Швеція розкритикувала Китай за відмову в повному доступі до судна, підозрюваного в пошкодженні кабелів у Балтійському морі

Поділитися
Швеція розкритикувала Китай за відмову в повному доступі до судна, підозрюваного в пошкодженні кабелів у Балтійському морі © EPA/ MIKKEL BERG PEDERSEN
Шведському прокурору не дозволили піднятися на борт судна.

Швеція розкритикувала Китай за відмову допустити головного слідчого північної країни на борт китайського судна, підозрюваного в розриві двох кабелів у Балтійському морі, повідомляє FT.

У суботу, 21 грудня, судно Yi Peng 3 відплило від причалу в міжнародних водах між Данією та Швецією і, схоже, зараз прямує до Єгипту після того, як китайські слідчі піднялися на борт у четвер, 19 грудня.

Китайська команда дозволила представникам Швеції, Німеччини, Фінляндії та Данії піднятися на борт як спостерігачам, але не дозволила доступ шведському прокурору Генріку Седерману, згідно з заявою Стокгольма.

“Це те, до чого уряд за своєю природою ставиться серйозно. Примітно, що судно відходить без надання прокурору можливості оглянути його і допитати екіпаж у межах шведського кримінального розслідування”, - заявила міністр закордонних справ Швеції Марія Мальмер Стенергард у коментарі Financial Times.

Уряд Швеції чинив тиск на китайську владу, щоб суховантаж перемістився з міжнародних вод до шведської території, що дозволило б провести повне розслідування розриву двох підводних волоконно-оптичних кабелів минулого місяця.

Джерела FT кажуть, що після того, як слідчі побували на борту судна в четвер, лишилося мало сумнівів у причетності Yi Peng 3 до інциденту.

“Небажання Китаю співпрацювати в розслідуванні підводного інциденту в Балтійському морі не повинно стати прецедентом у Європі або деінде”, - заявив міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс.

Міністерство закордонних справ Китаю поки не відповіло на запит FT про коментар.

Yi Peng 3 належить компанії Ningbo Yipeng Shipping, яка володіє лише одним судном і базується поблизу східнокитайського портового міста Нінбо. Представник Ningbo Yipeng заявляв FT у листопаді, що “уряд попросив компанію співпрацювати зі слідством”, але не відповів на подальші запитання.

Серед країн існують розбіжності щодо інциденту з розривом кабелів. Деякі люди, близькі до розслідування, висловили думку, що погане управління судном могло призвести до того, що якір Yi Peng 3 тягнувся по дну в Балтійському морі.

Водночас представники урядів інших країн у приватних розмовах заявляли, що підозрюють Росію в причетності до пошкодження кабелів, припускаючи, що РФ, можливо, заплатила гроші екіпажу судна.

Розрив двох кабелів у листопаді — це другий за понад рік випадок, коли китайське судно пошкодило інфраструктуру в Балтійському морі. Китайський контейнеровоз Newnew Polar Bear пошкодив газопровід у жовтні 2023 року, протягнувши свій якір по дну Балтійського моря під час шторму. Тоді чиновники повільно відреагували на інцидент, дозволивши судну Newnew Polar Bear покинути регіон — такої помилки слідчі спробували уникнути вже у випадку з Yi Peng 3.

Деякі скандинавські та балтійські офіційні особи скептично ставляться до можливості того, що подібні інциденти за відносно короткий проміжок часу — випадковість.  

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі