Марк Рютте є фаворитом на пост Генсека НАТО — Bloomberg

Поділитися
Марк Рютте є фаворитом на пост Генсека НАТО — Bloomberg
Союзники прагнуть домовитися про наступника Єнса Столтенберга до липня.

Прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте є фаворитом на посаду Генерального секретаря НАТО, затьмаривши інших кандидатів, у тому числі прем’єр-міністерку Естонії Каю Каллас, пише Bloomberg.

Незважаючи на те, що до перегонів може приєднатися більше кандидатів, кандидатура 56-річного Рютте схвалена вже багатьма союзниками.

Рютте завершує 13-річне перебування на посаді прем'єр-міністра Нідерландів. Після розвалу уряду в липні через внутрішню боротьбу за міграційну політику, він заявив, що виконуватиме обов’язки до обрання нового кабінету.

За даними джерела видання, уряди Нідерландів і США обговорили шанси Рютте очолити Альянс приблизно в той час, коли він минулого місяця заявив, що готовий боротись за посаду. Рютте, однак, не контактував безпосередньо зі своїми американськими колегами.

Роль генерального секретаря НАТО й надалі залишатиметься критичною, оскільки війна Росії з Україною затягнеться на роки. Главі НАТО потрібно буде уникнути ширшої ескалації між Альянсом і Росією, а також заохотити союзників надавати Україні військову та фінансову підтримку.

Рішення про схвалення кандидатури на пост Генерального секретря НАТО має бути прийняте одностайно усіма членами Організації Північноатлантичного договору, однак точка зору США, які очолюють військовий внесок в альянс, завжди має більшу вагу.

Інше джерело повідомило, що США вже двічі зверталися до Рютте з пропозицією обійняти посаду. Минулого разу він відмовився, оскільки не очікував, що його кабінет так швидко розвалиться.

Нідерландський лідер стикається з конкуренцією з боку балтійських кандидатів, зокрема Каї Каллас та міністра закордонних справ Латвії та екс-прем’єр-міністра Кріш’яніса Карінса, які нещодавно заявили, що готові поборотись за цей пост.

Союзники по НАТО воліли розглянути кандидатів з інших регіонів і з іншими профілями, ніж попередні генеральні секретарі, які були скандинавами чи голландцями. Однак і Карінс, і Каллас можуть зіткнутися з проблемами, враховуючи, що балтійські країни вважаються занадто агресивними щодо Москви для того, аби очолити Альянс.

Однак час ще є, тож можуть з’явитися нові претенденти на пост Генсека.

Керуючи Альянсом упродовж десяти років у бурхливі періоди, включаючи вторгнення Росії в Україну та вихід союзників з Афганістану, Столтенберг має намір піти у відставку під час 75-річчя альянсу, яке відзначатиметься на саміті лідерів у Вашингтоні наступного літа.

Мета полягає в тому, щоб оголосити його наступника до саміту, а в ідеалі — за кілька місяців до цього, щоб ця посада не стала предметом торгу за найвищі посади під час виборів до Європейського Союзу в червні.

Офіційна підтримка США зміцнить позицію Рютте. Його уряд посилив зв’язки між США та Нідерландами, піддавшись тиску з боку Вашингтона, та обмежив торгівлю з Пекіном. Минулого літа Гаага оголосила про плани заборонити компанії ASML, виробнику передових чіпових механізмів, доставляти деякі зі своїх літографічних машин до Китаю.

Нідерландський лідер також може бути краще за інших кандидатів готовий мати справу з Дональдом Трампом, якщо той виграє вибори в США наступного року. Вважається, що Рютте мав непогані зв’язки з колишнім президентом, який погрожує вивести США із військового альянсу.

Окрім США, голландський лідер, ймовірно, також заручиться підтримкою таких країн, як Угорщина та Туреччина, де він підтримував добрі стосунки за зачиненими дверима, вважає один із спврозмовників видання. Союзники зі східного флангу також можуть підтримати Рютте в світлі потужної підтримки Нідерландами зусиль України протистояти вторгненню Росії.

Під керівництвом Рютте Нідерланди надіслали Україні важливі системи протиповітряної оборони та ведуть навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Іншим важливим фактором є те, чи досягла, або наближається країна-кандидат до мети витрачати щонайменше 2% ВВП на оборону. Хоча Нідерланди ще не досягли цього показника — за оцінками, витрати цього року становлять 1,7% ВВП — однак фінансування постійно зростає. Естонія та Латвія, навпаки, роками перевищували цільовий показник.

Ясно одне: після чотирьох продовжень терміну Столтенберг не залишиться на посаді. 

 
 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі