Нові штами коронавірусу не повинні бути причиною для паніки — The Guardian

Поділитися
Нові штами коронавірусу не повинні бути причиною для паніки — The Guardian © The Nation
Однак, на тлі мутацій COVID-19 людям варто бути пильними.

Важко повірити, але пандемія COVID-19 присутня в житті людства вже більше року і для того, щоб виживати, вірус починає адаптуватися до нових умов. Немає нічого незвичного у тому, що COVID-19 мутує, адже віруси постійно мутують, оскільки допускають помилки під час реплікації. Після того, як вірус потрапив в організм людини, йому потрібно знайти правильний тип клітини, в якій він може розмножуватися. Під час цього процесу вірус піддається захисній реакції імунітету людини, яка чинить на нього серйозний тиск, цим самим викликаючи розвиток мутацій. Мутації часто трапляються в тих частинах вірусу, які найбільш «відкриті» до впливу імунної системи людини. У випадку з COVID-19, це спайковий білок, який пов'язує вірус з людськими клітинами, дозволяючи вірусу проникати в організм людини. Однак, мутації коронавірусу не повинні бути причиною для паніки, оскільки навіть частково ефективна вакцина може зменшити ризик важких випадків перебігу хвороби, пише британська газета The Guardian.

Вперше «британський» варіант коронавірусу з’явився восени минулого року з мутацією спайкового білка разом з кількома «змінами серед амінокислот». Новий штам виявився більш «заразним», але він не провокував важчі випадки перебігу хвороби, і згодом було виявлено, що він не суттєво впливає на ефективність вакцини Pfizer / BioNTech. Незабаром після цього з’явилися новини про появу ще одного варіанту, який містив інший вид мутацій спайкового білка, вірус швидко поширювався серед населення Південної Африки.

Більш тривожним у «південноафриканському» варіанті є те, що він значно зменшує нейтралізуючу ефективність «нового покоління» вакцин на основі мРНК розроблених Pfizer / BioNTech, Moderna, Oxford -AstraZeneca та Novavax. Також була інформація про те, що цей варіант є більш стійким до антитіл, отриманих природним шляхом, після того, як люди перехворіли «старим варіантом» коронавірусу.

Подібні моделі мутацій були зареєстровані в Бразилії. «Бразильський» варіант вважається більш трансмісивним, і дослідження показали, що він здатний частково уникати дії вакцини.

Окрім цього, нещодавно виявлена мутація E484K у «британському» варіанті вірусу, ймовірно, відповідає за «обхід» впливу вакцини. Ця мутація вже присутня як у «бразильському», так і в «південноафриканському» штамах.

З огляду на підвищену трансмісивність «британського» та «бразильского» варіантів, а також мутації E484K, чи варто людству хвилюватися? Можливо, все не так погано, як здається. Не треба забувати, що імунна система людини буде намагатися захищати організм від будь-якого штаму вірусу, а не лише від того «прикладу» спайкового білка, який вводиться за допомогою вакцини. Якщо у вірусу є деякі мутації білка, що може знизити ефективність вакцини, природна імунна відповідь також діятиме проти всіх інших вірусних білків, щоб захистити організм від різних штамів вірусу. Навіть частковий захист за допомогою вакцини разом із природною імунною реакцією організму може зменшити ризик розвитку більш серйозного перебігу COVID-19.

Але навіть при цьому не варто недооцінювати загрозу. Щоб нівелювати появу вірусних варіантів, потрібно обмежити можливості вірусу поширювати серед населення, що також зменшить його можливості реплікації та мутації. Віруси можуть мутувати лише за умови, якщо їм «дозволено» це робити. Сприяє процесу мутації велика кількість інфікованих людей, адже тоді вірус має можливості для реплікації. Це означає, що потрібно продовжувати дотримуватися карантинних обмежень та соціального дистанціювання, носити маски та намагатися зайвий раз не з’являтися у переповнених громадських місцях, щоб уповільнити поширення вірусів. При цьому, найбільш ефективною може бути саме масова програма вакцинації проти COVID-19.

Певною мірою поява нових варіантів вірусу є неминучою, особливо «на початковому етапі» життя патогена. Через багато років життя з COVID-19 людство, швидше за все, отримає багаторічний імунологічний досвід та захист. Це призведе до того, що більшість випадків коронавірусу будуть легкими за своєю формою. COVID-19 стане сезонною хворобою, подібно до грипу. Але це також може означати подальшу необхідність вакцинуватися від COVID-19 щороку та постійні дотримання деяких обмежувальних заходів і в майбутньому. Принаймні ще протягом деякого часу людям доведеться жити з вірусом, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі