Сезон Нобелівських премій настає на тлі воєн, ядерних страхів та голоду

Поділитися
Члени Європейського парламенту закликали, щоб комітет Нобелівської премії миру відзначив президента України Володимира Зеленського та народ України за їхній опір російському вторгненню, але…  

Сезон вручення Нобелівських премій цього року наближається в той момент, коли вторгнення Росії в Україну зруйнувало десятиліття майже безперервного миру в Європі та підвищило ризик ядерної катастрофи.

Нобелівські комітети ніколи не повідомляють про те, хто отримає премії в галузі медицини, фізики, хімії, літератури, економіки чи світу. Ніхто не може вгадати, хто отримає нагороди, які будуть оголошені вже наступного тижня, пише AP NEWS. Список номінантів засекречено.

Очевидно, глобальні проблеми вплинуть вибір лауреатів. А браку проблем, які супроводжує отримання найпрестижнішої у світі премії, немає. Це війни в Україні та Ефіопії, перебої з поставками енергії та продовольства, зростаюча нерівність, кліматична криза, наслідки пандемії COVID-19.

Якщо наукові премії присуджуються за досягнення, які недоступні для розуміння більшості, то лауреати премій у галузі миру та літератури часто відомі глобальній аудиторії, і вибір комітетом тих чи інших іноді викликає неоднозначну реакцію.

Члени Європейського парламенту закликали до того, щоб цього року комітет Нобелівської премії миру відзначивпрезидента України Володимира Зеленського та народ України за їхній опір російському вторгненню.

Це бажання зрозуміле, але такий вибір є малоймовірним. Нобелівський комітет має історію вшанування діячів, які припиняють конфлікти, а не лідерів воєнного часу, сказав Ден Сміт, директор Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру.

Сміт вважає, що вірогіднішими кандидатами на премію миру були б ті, хто бореться зі зміною клімату, або Міжнародне агентство з атомної енергії, яке вже отримувало її в минулому.

За словами Сміта, повторне нагородження МАГАТЕ стало б визнанням його зусиль щодо запобігання радіоактивній катастрофі на окупованій Росією Запорізькій атомній електростанції, що знаходиться в центрі бойових дій в Україні, а також його боротьбі з поширенням ядерної зброї.

Але боротьба за мир не завжди винагороджується Нобелівською премією. Махатма Ганді з Індії, видатний символ ненасильства, ніколи не був удостоєний такої честі.

У деяких випадках лауреати не втілили в життя цінності, закладені у премії миру.

Лише цього тижня Ватикан визнав, що наклав дисциплінарні санкції на лауреата Нобелівської премії миру єпископа Карлоса Ксіменеса Белу після звинувачень у сексуальному насильстві над хлопчиками у Східному Тиморі у 1990-х роках.

Прем'єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед отримав премію у 2019 році за укладання миру з сусідньою Еритреєю. Через рік у регіоні Тиграй у країні розгорівся кривавий етнічний конфлікт. Деякі звинувачують Абія у розпалюванні напруженості, що призвела до широкомасштабних злочинів. Критики закликали позбавити Нобелівської премії, а Нобелівський комітет зробив йому рідкісне зауваження.

Активістка з М'янми Аун Сан Су Чжі отримала премію в 1991 році за свій виступ проти військового правління, але через десятиліття її стали вважати нездатною протистояти звірствам, скоєним проти переважно мусульманської меншини Рохінджа.

Деякі роки премії миру не присуджувалися. Їхнє вручення не проводилося під час Першої світової війни, за винятком вшанування Міжнародного комітету Червоного Хреста у 1917 році.

Вона не вручалася з 1939 по 1943 через Другу світову війну. У 1948 році, у рік смерті Ганді, Норвезький Нобелівський комітет не присудив жодної премії, пославшись на відсутність відповідного живого кандидата.

Премія світу також не завжди забезпечує захист.

Минулого року журналісти Марія Ресса з Філіппін та Дмитра Муратова з Росії були нагороджені "за мужню боротьбу за свободу слова" перед авторитарними урядами.

Після вторгнення в Україну Кремль ще більше придушив незалежні ЗМІ, включаючи "Нову газету" Муратова, найвідомішу незалежну газету Росії. Сам Муратов зазнав нападу в російському поїзді: нападник облив його червоною фарбою, пошкодивши очі.

Цього року уряд Філіппін розпорядився закрити організацію новин Ресса, Rappler.

Майбутнього володаря літературної премії передбачити практично неможливо.

Мало хто ставив на торішнього лауреата, який народився у Занзібарі і мешкає у Великій Британії письменника Абдулразака Гурнаха, чиї книги досліджують особисті та суспільні наслідки колоніалізму та міграції.

Гурнах став лише шостим лауреатом Нобелівської премії з літератури, що народився в Африці, і премія вже давно критикується за те, що вона надто орієнтована на європейських і північноамериканських письменників. У ній також домінують чоловіки, серед 118 лауреатів премії лише 16 жінок.

Явним претендентом є Салман Рушді, письменник індійського походження та захисник свободи слова, який провів роки у підпіллі після того, як клерикальні правителі Ірану вимагали його смерті за роман "Сатанинські вірші" 1988 року. Рушді, 75 років. Він був тяжко поранений релігійним фанатиком у серпні на фестивалі у штаті Нью-Йорк.

До списку можливих переможців входять літературні гіганти з усього світу: кенійський письменник Нгугі Ва Тіонго, японець Харукі Муракамі, норвежець Йон Фосс, уродженка Антігуа Ямайка Кінкейд та француженка Анні Ерно.

Присудження премій Гурне у 2021 році та американській поетесі Луїзі Глюк у 2020 році допомогло літературній премії відійти від багаторічних суперечок та скандалів.

У 2018 році присудження премії було відкладено після того, як звинувачення у сексуальному насильстві вразили Шведську академію, яка формує Нобелівський комітет з літератури, та викликали відтік членів.

Академія перебудувалася, але зазнала ще більшої критики за присудження премії з літератури у 2019 році австрійцю Петеру Хандке, якого називали апологетом сербських військових злочинів.

Деякі вчені сподіваються, що премія з фізіології чи медицини відзначатиме колег, які відіграли важливу роль у розробці технології мРНК, яка була використана у вакцинах COVID-19, які врятували мільйони життів по всьому світу.

"Коли ми думаємо про Нобелівські премії, ми думаємо про речі, які змінюють парадигму, і в якомусь сенсі я розглядаю вакцини з мРНК та їх успіх із COVID-19 як поворотний момент для нас", - сказала Дебора Фуллер, професор мікробіології з Університет Вашингтона.

Фізика іноді може здатися смішною і складною для розуміння. Але останні три роки Нобелівська премія з фізики присуджується за доступніші теми. Це, зокрема, комп'ютерні моделі зміни клімату, дослідження чорних дірок та планет за межами нашої Сонячної системи.

Деякі більш складні для розуміння теми у фізиці, такі як зупинка світла, квантова фізика та вуглецеві нанотрубки можуть отримати Нобелівську премію цього року.

Оголошення Нобелівських премій розпочнеться у понеділок із присудження премії з фізіології чи медицини, потім у вівторок – з фізики, у середу – з хімії та у четвер – з літератури. Нобелівську премію миру 2022 року буде оголошено 7 жовтня, а премію з економіки — 10 жовтня.

Премії передбачають грошову винагороду у розмірі 10 мільйонів шведських крон (майже 900 000 доларів США) та будуть вручені 10 грудня.

2021 року головний редактор «Нової газети» Дмитро Муратов отримав Нобелівську премію миру за «зусилля щодо збереження свободи думки як неодмінної умови для демократії та миру». Коли розпочалася повномасштабна війна, Муратов заявив, що продасть свою медаль на аукціоні, щоб отримані гроші перерахувати до фонду допомоги біженцям з України.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі