Перш ніж Анкара схвалить кандидатуру прем'єр-міністра Нідерландів Марка Рютте на посаду наступного голови НАТО, Туреччина хоче отримати від нього — або будь-якого іншого кандидата — запевнення у тому, що він не ставитиметься більш лояльно до членів Альянсу з Європейського Союзу, і особливо, що він не піддасться тиску з боку країн-членів ЄС Греції і Кіпру. Обидві країни залишаються в суперечці з Анкарою через тривалі територіальні конфлікти. Про це пише Bloomberg із посиланням на анонімні поінформовані джерела.
За словами співрозмовників видання, Туреччина також хоче, щоб Рютте дозволив Анкарі приєднатися до партнерства НАТО з ЄС і гарантував, що між союзниками по НАТО не буде обмежень на експорт оборонної продукції.
Керівництво країни в принципі прихильно ставиться до того, щоб Рютте зайняв місце Генерального секретаря Єнса Столтенберга, який йде у відставку, говорять джерела, хоча Нідерланди залишаються однією з кількох країн, які ще не дали приватної згоди на його кандидатуру.
Протягом останніх тижнів голландський прем'єр вийшов на перше місце серед претендентів на керівництво Організацією Північноатлантичного договору, і жодна країна не наклала на його кандидатуру прямого вето.
У липні уряд Нідерландів зняв обмеження на продаж зброї Туреччині: більш ніж через три роки після того, як він ввів їх після військового вторгнення Анкари на північ Сирії. Це рішення було прийняте після того, як Туреччина погодилася підтримати заявку Швеції на вступ до НАТО.
За словами джерел, Туреччина ще не передала Рютте свій список прохань. Нідерландський лідер і президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган пом'якшили свої відносини і відновили зв'язки після того, як між двома країнами спалахнула напруженість у 2017 році.
Термін повноважень Столтенберга закінчується в жовтні, і рішення про його заміну має бути прийняте одноголосно всіма членами НАТО, яких наразі налічується 31. Країни, які підтримують кандидатуру Рютте на посаду голови НАТО, працюють за лаштунками, щоб переконатися, що перегони завершаться протягом наступних кількох місяців, розповіли Bloomberg поінформовані джерела.
Рютте завершує 13-річний термін перебування на посаді прем'єр-міністра Нідерландів після того, як у липні його уряд розпався. Він залишається на посаді в якості тимчасового виконувача обов'язків, поки ультраправий політик Герт Вілдерс, який здобув несподівану перемогу на листопадових виборах, веде переговори про створення коаліції, яка і обере заміну Рютте.
Незважаючи на широку підтримку з боку великих країн НАТО, в тому числі Франції та Німеччини, посли країн-членів Альянсу досі офіційно не підтримали кандидатуру Рютте. Деякі країни зі східного флангу Альянсу зволікали з рішенням на тлі наполягань на більшому представництві регіону на вищих організаційних посадах.
Хоча прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас і міністр закордонних справ Латвії Крішьяніс Карінс висловили зацікавленість у цій посаді минулого року, їхні країни офіційно не висунули своїх кандидатур.