Прудхом Лімітед» ордер на знесення зелених насаджень: 33 дерева та два кущі.
Натомість міська влада зажадала виконання низки вимог. Для початку в терміновому порядку висадити замість зрубаних дерев саджанці цінних декоративних порід і впорядкувати прилеглу територію. Благоустрій, крім загальноприйнятого, передбачає очищення зливового струмка, прокладку нової теплотраси для прилеглих житлових будинків і заміну трьохсот п’ятдесяти метрів водогінних і каналізаційних труб. Крім того, інвестори повинні реконструювати трансформаторну підстанцію і збільшити її потужність, оскільки населенню дошкуляють систематичні відключення електроенергії. Перелічені вище пункти «задоволення» з благоустрою території навколо об’єкту обійдуться інвестору приблизно в півмільйона гривень.
Примітно, що будівництво культурно-розважального центру передбачено на третьому, останньому етапі. Спочатку інвестори планують створити зони сімейного відпочинку, включно з дитячим майданчиком, на якому розмістяться ігровий комплекс, карусель, гойдалки та інші забави для підростаючого покоління. Наступний етап — заміна покриття на всіх доріжках та алеях парку, тотальне освітлення і створення зон відпочинку з альтанками, парковими шахами й настільними іграми. І, нарешті, спортивний культурно-розважальний центр із залом для боулінгу на десять доріжок, більярдом, дитячі ігрові симулятори (саме так називають сьогодні просунуту розважалівку тінейджерів), ресторан, кафе, невеликий кінотеатр і комп’ютерний зал. Що істотно — КРЦ та інші розважальні програми парку розраховані на людей зі статком нижчим від середнього. До речі, у боулінг-клубі планується створити дитячі групи, в яких за символічну плату дітей навчатимуть мистецтва влучно кидати кулі. Це тим паче актуально, що боулінг включено з 2008 року до програми Олімпійських ігор.
Є ще один вельми важливий момент. Дніпропетровську, як відомо, здавна загрожують численні зсуви. Тому спорудження будинку КРЦ, відповідно до проекту, здійснюватиметься за безпальовими технологіями. Фундаментом центру буде монолітна залізобетонна плита. Крім того, спеціальна конструкція не дозволить розростатися зсувним схилам.
Перелічені вище вагомі в матеріальному плані вимоги місцевої влади до інвесторів можна зрозуміти, оскільки місто вже неодноразово обпікалося широко розрекламованими проектами, які насправді виявлялися лише прожектами. Водночас висунуті умови, суб’єктивізм і бюрократичні зволікання не повинні відлякувати тих, хто хоче й може вкладати кошти в розвиток регіону.
ПІІ «Прудхом Лімітед», зважаючи на все, не зверне з наміченого шляху. Якщо все станеться, як замислили інвестори, наприкінці 2007 року жителі Дніпропетровська отримають сучасну впорядковану зону відпочинку.