Хто очолить НАТО замість Столтенберга: Reuters про "тіньову боротьбу" Альянсу

Поділитися
Хто очолить НАТО замість Столтенберга: Reuters про Видання присвячує особливу увагу главі уряду Данії Метте Фредеріксен © COP26 / Flickr
Той, хто стане керівником Альянсу, зробить це в критичний момент, зіткнувшись із подвійним викликом — утримувати союзників у підтримці України, одночасно захищаючись від будь-якої ескалації, яка втягне НАТО безпосередньо у війну з Росією.

Гонка за посаду наступного керівника НАТО розпалюється. Але це гонка здебільшого в темряві, без яких-небудь ознак щодо переможця. Єнс Столтенберг, генеральний секретар Північноатлантичного альянсу (представник Норвегії), має піти у відставку наприкінці вересня після дев’яти років перебування на посаді. Багато членів Альянсу хотіли б, щоб його наступника визначили на саміті НАТО в Литві в середині липня або навіть раніше, пише Reuters.

Це означає, що в 31 країни НАТО, від США до Фінляндії та Туреччини, немає багато часу для досягнення консенсусу, необхідного для обрання нового лідера. Вони також можуть попросити Столтенберга продовжити свій термін вчетверте.

Той, хто стане керівником, зробить це в критичний момент, зіткнувшись із подвійним викликом — утримувати союзників разом у підтримці України, одночасно захищаючись від будь-якої ескалації, яка втягне НАТО безпосередньо у війну з Росією.

Британський міністр оборони Бен Воллес минулого тижня заявив, що він хотів би отримати цю посаду. Але, оскільки деякі уряди наполягають на призначенні генсеком НАТО жінки, глава уряду Данії Метте Фредеріксен стає його суперницею.

Непрозорий конкурс на посаду генсека НАТО

 Незважаючи на дуже публічну роль генсека, конкурс є надзвичайно непрозорим, розігрується в основному під час консультацій між лідерами та дипломатами. Ці консультації триватимуть, доки всі члени НАТО не погодяться, що досягнуть консенсусу.

Джеймі Шей, колишній високопоставлений чиновник НАТО, який пропрацював в альянсі 38 років, сказав, що лідери шукатимуть висококваліфікованого політика, комунікатора та дипломата.

«Зберігати альянс разом, постійно тримати всіх на борту, бути на зв’язку з усіма союзниками, щоб переконатися, що ви вирішуєте їхні занепокоєння, є важливою частиною роботи», — сказав Шей, який тепер працює в мозковому центрі Chatham House. 

Воллес vs Фредеріксен

Багато дипломатів вважають Воллеса перспективним кандидатом на посаду, він користується широкою повагою в альянсі.  Багато хто також віддав би перевагу колишньому прем’єр-міністру чи президенту, щоб гарантувати, що бос НАТО матиме політичний вплив на найвищому рівні. Наприклад 64-річний Столтенберг до цієї посади був прем'єр-міністром Норвегії. А деякі, зокрема Франція, хочуть бачити когось із країни Європейського Союзу, сподіваючись на тіснішу співпрацю між НАТО та ЄС.

Фредеріксен відповідає всім перерахованим вище критеріям. Хоча вона каже, що не є кандидаткою, вона також не сказала, що її не цікавить ця робота. Дипломати НАТО кажуть, що за лаштунками її кандидатуру розглядають серйозно.

Ім'я Фредеріксен як претендентки вперше оприлюднили в повідомленні норвезької газети VG минулого місяця, і цього тижня знову був шквал інтересу ЗМІ, коли Білий дім оголосив, що вона відвідає президента США Джо Байдена на початку червня.

«Я не претендую ні на які заяви про роботу», — сказала вона журналістам у Копенгагені в середу, применшуючи припущення про те, що візит може бути рівнозначний співбесіді для роботи в НАТО.

Хоча цю посаду традиційно отримує європеєць, будь-який серйозний кандидат потребує підтримки з боку Вашингтона, домінуючої сили НАТО. Джерело, знайоме з думкою США, повідомило, що адміністрація Байдена ще не визначилась із провідним кандидатом, а серед провідних помічників тривають «жваві дебати». Представник Державного департаменту сказав, що поки що "занадто рано говорити про те, кого підтримають Штати".

Соціал-демократка Фредеріксен, 45 років, стала наймолодшим прем’єр-міністром Данії в 2019 році. Її похвалили за врегулювання кризи в пандемії COVID-19 і вона здобула перемогу на другому терміні минулого року.

Їй доведеться відмовитися від посади глави уряду, якщо вона отримає роботу в НАТО, що, на думку політичних оглядачів, приведе її крихкий уряд до краху.

І кампанія за пост НАТО не буде простою.

Генсеком НАТО має стати представник Східної Європи

Деякі союзники також стверджують, що цю роботу вперше має отримати східноєвропейська країна, особливо тому, що війна Росії в Україні зробила цей регіон ще більш важливим для НАТО.

Якби Фредеріксен отримала цю посаду, вона стала б третім керівником НАТО поспіль із Скандинавії.

Інші претенденти на посаду Генсека НАТО

Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас, президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн з Німеччини та віце-прем’єр-міністр Канади Христя Фріланд також брали участь у дискусіях між дипломатами, судячи х даних в ЗМІ.

Але дипломати кажуть, що для деяких членів НАТО Каллас вважають надто агресивною щодо Росії, Берлін хоче, щоб фон дер Ляєн залишилася в Комісії, а Фріланд стикається з великими труднощами як неєвропейка з країни, яка вважається відстаючою у витратах на оборону.

Інші імена, які часто з’являються, це  прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте та прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес. Але Рютте наполягав, що не хоче цієї посади. І на Санчеса чекають загальні вибори згодом цього року.

Деякі дипломати також підозрюють, що багато обговорюваних кандидатів можуть бути неприйнятними для президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який, як очікується, буде переобраний у неділю та не виявляв жодних сумнівів щодо блокування консенсусу НАТО.

Туреччина разом з Угорщиною стримують членство Швеції в НАТО.

Очевидна нестача кандидатів із широкою підтримкою підвищує ймовірність повторного продовження терміну перебування Столтенберга, можливо, до чергового саміту НАТО у 2024 році.

Столтенберг заявив, що не збирається залишатися довше. Але він не сказав, як би він відповів, якщо його попросили зробити це.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі