Випробування нової гіперзвукової ракети в Китаї загострили глобальну гонку озброєнь — FT

Поділитися
Випробування нової гіперзвукової ракети в Китаї загострили глобальну гонку озброєнь — FT © Pixabay
Такі «перегони» можуть змінити світовий баланс сил.

Повідомлення про те, що Китай випробував нову гіперзвукову ракету з ядерною боєголовкою викликали тривогу у США. Це означає, що Пекін прогресує швидше у військовому плані, ніж очікувалося, пише Financial Times.

Зокрема, одне випробування, проведене 27 липня, неабияк стривожило уряд США. Китай запустив ракету Long March, яка використовувала систему, що дозволила їй рухатися зі швидкістю в п'ять або більше разів вищою від швидкості звуку.

Невідомий елемент у випробуванні спонукав американських вчених запідозрити, що Пекін, можливо, досяг нового рівня військового потенціалу. Це може означати, що Китай все більше прогресує в розробці зброї, яка може змінити глобальний баланс сил.

Під час холодної війни Радянський Союз розробив «орбітальну систему бомбардування», яка могла виводити ядерну зброю на орбіту «за меншою траєкторією», ніж традиційна балістична ракета з «фіксованою траєкторією».

Москва назвала її «системою дробового орбітального бомбардування» або FOBS, вона була розроблена для ухилення від систем протиракетної оборони.

Тим не менш, китайська версія системи має деякі модифікації: швидкість і здатність маневрувати, наближаючись до цілі, значно ускладнюють перехоплення ракети. Вона відрізняється від гіперзвукових крилатих ракет, які оснащені високошвидкісними двигунами, що під час польоту використовують кисень атмосфери — так звані повітряно-дихальні двигуни.

США, Росія та Китай лідирують у розробці гіперзвукової зброї. Але примітно, що тільки Китай і Росія розробляють ядерні планери.

Інші країни, включаючи Велику Британію, Францію, Австралію, Індію, Японію та Північну Корею, також працюють над новими військовими технологіями. Тим часом Іран, Ізраїль та Південна Корея провели фундаментальні дослідження, згідно з нещодавнім звітом дослідницької служби Конгресу США.

Фінансування на розробку гіперзвукової зброї в США зросло за останні роки, частково через те, що Росія та Китай «активізувалися» у цій сфері. Нещодавно Москва заявила, що вперше здійснила тестовий запуск гіперзвукової ракети з підводного човна.

Бюджетний запит Пентагону на гіперзвукові дослідження в 2022 році становить 3,8 мільярда доларів — у порівнянні з його запитом на 3,2 мільярди доларів на 2021 рік. Агентство протиракетної оборони США додатково запросило 247,9 мільйона доларів на захист від гіперзвукової зброї.

Багато найбільших світових оборонних компаній, включаючи американські Lockheed Martin, Northrop Grumman і Raytheon, а також британську BAE Systems, інвестують у дослідження гіперзвукової зброї і співпрацюють з урядами країн.

Чому Китаю потрібна ця технологія?

Дробові орбітальні бомбардувальні системи можуть уникнути американських систем раннього попередження. Вони також можуть літати над Південним полюсом, що виводить їх поза зону досяжності ракет-перехоплювачів Пентагону, які базуються на Алясці.

Деякі експерти намагаються з’ясувати, навіщо Китаю розвивати цю спроможність, оскільки протиракетна оборона США створена для стримування таких держав, як Північна Корея і мають відносно невеликий ракетний потенціал великої дальності, а також не призначені для подолання великих атак з таких країн, як Китай.

Девід Райт з Массачусетського технологічного інституту сказав, що Китай розуміє, що може подолати протиракетну оборону США, але Пекін, можливо, хоче переконати американських чиновників, що у нього є інші способи для нападу.

«Інший аргумент полягає в тому, що вони не хочуть бути спійманими в майбутньому», – сказав Райт, маючи на увазі те, що США продовжують розвивати свої системи протиракетної оборони.

Джошуа Поллок з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері сказав, що Китай, ймовірно, розмірковує про те, як протистояти системам протиракетної оборони на базі моря, які США розмістили на кораблях Aegis, що розгорнуті в західній частині Тихого океану.

Що це означає для балансу військових сил між США та Китаєм?

Американський адмірал Чарльз Річард, який курує ядерні сили США, сказав, що Китай тепер може «реалізувати будь-яку можливу стратегію використання ядерної зброї».

«Ми повинні бути відкритими до того факту, що Китай також здатний до технологічних інновацій», – сказав експерт.

Деякі експерти порівнюють інвестиційний потік у гіперзвукові дослідження з гонкою озброєнь, оскільки країни прагнуть відповідати військовим можливостям одна одної.

«Але в той час, як США витрачали великі гроші на дослідження цієї зброї, їхня роль не була зрозуміла. Міністерство оборони США не сформулювало чіткої ролі щодо того, яку місію вона збирається виконувати. Це велике відкрите питання зі сторони США: чи дійсно Америка створює таку зброю лише тому, що Росія та Китай займаються розробкою таких технологій», - сказав Камерон Трейсі з Центру міжнародної безпеки та співробітництва в Стенфорді.

У Китаї «оновили» інформацію щодо запуску нової гіперзвукової ракети, здатної нести ядерний заряд. За словами представника МЗС Китаю Чжао Ліцзяня, у серпні випробовувалась не новітня зброя, а космічний корабель.

Раніше газета Financial Times опублікувала матеріал, в якому розповіла про сучасну гіперзвукову зброю Китаю. За словами інформованих співрозмовників журналістів, у серпні Пекін запустив нову ракету, здатну «облетіти Землю, нести ядерний заряд» і при цьому залишатися «невидимою» для американської протиракетної оборони.

Ракета нібито не змогла вразити ціль, промахнувшись на 32 кілометри, але продемонструвала перевагу КНР у цій сфері.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі