Отримали науковий ступінь? Маєте двадцять років досвіду у своїй галузі? Готові кинути все, щоб відповісти на робочі електронні листи? Чудово! Тоді ви можете отримати «роботу початкового рівня» із низькою заробітною платою. Але вам потрібно буде провести мільйон співбесід та написати безліч «листів подяки», щоб, звичайно, мати шанс отримати посаду. Це дещо перебільшене відображення того, як виглядав ринок праці протягом тривалого часу, але зараз все починає змінюватися. Дефіцит робочої сили вже спричиняє проблеми у багатих країнах Заходу, пише The Guardian.
Заробітна плата десятиліттями була в стагнації. Компанії вимагали більше, а пропонували менше: надмірна влада була зосереджена в руках роботодавців. Зараз, принаймні в США, баланс сил на ринку праці починає змінюватися: люди звільняються з роботи в рекордній кількості.
У квітні майже 4 мільйони американців покинули роботу: найвищі показники з моменту початку урядового обліку обороту робочої сили у грудні 2000 року. Тим часом у Великій Британії багато людей серйозно замислюються про звільнення - опитування показало, що 38% працівників планують змінити місце роботи наступного року.
Причини таких тенденцій різні. Деякі добре оплачувані працівники залишають роботу, оскільки пандемія змінила їхні пріоритети або тому, що вони відчувають емоційне вигорання. Інші ж звільняються, оскільки державні пільги, запроваджені під час пандемії, дозволяють їм не ризикувати своїм здоров'ям на нестабільній роботі, щоб вижити.
Якою б не була мотивація, результат однаковий: нестача робочої сили спричиняє проблеми. American Airlines нещодавно скасувала сотні рейсів, частково через нестачу робочої сили. Ресторани по обидва боки Атлантики намагаються знайти достатньо працівників, щоб відкритися після локдаунів.
Можливо, один зі способів подолати дефіцит робочої сили - це платити людям більше і краще ставитись до них. Кілька перспективних роботодавців випробовують цю «стратегію». Однак здебільшого компанії вимагають підтримки саме від уряду, який повинен створити умови, що повернуть їм робітників. Наприклад, велика лобістська група США намагається тиснути на уряд, закликаючи владу припинити виплачувати допомогу по безробіттю.
У світі, який популяризує продуктивність, звільнення з роботи традиційно означає поганий результат. Але пандемія чітко дала зрозуміти, що нинішня модель ринку праці вже не ефективна, і робота не завжди визначає суть особистості. Лобістські групи могли б змусити людей повернутися на роботу, але їм важче буде змінити думки людей, резюмує видання.
Коли багаті країни почали послаблювати карантинні обмеження, вони зіштовхнулися з економічною загадкою. Бізнес висловлює гучні занепокоєння з приводу нестачі робочої сили, навіть попри те, що унаслідок пандемії коронавірусу мільйони людей залишаються без роботи.
В Америці сплеск витрат створює нові вакансії, але населення не поспішає заповнювати новостворені робочі місця. Кількість вакансій наразі перевищує 8 мільйонів.
Нестача працівників стає дедалі більшою проблемою. Британські паби, які відчинили свої двері після локдауну, шукають працівників. В Австралії кількість незаповнених вакансій на 40% перевищує рівень до пандемії. Європа повільніше виходила зі свого карантинного блокування, але навіть там незаповнені вакансії від Швейцарії до Німеччини перевищують допандемічний рівень.