Реальне походження COVID-19 залишається загадкою — The Washington Post

Поділитися
Реальне походження COVID-19 залишається загадкою — The Washington Post © The Nation
Більшість дослідників вважають, що необхідно знайти якомога більше точної інформації про раннє поширення COVID-19.

Минуло вже більше року після того в, як у Китаї було зафіксовано перші випадки коронавірусу, але й досі реальне походження COVID-19 залишається загадкою. Експерти ВООЗ провели інспекцію в китайському місті Ухань, де вперше зафіксували COVID-19, але розслідування кардинально не змінило уявлення про походження вірусу. Таким чином, джерело COVID-19 і досі викликає багато питань, пише The Washington Post.

Минулого місяця група дослідників, яка підтримується Всесвітньою організацією охорони здоров’я, вирушила до Китаю, щоб спробувати знайти відповіді. Але їхній візит до Уханя довго відкладався і перебував під великим політичним тиском із різних сторін.

У вівторок дослідники оприлюднили свої попередні висновки на прес-конференції, заявивши, що, швидше за все, вірус перейшов до людей від кажанів через тварину-посередника. Експерти заперечили одну з найпопулярніших альтернативних теорій: що COVID-19 - результат витоку з лабораторії в Ухані.

Але розслідування все ще залишає багато питань, і його висновки навряд чи змінять думку критиків, які заявили, що група ВООЗ була занадто «близька» до китайської влади, а це може завадити проведенню по-справжньому справедливого розслідування. Команда ВООЗ в Ухані відкидає теорію витоку з лабораторії і продовжує полювання на джерело COVID-19.

Яка основна теорія походження вірусу?

Коронавірус у центрі глобальної пандемії відомий під науковою назвою SARS-CoV-2. Перш ніж COVID-19 поширився по всьому світу, найближчим його родичем був вірус, відомий як SARS-CoV RaTG13, що був знайдений у кажанів у печерах китайської провінції Юньнань, на відстані понад 1000 миль від Уханю.

Достеменно про те, як COVID-19 поширився серед людей, невідомо. Але враховуючи відносну відсутність взаємодії людини з кажанами, можливо, вірус перейшов спочатку до однієї або кількох проміжних тварин, де він перетворився на SARS-CoV-2 і отримав можливість поширюватися серед людей. Для багатьох учених це був найбільш вірогідний сценарій.

"COVID-19 схожий на вірус, який ми спостерігаємо серед популяцій диких кажанів, подібні віруси в минулому вже переходили від тварин до людини, тому я не бачу підстав для подальших спекуляцій щодо цього", - мікробіолог з в Единбурзькому університеті Ендрю Рамбо сказав минулого року.

Експерт ВООЗ з безпеки харчових продуктів Пітер Бен Ембарек, який очолює міжнародну групу дослідників, заявив журналістам у вівторок, що "найімовірніше" COVID-19 перейшов до людей через проміжну тварину, але для пошуку виду цієї тварини потрібні додаткові дослідження.

Ембарек також додав, що хоча багато перших підтверджених випадків захворювання COVID-19 були виявлені на ринку морепродуктів, де продавали різноманітних тварин, коронавірус також поширювався і за межами ринку в Ухані, а це може свідчити, що ринок не був першоджерелом спалаху.

Чи міг бути COVID-19 результатом витоку з лабораторії?

Деякі аналітики вказують на наявність великого біологічного дослідницького центру в Ухані - Інституту вірусології і припускають, що COVID-19 міг бути пов'язаний з його роботою.

На початку пандемії були припущення, що вірус міг навіть бути створений людиною як потенційна зброя - ідея, яку швидко відкидають більшість експертів, заявляючи, що немає доказів підтвердження цієї теорії.

Альтернативну ідею про те, що вірус випадково просочився за межі лабораторії внаслідок звичайних досліджень відхилити важче. Повідомлялося, що Інститут вірусології  в Ухані працює над суперечливими експериментами, тамтешні вчені намагаються «штучно» змусити віруси еволюціонувати, щоб краще розуміти природу патогенів.

У січні адміністрація американського президента Дональда Трампа оприлюднила звернення Державного департаменту із закликом до детального вивчення діяльності лабораторії в Ухані.

Китайські чиновники та науковці, пов'язані з лабораторією, відхилили ідею походження вірусу внаслідок витоку, заявивши, що установа не працює над будь-якими близькими родичами SARS-CoV-2. Команда ВООЗ пообіцяла, що розгляне цю ідею та відвідала Інститут вірусології, щоб поговорити з працівниками. А у вівторок Ембарек сказав, що теорія «витоку з лабораторії» дуже малоймовірна і немає сенсу продовжувати її обговорення.

Які ще існують теорії походження COVID-19?

Деякі китайські чиновники наголошували на теорії, що COVID-19 потрапив до Китаю з-за кордону, вказуючи на сліди вірусу, виявлені на заморожених продуктах харчування, що імпортуються до Китаю. Ідея зустріла неоднозначну реакцію експертів, однак більшість зійшлись на думці, що така теорія є малоймовірною.

У вівторок Ембарек і представник китайського центру контролю захворювань Лянг Ванніан заявили, що вірус може передаватися через упаковки заморожених харчових продуктів. Бен Ембарек зазначив, що заморожена їжа продається на ринку морепродуктів в Ухані.

Чому інформація про походження вірусу має важливе значення?

Враховуючи величезну кількість жертв пандемії, більшість дослідників вважають необхідним знайти якомога більше точної інформації про раннє розповсюдження COVID-19, щоб можна було вжити заходів для запобігання початку нової пандемії.

Теорія походження вірусу від кажанів вважається найбільш достовірною, якщо вона підтвердиться, то це може мати глибокий вплив на людську діяльність у майбутньому, таку як землеробство та експлуатація дикої природи. Існує припущення, що проміжною твариною, яка і передала вірус людині, були панголіни – вид, який перебуває під загрозою зникнення.

Сучасне життя людини призвело до зростання кількості захворювань, які можуть переходити від тварин до людей. Яка б теорія походження COVID-19 не була підтверджена, це матиме серйозні наслідки для наукових досліджень та міжнародної торгівлі, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі