Два провідних українських виробники програмного забезпечення — корпорація «Квазар-Мікро» та компанія Telesens Ukraine, об’єдналися. Перед новою компанією КМТС поставлено завдання: 2003 року ввійти в трійку найбільших національних виробників програмного забезпечення.
Сьогодні в Україні працює 23 тис. дипломованих програмістів, кваліфікацію яких підтверджено міжнародними сертифікатами.
Віце-президент «Квазар-Мікро» Максим Агєєв так оцінює ситуацію на ринку програмного забезпечення:
— Річне зростання національної галузі інформаційних технологій — 35 відсотків. Це видається більш ніж оптимістичним на тлі повальної рецесії, що охопила США й Західну Європу. Наша країна сьогодні на тому етапі розвитку, коли не існує альтернативи розвитку інформаційних і комунікаційних технологій, їх якнайшвидшому впровадженню в усі сфери життя та діяльності. Останні півтора року відзначаються значним зростанням попиту на сучасні інформаційні системи й різноманітні IT-послуги в корпоративному сегменті — з боку великих промислових підприємств, фінансових інститутів, органів державної влади та управління. Український корпоративний сектор виходить на абсолютно новий виток свого розвитку — від питань елементарної комп’ютеризації переходить до значно складніших завдань забезпечення ефективного обміну інформацією, обробки та збереження нагромаджених даних. Україна входить у трійку країн із найвищим рівнем поширеності комп’ютерного піратства, понад 800 компаній виготовляють або адаптують існуюче ПЗ до реальних бізнес-завдань.
Торік ринок ПЗ становив лише 40 млн. доларів, що було мізерною сумою навіть на тлі дуже скромних IT-бюджетів, які витрачаються в нашій країні. 2002 року прогнозується 50-відсоткове зростання цього ринку — до 65 млн. доларів. (Усе це стосується тільки програмного забезпечення, що створюється і продається всередині країни. За даними Української асоціації виробників програмного забезпечення (УАВПЗ), ринок офшорного програмування принаймні не поступається ринку ПЗ, створюваного для внутрішніх потреб.) А вже 2005 року обсяг національного ринку програмного забезпечення впритул наблизиться до позначки 1 млрд. гривень! Результати дослідження свідчать, що сьогодні український ринок ПЗ на порозі вибухового, експоненційного розвитку. У цьому плані створення компанії КМТС дозволить уже сьогодні цілеспрямовано інвестувати кошти в розвиток національної індустрії програмного забезпечення, закласти підвалини майбутнього успіху. Компанія КМТС покликана зайняти величезну незаповнену нішу виробника ділового ПЗ, розроблюваного в рамках складних проектів корпоративного й загальнонаціонального рівня.
За десять років свого незалежного існування українські інформаційні технології залучили понад чверть усіх прямих іноземних інвестицій. За даними УАВПЗ, на січень 2002 року в нашій країні існувало понад 800 компаній (юридичних осіб, суб’єктів підприємницької діяльності, що є роботодавцями), пов’язаних із розробкою, виробництвом та розповсюдженням програмних продуктів і баз даних, а також пов’язаних зі створенням інфраструктурних умов для їх існування й розвитку. Додатково до цього — понад тисячу тимчасових трудових колективів (від 2 до 80 чоловік) та окремих професіоналів, що надають послуги як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку без утворення юридичної особи і/або реєстрації інших форм підприємницької діяльності. Ще одна значна група фахівців виготовляє програмне забезпечення для власного використання в секторах як приватної, так і державної форм власності підприємств.
За оцінками фахівців і за даними Міністерства статистики, загальна кількість комп’ютерів в Україні на початок нинішнього року — у межах 1 млн. 400 тис. При цьому значна частина або в несправному стані, або морально застаріла. Щороку в Україні продається 180 — 200 тис. комп’ютерів. Отже, можна прогнозувати, що на кінець 2002 року парк комп’ютерної техніки зросте до 1 млн. 600 тис. комп’ютерів.
Можна говорити про 10 — 15 тисяч випускників вузів України на рік, які вивчали інформатику, обов’язковий розділ якої — опанування найпростішими мовами програмування. Точних даних про фахівців, які поглиблено вивчають мови й методи програмування, немає, але на початок року їх було орієнтовно 2200 чоловік. В Індії щороку випускається понад 75000 фахівців із вищою освітою у галузі інформаційних технологій і близько мільйона чоловік із початковими знаннями комп’ютерної техніки та програмування. Таким чином, кількісний рівень підготовки кадрів у цьому напрямі в Україні можна вважати незадовільним.
Експертні оцінки зводяться до показника в 40—60 тис. чоловік у 2002 році, потенційно спроможних (за умови відновлення навичок, перекваліфікування й підвищення кваліфікації) займатися програмуванням. При цьому вибіркове опитування керівників програмістських компаній і непрямий аналіз сформували цифру 5000—6000 чоловік, для яких програмування є основною діяльністю. Вони працюють у відносно великих компаніях і в безлічі тимчасових трудових колективів, що нараховують від 2 до 80 чоловік. За умови реалізації державних програм і приватних ініціатив, спрямованих на приведення всього потенціалу (40 — 60 тисяч чоловік) в активний стан, можна говорити про задовільний стан трудових ресурсів. Але сьогоднішній стан незадовільний.
Показники попиту, сформовані на основі аналізу оголошень про відкриті вакансії, становлять, за середньою заробітною платою працівників програмістських фахів, за даними на початок року, 570 доларів на місяць. Зростання, порівняно з 2000 роком, становить 211 відсотків. Проте фахівці стверджують, що діапазон реально виплачуваних заробітних плат перебуває в межах 130—2000 доларів на місяць. Рівень оплати праці однакових за кваліфікацією фахівців в Україні й розвинених країнах різниться більш як у 6—14 разів.
Загальна смуга пропускання українських каналів передачі даних в Інтернет — на рівні 190—215 Mбіт/с. Для порівняння: в Індії ця величина становить порядку 550 Mбіт/с. Таким чином, обсяги зовнішніх каналів можна вважати сприятливими для розвитку галузі програмного забезпечення. Водночас потребує підвищення якість цих каналів і розвиток української регіональної комунікаційної інфраструктури.
Українська економіка стоїть на порозі чергового етапу свого розвитку, який супроводжуватиметься бурхливим зростанням ринку ICT. Можна сподіватися, що компанія КМТС запропонує українському ринку нові стандарти якості у сфері високих бізнес-технологій.