2024 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень, глобальна температура вперше перевищила доіндустріальний рівень на 1,5°С

Поділитися
2024 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень, глобальна температура вперше перевищила доіндустріальний рівень на 1,5°С © Naked Science
Зростає побоювання, що кліматичні зміни відбуваються швидше, ніж очікувалося.

У 2024 році глобальна температура вперше перевищила позначку потепління на 1,5°C, порівняно з доіндустріальним періодом, викликаючи побоювання, що кліматичні зміни прискорюються, повідомляє FT.

Європейське агентство спостережень Copernicus у п'ятницю, 10 січня, підтвердило, що минулий рік став найспекотнішим за всю історію спостережень, з середньою температурою поверхні на 1,6°C вище доіндустріального рівня після того, як викиди парникових газів досягли нового максимуму.

Це був перший календарний рік, коли середня температура перевищила встановлений у Паризькій кліматичній угоді 2015 року показник щодо обмеження потепління з доіндустріальних часів до рівня значно нижчого за 2°C, а саме до 1,5°C.

“Чесно кажучи, у мене закінчуються метафори, щоб пояснити потепління, яке ми спостерігаємо”, - сказав директор Copernicus Карло Буонтемпо, додавши, що низка кліматичних катастроф минулого року — від повеней до спеки, не була аномалією, а чітко пов'язана зі зміною клімату, спричиненою збільшенням викидів вуглекислого газу і метану.

У Copernicus заявили, що роки з 2015 по 2024 були найтеплішими за всю історію спостережень.

“Перетнути 1,5°C - це все одно, що спостерігати за падінням першого доміно в руйнівній ланцюговій реакції. Ми граємо з вогнем. Кожна частка градуса призводить до інтенсивніших штормів, триваліших посух і смертоносних хвиль спеки”, - каже дослідник Університету Редінга Патрік Макгуайр.

Свіжі дані не є остаточним порушенням Паризької угоди, цілі якої стосуються середніх температур, вимірюваних протягом більш ніж двох десятиліть.

Але занепокоєння прискоренням зміни клімату посилюється свідченнями того, що світовий океан охолоджується повільніше, ніж очікувалося, після впливу потепління внаслідок явища Ель-Ніньйо в Тихому океані.

“Найбільш вражає те, наскільки теплішим був 2024 рік і більша частина 2023 року”, - сказав завідувач кафедри зміни клімату й науки про земну систему в Університеті Ексетера Тім Лентон, зазначивши, що розмір і стійкість підвищення температури за цей період були “надзвичайними”.

“Це чіткий сигнал дестабілізації клімату - менш стабільна система зазнає більших і стійкіших коливань”, - додав він.

У центрі Copernicus кажуть, що антропогенні зміни клімату були головним чинником екстремальних температур повітря і морської поверхні в 2024 році, в той час як інші фактори, такі як Ель-Ніньйо, закінчення якого “офіційно констатували” в червні минулого року, також зробили свій внесок.

Очікується, що 2025-й буде прохолоднішим, ніж 2024 рік, частково через зменшення впливу явища Ель-Ніньйо, яке має циклічний характер. Початок слабкого циклу похолодання Ла-Нінья підтвердило в четвер, 9 січня, американське метеорологічне агентство.

Але Саманта Берджесс з Європейського центру середньострокових прогнозів погоди припускає, що 2025 рік, імовірно, все одно увійде до трійки найспекотніших за всю історію спостережень. 

“Зараз ми живемо в зовсім іншому кліматі, ніж наші батьки, діди і прадіди”, - сказала вона, додавши, що, ймовірно, вже 125 тисяч років температура у світі не була такою високою, як сьогодні.

Скоординована публікація даних за 2024 рік від шести організацій, які займаються моніторингом клімату, з'явилася за кілька днів до того, як обраний президент США Дональд Трамп, після вступу на посаду 20 січня, імовірно, виведе Вашингтон із Паризької кліматичної угоди. На тлі цих побоювань у ЄС вже попередили, що глобальним зусиллям по боротьбі зі зміною клімату може бути завдано серйозного удару. Тим часом деякі компанії по всьому світу почали послаблювати кліматичні цілі та згортати “зелені” зусилля. 

Клімат планети змінюється, й це означає, що тепер для людства викликом є не просто розвиток, а кліматично стійкий розвиток. Детальніше про це в матеріалі "Кліматично стійкий розвиток — що це й чи на часі в Україні?" розповідала Світлана Краковська.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі