The Economist прогнозує, до чого призведе запровадження паспортів вакцинації від коронавірусу

Поділитися
Запровадження паспортів вакцинації може спровокувати серйозний суспільний розкол.

«Вакцинні перегони» проти COVID-19 у розпалі. У багатьох країнах вже розпочалися кампанії масової вакцинації. Песимістичні прогнози говорять про те, що пандемія не закінчиться, доки кожна країна світу не отримає вакцину. Нинішня кількість вакцинованих не є великою часткою, враховуючи те, що загальна кількість населення планети складає більше семи мільярдів людей, але початок вакцинації став вагомою причиною дискусії про те, чи слід надавати людям, які вже зробили щеплення, «більше свободи», пише журнал The Economist.

Зокрема, постало питання про те, чи варто надавати людям, які вже вакцинувалися, «більше свободи пересування» і чи слід запроваджувати сертифікати імунізації або паспорти вакцинації. Деякі країни, що залежать від туризму, вже відкриті для людей, які отримали щеплення проти COVID-19. Однак, думки щодо паспортів вакцинації різняться. Дехто вважає, що це швидкий шлях до нормального життя. Інші ж переконані, що таке «маркування людей» лише посилить несправедливість та розкол у суспільстві.

Попри те, що паспорти вакцинації можуть здатися радикальними, вони не позбавлені прецеденту. До 1922 року багато шкіл Америки вимагали, щоб діти отримували щеплення від віспи як умову відвідування навчальних занять. Також майже сто років тому був створений спеціальний міжнародний сертифікат для реєстрації щеплень проти холери, жовтої лихоманки, тифу та віспи. На сьогоднішній день деякі країни вимагають подібних сертифікатів як умову в’їзду.

Британський міністр охорони здоров'я заявив, що ідея вакцинних паспортів його «не приваблює», тоді як прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс підтримує запровадження подібних сертифікатів для подорожі в межах ЄС. Ймовірно, його зацікавленість спричинена залежністю країни від туризму. В Америці президент Джо Байден намагається оцінити всі плюси та мінуси запровадження паспортів вакцинації. Дехто пропонує створювати цифрові варіанти таких паспортів.

Однією з причин обережності є те, що залишається незрозумілим: наразі достеменно невідомо, чи захищають вакцини від поширення коронавірусу безпосередньо. Вони можуть врятувати життя та запобігти важким випадкам перебігу хвороби, однак, навіть вакциновані люди ризикують інфікуватися повторно та передати хворобу іншим. Тим не менше, вакцини, ймовірно, значно зменшать швидкість поширення інфекції, і якщо це дійсно почне реалізуватися, тоді ймовірність запровадження паспортів вакцинації буде зростати.

Навіть якщо припустити, що щеплення допомагають зупинити поширення вірусу лише частково, існують припущення, що більшість країн все-таки запровадять паспорти вакцинації. Професор біоетики Медичної школи Гроссмана університету Нью-Йорка Артур Каплан вважає, що такі паспорти стануть корисними. Він зазначає, що медичним працівникам в будинках престарілих та лікарнях потрібно буде робити щеплення проти COVID-19 та мати підтвердження цього. У багатьох місцях працівники лікарень вже повинні отримувати щеплення проти грипу та гепатиту В, щоб захистити вразливих пацієнтів, які не можуть бути вакциновані, таких як люди з ослабленим імунітетом, онкохворі та новонароджені.

Окрім цього, деякі сфери бізнесу, такі як круїзні судна, авіакомпанії та ресторани, цього року ризикують бути повністю «розбитими» без паспортів вакцинації. Багато роботодавців вже виявляють зацікавленість вести облік людей серед власного персоналу, які зробили щеплення. Австралійська авіакомпанія Qantas з минулого року говорила про те, щоб пасажири надавали докази того, що зробили щеплення проти COVID-19, перш ніж сідати у літак.

Уряди країн навряд чи повністю відмовлять у в'їзді людям, які не матимуть паспортів вакцинації, але вони, швидше за все, встановлюватимуть додаткові умови. Деякі авіакомпанії розглядають можливість паспортів вакцинації, як позитивний момент.

Приватні компанії мають набагато більше свободи встановлювати обмеження щодо клієнтів або працівників, якщо вони не є дискримінаційними. Уряди ж зіштовхнуться з більшою кількістю проблем. Поставити пріоритет на те, хто отримує вакцину першим, забезпечити, щоб вона дійшла до всіх та заспокоїти антивакцинаторів – все це може стати політичною пасткою, особливо якщо щеплення забезпечує такі переваги, як свобода пересування та більше можливостей працевлаштування. Тоді виникає питання про те, як ставитися до людей, які мають природний імунітет до COVID-19. До того ж, оскільки ніхто точно не знає, як довго триватиме захист від вірусу після вакцинації, тоді протягом якого терміну «вакцинні паспорти» будуть вважатися дійсними?

Крім цього, такі паспорти можуть створити розкол між поколіннями. Більшість країн першими вакцинують старше населення. За останній рік багатьом молодим людям доводилося «обмежувати» своє життя, що захистити старших. Може здатися несправедливим, якщо літні люди матимуть повну свободу пересування, тоді як молодь буде змушена сидіти вдома на карантині. Ті, хто не може бути вакцинований за станом здоров'я, наприклад, з ослабленим імунітетом, також можуть відчути несправедливість. До того ж, якщо паспорти будуть широко запроваджені, тоді деякі люди будуть змушені робити щеплення проти своєї волі, заявляючи про те, що їхня свобода вибору порушена.

В одному з недавніх опитувань більше двох третин британців заявили, що підтримують паспорти вакцинації. Це досить висока частка громадян. Населення інших країн можуть наслідувати приклад британців, і причина цього буде досить проста: люди втомилися терпіти локдауни, і тепер хоч якийсь натяк на свободу виглядає як яскравий промінь надії, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі