Країни, що розвиваються можуть легко пережити економічний шок пандемії — FT

Поділитися
Країни, що розвиваються можуть легко пережити економічний шок пандемії — FT
Менш розвинені країни мають реальний шанс успішно вийти з коронавірусної фінансової кризи.

Поки багаті держави дискутують про те, як масштабно стимулювати економічне відновлення в часи пандемії коронавірусу, країни, що розвиваються, «будують інші плани», пише Financial Times.

Менш розвинені країни ніколи не мали фінансових ресурсів, які відповідали б витратам багатших держав. Але під час фінансової кризи 2008 року саме менш розвинені країни запропонували економічний стимул, який був майже таким же щедрим, як і економічні витрати багатих держав. Вони могли собі це дозволити, оскільки після багатьох років зростання у них були деякі кошти. Однак зрештою, такі щедрі витрати спровокували лише короткий спалах зростання, і протягом 2010-х років ці країни намагалися погасити борг у міру уповільнення свого розвитку.

Коли минулого року почалася пандемія, багато країн, що розвиваються, все ще страждали від низьких темпів економічного розвитку. Зараз, не маючи грошей, щоб оживити власну економіку за допомогою стимулів, у них немає іншого вибору, крім як розпочати реформу, яка підвищує продуктивність.

Дослідження показало, що типова країна, що розвивається, змогла в середньому збільшити загальний стимул, включаючи фіскальний та грошовий стимули, а також кредитні гарантії - з 6 відсотків валового внутрішнього продукту в 2008 році до 9 відсотків у 2020 році. Але це були незначні зміни порівняно з розвиненими країнами, які змогли утричі збільшити витрати з 10 до 33 відсотків ВВП за той самий період. Фактично, багатші держави витратили на стимулювання майже в чотири рази більше, ніж країни, що розвиваються.

Замість того, щоб обговорювати більші пакети стимулів, країни, що розвиваються, проводять низку реформ для підвищення продуктивності та інших видів стимулювання розвитку.

Індія опинилася в центрі уваги через протести фермерів проти припинення захисту сільського господарства, але це лише частина широких зусиль, спрямованих на сприяння розвитку приватної конкуренції та переведення державних витрат на інфраструктуру.

Минулого року Індонезія знизила податки та регулювання, а також переглянула своє трудове законодавство. Зараз країна намагається «відкрити» фінансовий сектор. Філіппіни скоротили порівняно високі корпоративні податки до більш конкурентоспроможного рівня.

Єгипет, Саудівська Аравія та Об'єднані Арабські Емірати накладають нові обмеження на державні витрати. Саудівська Аравія та ОАЕ вперше дозволяють іноземцям купувати місцеві підприємства та будинки. Бразилія намагається відновити контроль над своїм бюджетом, серед іншого, зменшивши розмір пенсій та полегшивши процедуру звільнення державних службовців, а також скорочення їхніх пільг.

Найбільший зсув відбувся в Китаї. Попри те, що стимулюючі витрати Пекіна в 2008 році отримали міжнародну похвалу за "порятунок" світової економіки, отримані борги сприяли різкому уповільненню зростання. Зараз Китай реагує зовсім інакше. Незважаючи на те, що більшість розвинених країн у 2020 році намагалися виділяти якнайбільше коштів для стимулювання розвитку постраждалої економіки, Китай, порівняно з ними, виділив менше, ніж у 2008 році: близько 9% ВВП проти 13,5%.

Замість того, щоб обіцяти нескінченний оборот легких грошей, Центральний банк Китаю починає зменшувати свої монетарні стимули, посилаючись на небезпеку зростання боргу. Тим часом Пекін пропонує нові амбіційні економічні реформи, включаючи подальше відкриття своїх фінансових ринків для зовнішнього світу.

Такі протилежні реакції на пандемію показують, що менш розвинені країни мають власні уявлення про економічне виживання. Ще в 1990-х роках, коли фінансова криза вдарила глобальну економіку, МВФ, який є основою консенсусного фінансового мислення Заходу, закликав країни, що розвиваються, зберігати обмеження витрат і високі реальні процентні ставки в поєднанні зі структурною реформою для сприяння зростанню. Лідери менш розвинених країн були незадоволені такими програмами жорсткої економії.

Тепер ситуація змінилася. Відображаючи неокейнсіанський консенсус, який панує в західних столицях, сьогодні МВФ радить усім країнам, як багатим, так і біднішим, менше дбати про дефіцит і щедро витрачати кошти. Однак, не всі країни, що розвиваються, звертаються за допомогою до МВФ. Але багато таких країн починають кампанію структурних реформ, дуже подібну до тієї, яку запропонував би фонд у 1990-х. Фінансові ринки радіють своєму прогресу. Після втраченого десятиліття фондові ринки, що формуються, останнім часом у деяких питаннях здаються більш «кмітливими», ніж розвинені фондові ринки. Реформи - не єдина, але вагома причина.

Коли пандемія закінчиться, а «солодкий вплив» стимулу згасне, ефект не буде відчуватися однаково. Швидше за все, країни, що розвиваються, спостерігатимуть покращення власних перспектив зростання. Розвинені країни, витрачаючи значні кошти та відкладаючи реформи, повинні готуватися до повільного економічного зростання, потенційно обтяженого боргами. Вони, швидше за все, зіштовхнуться із тим самим суворим уроком, який пройшли менш розвинені країни після кризи 2008 року: поспішне та необдумане економічне стимулювання змусить пошкодувати про себе після завершення кризової ситуації, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї.

30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.

Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі