Фаворит на посаду генсека НАТО зіштовхнувся з критикою — Politico

Поділитися
Фаворит на посаду генсека НАТО зіштовхнувся з критикою — Politico © nss2014.com
Деякі законодавці США не схвалюють кандидатуру Рютте.

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте, термін повноважень якого завершується і якого вважають головним претендентом на посаду нового генсека НАТО, зіштовхнувся з критикою у Вашингтоні з боку законодавців, які звинувачують Нідерланди в недостатніх витратах на оборону за його керівництва. Про це повідомляє Politico.

За словами двох європейських чиновників і дипломата, які говорили на умовах анонімності, Рютте вважається одним із ключових претендентів на посаду генсека у «змаганнях» серед щонайменше трьох осіб.

"Він, безумовно, важковаговик, він дуже хороший кандидат", - сказав посол Польщі в НАТО Томаш Шатковський.

Один із чиновників заявив, що Рютте заручився підтримкою "високопоставлених американських і німецьких чиновників".

Франція, ще одна країна, яка має великий вплив на ключові рішення, також підтримує Рютте, в першу чергу завдяки його приязним стосункам з президентом Еммануелем Макроном, який був одним з перших, хто підтримав прем’єра Нідерландів у його прагненні зайняти найвищу посаду в НАТО.

Проте деякі американські законодавці рішуче виступають проти кандидатури Рютте, оскільки Нідерланди не виконували встановленого НАТО цільового показника витрат на оборону в 2 відсотки від валового внутрішнього продукту.

Це ставить його в невигідне становище порівняно з прем'єр-міністром Естонії Каєю Каллас, яка минулого тижня, перебуваючи у Вашингтоні, продемонструвала зацікавленість у посаді генсека НАТО. Її уряд погодився збільшити оборонні видатки до 3 відсотків ВВП на 2024-2027 роки з 2,85 відсотка цього року. Таллінн також був одним із найбільших прихильників України в питаннях надання зброї.

Слабку підтримку має міністр закордонних справ Латвії Кріш'яніс Каріньш, чия нещодавня заява про те, що він хотів би отримати посаду генсека НАТО, стала несподіванкою навіть для декого в Ризі.

Кандидатури Каллас і Каріньша викликають занепокоєння в деяких західноєвропейських країнах, які все ще оговтуються від жорсткої критики з боку балтійських країн за недостатню підтримку України і страх кинути виклик Росії.

У Білому домі на запитання, чи віддає президент США Джо Байден перевагу Рютте, відповіли стримано.

«Ми не збираємося заглиблюватися у внутрішні дискусії щодо наступного генерального секретаря. Ми з нетерпінням чекаємо на тісну співпрацю з союзниками, щоб визначити генерального секретаря, який зможе очолити Альянс у цей критичний для трансатлантичної безпеки час», - заявила речниця Ради національної безпеки США Едріенн Вотсон.

Сенатор- республіканець Ден Салліван заявив, що Рютте "має бути однозначно дискваліфікований" через витрати його країни на оборону. За його словами, у США існує "глибоке двопартійне розчарування тим, що члени НАТО не виконують своїх зобов'язань".

У 2014 році Нідерланди витратили на оборону лише 1,15 відсотка свого ВВП, в той час як цільовий показник Альянсу становить 2 відсотки. Цього року вони витратять 1,7 відсотка ВВП, погодившись підвищити показник до 2,03 відсотка у 2024 році і 2,01 відсотка у 2025 році.

Напередодні липневого саміту НАТО у Вільнюсі Салліван на чолі двопартійної групи з 35 сенаторів написав Байдену листа, в якому президента США закликали забезпечити виконання країнами НАТО своїх зобов'язань щодо витрат на оборону. Така кількість сенаторів - а це більше третини складу Сенату США, натякає на важливість цього питання для Вашингтона.

Поточні переговори в Конгресі про щорічне оборонне законодавство включають положення Саллівана, яке вимагатиме від Пентагону надавати пріоритет членам НАТО, які досягли 2-відсоткового показника витрат на оборону, при прийнятті рішень про базування, навчання і тренування американських військових.

Дехто в Демократичній партії Байдена також вважає, що настав час жінці бути генсеком Альянсу.

"Я давно вважаю, що настав час союзникам призначити першу жінку генеральним секретарем НАТО", - заявила співголова групи спостерігачів Сенату США щодо НАТО демократ Джин Шахін.

"Водночас дуже важливо, щоб підтримка НАТО залишалась сильною і двопартійною в Сенаті, а для цього наступник на цій важливій посаді має походити з країни, яка виконує зобов'язання щодо 2% видатків на оборону або має надійний план досягнення цієї мети, який був узгоджений усіма членами Альянсу у Вільнюсі", - додала вона.

Оскільки НАТО допомагає координувати зусилля країн Альянсу, спрямовані на допомогу Україні, лунають також заклики до того, щоб наступним генсеком став хтось зі східного флангу.

«Можливо, в якийсь момент для Альянсу також настане час звернути увагу на регіон Східної Європи. Тому я б хотіла в якийсь момент бачити на посаді генерального секретаря представника Східної Європи», - сказала глава місії України при НАТО Наталія Галібаренко в інтерв'ю виданню POLITICO.

Генсек Єнс Столтенберг, який очолює НАТО з 2014 року, влітку погодився залишитися на посаді до жовтня 2024 року. За даними Bloomberg, Рютте є фаворитом на посаду генерального секретаря Альянсу і попри те, що до перегонів може приєднатися більше претендентів, кандидатуру прем’єра Нідерландів підтримують багато союзників.

Крім того, за даними ЗМІ, прем'єр-міністр Данії Метте Фредеріксен є ще одним кандидатом на цю посаду, хоча деякі країни НАТО з обережністю ставляться до призначення третього скандинавського генерального секретаря поспіль після Столтенберга і Андерса Фога Расмуссена. 

Франція, з іншого боку, чітко дала зрозуміти, що наступним лідером Альянсу має бути представник ЄС, виступивши проти таких кандидатів, як віце-прем'єр-міністр Канади Христя Фріланд, яка має українське походження, а також проти колишнього міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса.

Потенційно в списку можливих кандидатів залишається і глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі