2 липня в Україні зареєстрували ще одну вакцину проти COVID-19 – Janssen. У серпні уряд додав препарат до списку вакцин , після щеплення якими видаватиметься COVID-сертифікат. Препарат розробила американська компанія Johnson&Johnson. Це вже п’ята вакцина проти коронавірусу SARS-CoV-2, яку схвалило Міністерство охорони здоров’я. Головною відмінністю Janssen від інших зареєстрованих в Україні вакцин є те, що для повної імунізації достатньо введення лише однієї дози препарату.
Вакцина вже показала стійкість проти особливо небезпечного штаму коронавірусу "Дельта". У Johnson&Johnson стверджують, що Janssen захищає щеплених протягом восьми місяців. Однак проти штаму "омікрон" ця вакцина показала себе гірше. Вакцина Janssen від компанії Johnson & Johnson практично не захищає від нового штаму коронавірусу, свідчать результати наукового дослідження, проведеного Університетом Вашингтона та швейцарським виробником ліків Humabs Biomed SA, опубліковані в журналі bioRxiv. В одного з 12 осіб, які отримали вакцину, були виявлені нейтралізуючі антитіла.
New data show our single-shot #COVID19 vaccine generated strong, persistent activity against rapidly spreading Delta variant & other SARS-CoV-2 viral variants. https://t.co/FFWOCzcRap
— Johnson & Johnson (@JNJNews) July 2, 2021
The Janssen COVID-19 Vaccine has not been approved or licensed by FDA. https://www.janssenlabels.com/emergency-use-authorization/Janssen+COVID-19+Vaccine-HCP-fact-sheet.pdf pic.twitter.com/ZxWK7fY5v3
Близько 40% українців відмовляються отримати щеплення через страх перед побічними ефектами. Також у світі надходять повідомлення про інформаційні атаки проти вакцин, вироблених на Заході. Тому ZN.UA пропонує ознайомитися з інформацією про західні вакцини виключно на основі даних Всесвітньої організації охорони здоров'я, Управління США з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів, Європейського агентства лікарських засобів, британського Агентства з регулювання лікарських засобів і медичних виробів й виробників вакцин, а також Міністерства охорони здоров’я України.
Склад
Janssen — це векторна вакцина, що містить знешкоджений аденовірус людини, у який вмонтовано ДНК, що кодує шипоподібний білок вірусу SARS-CoV-2.
В одному флаконі вакцини міститься п'ять доз препарату по 0,5 мл. Одна доза містить аденовірус типу 26, який кодує шиповидний білок глікопротеїн SARS-CoV-2 (Ad26.COV2-S). Допоміжні речовини в складі вакцини: 2-гідроксипропіл-β-циклодекстрин (HBCD), моногідрат лимонної кислоти, етанол, хлористого-воднева кислота, полісорбат 80, хлористий натрій, гідроксид натрію, тригідрату натрію дигідрат та вода для ін’єкцій.
Ефективність
За даними Європейського агентства лікарських засобів, ефективність Janssen складає 67%. Для порівняння: у CoronaVac цей показник складає 50-60%, у АstraZeneca – 60%, у Pfizer – 95%.
Як діє препарат
Вакцина Janssen змушує імунну систему людини виробляти антитіла та спеціальні білі кров'яні клітини, які працюють проти коронавірусу.
Жоден з інгредієнтів цієї вакцини не може спричинити COVID-19, запевняють у Johnson&Johnson.
Ця вакцина призначена лише для внутрішньом’язових ін’єкцій, бажано в дельтоподібний м’яз плеча.
Її не рекомендують змішувати в одному шприці з будь-якими іншими вакцинами або лікарськими засобами.
Побічні ефекти
За результатами третьої фази тестування (COV3001), в якій взяли участь 21 895 дорослих людей, найбільш поширеними побічними ефектами були: біль у місці ін'єкції (48,6%), головний біль (38,9%), втома (38,2%), міалгія (33,2%), нудота (14,2%), пірексія (9%). Більшість побічних реакцій виникали протягом 1-2 днів після вакцинації, вони були легкого та середнього ступеня тяжкості та короткотривалі (1-2 дні).
Європейський регулятор на початку жовтня 2021 року рекомендувала вказати тромбоз в побічних ефектах від цього щеплення, а в листопаді - додати до переліку ще й рідкісний тип запалення хребта.
Як довго вакцина Janssen захищає від COVID-19
Захист починається приблизно через 14 днів після вакцинації, але поки невідомо, як довго триває. Дослідження, яке вивчає період дії цієї вакцини, триватиме два роки.
Кому вакцина може не підійти
Щепитися цією вакциною можна людям від 18 років. Водночас вагітним та жінкам, які годують груддю, радять перед вакцинацією проконсультуватися з лікарем. Алергіки мають перевірити склад вакцини на наявність небезпечного для них компонента і в разі виявлення відмовитись від препарату.
Клінічні дослідження
Клінічні дослідження вакцини почалися у вересні 2020 року і триватимуть до січня 2023 року. Третя фаза досліджень вже завершилась.
У дослідженнях вже взяли участь 44 325 дорослих людей, середній вік склав 52 роки. За кожним учасником спостерігають в середньому 58 днів.
Дослідження проводяться в США, Бразилії, Південній Африці, Колумбії, Аргентині, Перу, Чилі та Мексиці.
Як зберігається
Нерозкрита упаковка вакцини Janssen може зберігатися два роки за температури від -25 ° C до -15 ° C.
Розкрита вакцина може зберігатися до трьох місяців за температури від +2 до +8°C.
Для порівняння: вакцини Sinovac та AstraZeneca теж можна зберігати за температури від +2 до +8°C, вакцина Moderna може зіпсуватися за температури вище -20°C, а вакцині Pfizer необхідна температура у -70°C.
Невисока температура зберігання вакцини вигідна для її транспортування та зберігання, особливо у країнах, де немає потужної холодильної техніки.
Хто вже схвалив використання вакцини Janssen
У лютому Бахрейн став першою країною в світі, яка схвалила екстрене використання вакцини Johnson & Johnson, США дозволили використовувати Janssen 27 лютого, Євросоюз – 11 березня, Всесвітня організація охорони здоров'я схвалила вакцину 12 березня, Британія – 28 травня. Також препарат схвалили ще понад 10 держав, не враховуючи країн ЄС.