Прем'єр-міністр Естонії Кая Каллас заявила, що зацікавлена в тому, аби стати наступним генсеком НАТО. Виступаючи на оборонному саміті POLITICO, Каллас запитали, чи хотіла б вона, щоб її кандидатуру розглядали після того, як чинний генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг залишить посаду. Вона відповіла "так".
Відповідь Каллас і її візит до Вашингтона відбулися на тлі зростання занепокоєння в Європі, особливо серед лідерів балтійських і східноєвропейських країн, таких як Естонія, навколо того, що підтримка України з боку США ризикує послабитися.
Це також відбувається на тлі еволюції ролі НАТО як ключової сили для підтримки України у боротьбі проти російського вторгнення і в той час, коли Альянс намагається демонструвати силу та єдність на тлі нових загроз, таких як зростання впливу Китаю, штучний інтелект та інші виклики.
Каллас висловила переконання, що Україна врешті-решт переможе. Тим часом по обидва боки Атлантики зростає занепокоєння тим, що Україна та РФ наближаються до глухого кута на полі бою.
"Я повністю розумію і вірю, що їх можна перемогти", - сказала Каллас, маючи на увазі російських військових і додала, що “Україна може виграти цю війну".
Каллас відкинула думку про те, що війна зайшла у глухий кут, заявивши, що намагання саме так представити ситуацію грає на користь РФ.
"Це працює на їхню користь. Давайте не потрапляти в цю пастку", - зазначила вона.
Каллас, яка також зустрілася з представниками адміністрації президента США Джо Байдена і законодавцями на Капітолійському пагорбі, підкреслила необхідність американської підтримки для досягнення тривалого миру в регіоні.
"Ми хочемо мати стійкий мир. І, звичайно, ви знаєте, що американська підтримка в цьому є фундаментальною", - заявила Каллас.
За її словами, вона була приємно здивована тим, що "скептично налаштовані" американські політики приділяють цьому більше уваги, ніж вона очікувала.
"У них було багато запитань, і я намагалася відповісти на них. Але мені здається, що ми все ще, знаєте, просуваємо наші ідеї, і я не думаю, що ми дуже далекі один від одного", - сказала Каллас.
Єнс Столтенберг, який очолює НАТО з 2014 року, влітку погодився залишитися на посаді до жовтня 2024 року. Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте також продемонстрував зацікавленість в отриманні посади генсека Альянсу.
Крім того, за даними ЗМІ, прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен є ще одним кандидатом на посаду генсека НАТО, хоча деякі країни Альянсу з обережністю ставляться до призначення третього скандинавського генерального секретаря поспіль після Столтенберга і Андерса Фога Расмуссена.
Франція, з іншого боку, чітко дала зрозуміти, що наступним лідером має бути представник ЄС, виступивши проти таких кандидатів, як віце-прем'єр-міністр Канади Христя Фріланд, яка має українське походження, а також проти колишнього міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса.
Потенційно в списку можливих кандидатів залишається і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.